grootste slachtoffer van de strijd 'De hardliners willen geen vrede met Rwanda. We zullen hun aanwezigheid voorlopig moeten accepteren.' Luitenant-kolonel Jean-Paul Dietrich van de VN-vredesmacht in Congo CNDP FARDC Mai-mai milities FDLR Monuc PZC Zaterdag 8 november 2008 1 3 Partijen in het conflict (Nationaal Congres voor de Bescherming van het Volk) van Afrika Rebellen van Laurant Nkunda voeren in Kiwanja een gewonde militair af van wie ze vermoeden dat hij tot de FDLR-groepering hoort. foto Jerome Delay/AP door llona Eveleens Opnieuw worden kinderen mas saal het slagveld opgestuurd in de Democratische Republiek Congo (DRC). Sinds het uitbreken van de vijandelijkheden in het oosten van het land zijn enkele duizenden kinde ren gedwongen mee te vechten. Dat stelt de hulporganisatie Safe the Child ren. Vóórdat de strijd uitbrak waren hier naar schatting al drieduizend kind soldaten actief maar in een paar weken tijd is het aantal tenminste verdubbeld. Woordvoerder Ishbel Matheson van Sa ve the Children stelt dat de kinderen worden gerekruteerd door alle strijden de partijen. Matheson citeert een kind dat nu 'te bang is naar school te gaan uit angst aangevallen en ontvoerd te worden'. Eind oktober, stelt Save the Children, bestormde een gewapende groep de middelbare school in Shasha op zoek naar leerlingen die geschikt waren om mee te vechten. Twaalf kinderen wisten te ontsnappen, één kwam om het le ven. Sinds in 1996 het geweld losbarstte in het oosten van de DRC zijn vele dui zenden jongens en meisjes opgepakt door zowel rebellengroepen als het le ger. De jongens moeten vechten, wa pens en munitie dragen en meisjes wor den gedwongen seksuele diensten te ver lenen aan de strijders. „Het is een nachtmerrie voor kinde ren", stelt Ishbel Matheson. „Ze lijden zowel psychisch als fysiek. Velen zijn ge traumatiseerd door de scheiding van hun familie en wat ze op het slagveld zien, zoals executies en martelingen. Veel jonge meisjes hebben baby's." Terwijl gisteren in de Keniaanse hoofd stad Nairobi regionale staatshoofden zich onder leiding van VN-baas Ban Ki- moon bogen over oplossingen voor het geweld, laaide de strijd weer in alle he vigheid op in het oosten van Congo. Ti neke Ceelen, directeur van de Stichting Vluchteling, moest hals over kop vluch ten uit een kamp waar ze toezag op de verdeling van brandhout aan ontheem de Congolezen. „Er waren zo'n 65.000 mensen die kalm wachtten op de verde ling. Plotseling hoorden we schoten en ontstond er grote paniek. Mensen ren den allemaal richting Goma, de provin ciehoofdstad van Noord-Kivu." Volgens Ceelen ontstond op de weg een chaotische situatie omdat het Con golese leger en de VN-vredesmacht Mo- nuc met groot materieel juist in tegenge stelde richting trok. „In Oost-Congo hoor je weinig hoopvols over de bijeen komst in Nairobi. Mensen hebben geen vertrouwen in het diplomatieke proces. Hier zeggen ze: er zijn al zoveel oplos singen bedacht voor Congo." Hoezeer de bevolking speelbal is van ge wapende groepen is duidelijk geworden in Kiwanja, zo'n vijftig kilometer van Goma. Eerst werd het dorp aangevallen door een mai-mai militie, gelieerd aan de regering. Iedereen die ervan verdacht werd Nkunda's rebellen te steunen werd gedood. Deze week lukte het Nkunda's mannen de mai-mai te verja gen en het dorp te bezetten. „Als men sen hun deur openden, werden ze dood geschoten", aldus inwoner Simo Bramporiki. Nkunda beweert alleen mai-maistrijders te hebben gedood. (Congolese regeringsleger) Onder meer generaal Kassereka Sterkte: 20.000 tot 30.000 man Mai-mai duidt niet op een etnische groep, maar is het woord voor een ge wapende lo kale groep. Diverse mai-maimilities vormen momenteel in Oost-Con go de ruggengraat van de strijdmacht die zich in Oost-Congo teweer stelt tegen Nkunda. (Democratische Krachten voor de Bevrijding van Rwanda) (VN-vredesmissie voor Congo) Generaal Babacar Gaye Sterkte: 17.000 blauwhelmen De VN-vredesmissie die sinds 2000 de vrede in Congo moet helpen bewaren en het Congolese le ger ondersteunt. Is te veel verspreid over Congo om een vuist te kunnen maken. Uitgerust met ge vechtshelikopters. Ziet het in Ki- vu momen teel vooral als haar taak te voorkomen dat de stad Goma in han den valt van de rebellen van Nkunda. Generaal Laurant Nkunda Sterkte 6000-7000 man Congolese generaal van Tutsi-afkomst die in op stand is gekomen tegen het centrale bewind in Kinshasa. Zijn troepen bestaan grotendeels uit zijn eigen bri gades, die beter gedisci plineerd wa ren dan de rest van het Congolese regeringsle ger. In vorige Congo-oorlo- gen vocht Nkunda aan de zijde van Rwanda. President Joseph Kabila Sterkte: ongeveer 100.000 man Bestaat uit slechtbetaalde troepen met een even slecht moreel. De Congolese luchtmacht zou droppingen uitvoe ren om FDLR en mai-mai-milities (zie onder) te voorzien van wapens en munitie. Aan gezien een groot deel van het Con golese rege ringsleger in Kivu zich heeft aangesloten bij Nkunda, zijn daar relatief weinig loyale troepen over. Leider Ignace Murwanashyaka Sterkte 3500-7000 man Opvolgers van de Interahamwe-mili- tie en de ex-FAR (soldaten van het leger van het voor malige Rwandese Flutu-regime). On der diverse namen heeft de FDLR meegevochten in de oorlogen in Congo. Zou geld verdienen met illegale goud en tinmijnen in Zuid-Kivu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13