De boomkikkers 20 Zaterdag 8 november 2008 PZC Boze put Willem - Leopoldpolder RETRANCHEMENT Drieling van Retranchement (grenspalen) Fort Nassau De wallen van Retranchement zijn al uitgeroepen tot het mooiste natuurplekje van Zeeland. Beschutte hoekjes, kik kerputten, de hand van vestingbouwer Maurits nog zicht baar. Indrukwekkend, zelfs op een grijsnatte dag als het op de grens met Vlaanderen maar niet licht wil worden. tekst Jan van Damme, foto's Peter Nicolai, foto's kikker en uil Chiel Jacobusse Het is dat hij er zelf over be gint. Na zoveel jaar noe men ze hem in Retranche ment nog steeds de bo- menman. Achthonderd volgroeide populieren rooien, het is ook niet niks. We wandelen over de wallen van het dorp dat alles aan prins Mau rits te danken heeft. Op het schel penpad vergt het weinig voorstel lingsvermogen. Tot begin jaren ne gentig van de vorige eeuw stonden er drie rijen populieren. Majestu euze, in de zomer altijd lispelende lanen. Ze maakten van Retranche ment een kathedraal in het vlakke Zeeuws-Vlaamse landschap. Toen het verdedigingswerk in die jaren als natuurgebied in beheer kwam bij Stichting het Zeeuwse Landschap, werd besloten korte metten te maken met de bomen. Fred Schenk (50), districtsbeheer der namens de stichting in Zeeuws-Vlaanderen, weet het nog goed. Hij heeft het karwei gespreid over enkele seizoenen uitgevoerd en is zo de man van de bomen ge bleven. Aanvankelijk waren er te gengeluiden. Maar - herinnert de beheerder zich - nadat forse na jaarsstormen de toppen uit een paar populieren hadden geblazen, luwde het protest. Waarom de bomen weg moesten? Te veel schaduw, te veel blad, zegt Schenk. Om botanisch interessan te wallen te krijgen, was er ver schraling nodig, en zonlicht. Het resultaat mag er volgens hem zijn. Meer dan 250 verschillende soor ten planten zijn er nu geregis treerd, waaronder mooie klavers als de gestreepte, ruwe en onder aardse. Eén populier heeft hij laten staan, als een eenzame herinnering aan wat er was. Een gekkigheidje. „Kijk eens naar de wallen van Sluis", zegt Schenk. „Daar staan nog wel populieren, en daardoor blijven de wallen echt achter bij die van hier." Wallen van Retranchement Het wallencomplex van Retranchement is 27 hectare groot. Er loopt een wandelpad boven- langs. De versterking werd in de eerste helft van de 17e eeuw, tijdens de Tachtigjarige Oorlog, aangelegd. Prins Maurits wilde de toegang van het Zwin tegen de Spanjaarden verdedi gen. Eerst woonden er soldaten en hun gezin nen binnen de omwalling, later landbouwers. Het natuurgebied is opgebouwd uit kleine landschapselementen: dijken, weilanden, mei doornhagen, knotbomen en hoogstamfruitbo- men. Op de dijkhellingen groeien klavers en een groot aantal wilde planten. Koeien hou den de vegetatie kort. De boomkikker is één van de beroemdste be woners van de wallen. Hun aantal groeit sinds 1990. Gewone pad, bruine kikker, groene kik ker en kamsalamander zijn andere amfibieën, die het wallengebied kunnen waarderen. »- Belangrijkste vogels: wielewaal, grote bonte specht, steenuil, patrijs, kwartel, zanglijster en winterkoning. \"V' ■t PZC Donja Odijk foto Peter Nicolai Wandeling over de wallen van Retranchement 7km) I ,r^r Versche Polder BELGIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20