media 42 rCf heimwee tv Nieuw(s) Nog geen dertig en al een gezichtsbepalende presentator bij de televisie. BNN-coryfee Filemon Wesselink (29) staat niettemin stevig met beide benen op de grond. Last van stress heeft hij niet. 'Die gozer durft alles'. Henk Glimmerveen zocht hem op. PZC Zaterdag 8 november 2008 media@wegener.nl I 024-3650570 In de serie Heimwee TV worden elke week series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. Deze week: De Man van Zes Miljoen door Ivar Hoekstra Hij lijkt zo timide. De Amerikaanse speel goedgigant Mattel maakte in de jaren ze ventig de meisjes gek met Barbiepoppen en mij met de pop van De Man Van Zes Miljoen. Dat kostte die pop nog net niet, maar hij was wel loei- duur. Iets van 25 gulden, in die tijd voor een 9-jarige een fortuin. Rood astronautenpak, een knop op de rug om zijn arm omhoog te drukken, een plastic klepje in de onderarm, afstroopbare huid (daar onder elektroden!) en natuurlijk een bionisch oog. De Man Van Zes Miljoen was van '73 tot '78 een enorme hit op de Ne derlandse tv. Haartjes nat, tanden gepoetst en dan wachten op die le gendarische openingszin: Steve Aus tin. A man barely alive! Gentlemen, we can rebuild this man! Lee Majors speelde Colonel Steve Austin, een NASA-testpiloot die wordt gerecon strueerd en opgeknapt na een fata le crash. Kosten: zes miljoen dollar. Daar koop je nu nog niet eens Feyenoorddoelman Henk Timmer voor, maar in die tijd kreeg je voor dat geld bionisch aangedreven ar men en benen en een bionisch oog. Door deze kleine modificaties was Austin ijzersterk, kon hij loei hard rennen en dankzij dat bio nisch oog mijlenver kijken. Deze half mens/half robot rende te snel voor het oog van de gemiddel de kijker en dus werden zijn sprints in slowmotion afgespeeld, begeleid door een elektronisch 'eh-eh-eh'-geluid. Het moet er voor de overblijfjuf tamelijk ridi cuul hebben uitgezien als wij dat op het schoolplein naspeelden. Eigenlijk was de hele serie ridicuul. Zo Wil DeMan Van Zes Miljoen vlak na zijn operatie eigenlijk zelf moord plegen, maar weet een knappe verpleegster hem van dat onzalige plan af te houden door hem te wijzen op alle goede din gen die hij als bionische man voor de mensheid kan doen. Vervolgens zien we dit peperdure experiment vechten met een aap die in een berg zat opgesloten en achter aliens aanrennen, die niemand ziet al leen De Man Van Zes Miljoen. Dankzij dat bionische oog natuur lijk. Daarnaast moet Austin ook nog een andere cyborg van zich afhou den: Barney Miller, een zwaarge wonde autocoureur die ook bio nisch is gepimpt, maar bij wie wat leidingen zijn gesprongen. Ja, er werd wat afgeprutst in de jaren ze ventig. Het is dat je er als kind geen zak van snapte, anders had je zoveel waanzin in een tv-serie na tuurlijk nooit gepikt. De lol was er voor ons jongens af, toen uit emancipatie-oogpunt (het waren tenslotte de jaren zeventig) er ook zo nodig een Vrouw Van Zes Miljoen moest komen, gespeeld door Lindsay Wagner. Naast bioni sche benen en een bionische rech terarm kreeg ze als bonus ook nog een supergevoelig gehoor. En ja hoor, daar stonden al die meiden op het schoolplein hun haar een beetje gaaf achter het oor te hou den en net te doen of ze een super gehoor hadden. TOP 2000 De stembussen voor de jaarlijkse Top 2000 van Radio 2 blijven dit jaar gesloten om te vieren dat het evenement tien jaar bestaat. Radio 2 stelt de lijst dit jaar samen op basis van de 7,1 miljoen stemmen die de luisteraars de afgelopen negen jaar al uitbrachten. De nummer 1 van de lijst is daarmee nu al bekend: Bohemian Rhapsody van Queen. De Top 2000 wordt traditiege trouw uitgezonden van vrijdag 26 december tot en met woensdag 31 decem ber. De volgorde van de lijst maakt Radio 2 op 17 december bekend. GEHOORBESCHADIGING Nog meer nieuws van het radiofront. Dj's van 3 FM blijken het draaien van plaatjes met gehoorschade te moeten bekopen. Hoezo een open deur? Van zes onderzochte dj's hebben er twee een forse ge hoorbeschadiging, twee een redelijke gehoorbeschadiging en twee een lichte gehoorbeschadiging. De dagelijkse vaste 3FM-dj's Giel Beelen, Gerard Ekdom, Paul Rabbering, Michiel Veenstra, Coen Swijnenberg en Sander lantinga lie ten zich eerder in de week onderwerpen aan een gehoortest door medewer kers van de Nationale Hoorstichting en het Leids Universitair Medisch Cen trum. Coen Swijnenberg heeft het beste gehoor, Giel Beelen staat op de twee de plaats. Alleen de beste twee werden bekendgemaakt. Via www.oorcheck.nl kun je zelf je gehoor checken. Hij sliep in een tentje in het koudste dorp ter wereld, slikte xtc, liet zich knock-out slaan door een kick- bokser, speelde in een pornofilm, snoof cocaïne, was gigolo in Japan, vilde een rendier en sprong in een ijswak. Het be kendst werd hij door Spuiten en Slikken, het BNN-programma over seks en drugs waarin Wesselink als proefkonijn optrad. Nooit ver toond en het trok internationale belangstelling. Ten overstaan van televisiekijkend Nederland slikte de jonge presenta tor dat het een lieve lust was. Al leen heroïne liet hij aan zich voor bijgaan. „Vier trekjes, toen voelde ik al dat ik moest stoppen." Een kwestie van het op tijd in de gaten hebben waar de grens ligt. Hoe ver je kunt en mag gaan, legt hij uit. „We stimuleerden het niet, maar we hieven ook het vingertje niet. Het enige wat we beoogden, "was de kijker zo eerlijk mogelijk infor meren. Wat zijn de gevolgen als we dit of dat gebruiken?" Zijn pro gramma Ajkicken, dat morgen (zon dag) het tweede seizoen in gaat, is een afgeleide van Spuiten en Slik ken. „Herhaaldelijk kwam het on derwerp afkicken ter sprake en ie dere keer zeiden we na afloop te gen elkaar dat we daar uitgebreider op terug moesten komen. Het kwam er alleen nooit van." Juist omdat Wesselink in Spuiten en Slik ken allerlei soorten drugs gebruik te, was hij de ideale vertrouwens persoon voor de afkickers. „Vorig seizoen fungeerde ik als een soort nachtportier. Maar wel een nachtportier die weet waar hij het over heeft. Dat praat prettiger dan met iemand die helemaal geen er varing met drugs heeft. De nieuwe reeks is beter gemaakt. Vooral om dat we meer tijd tot onze beschik king hadden, mijn eigen rol wat duidelijker is en, heel belangrijk, er meer wordt uitgelegd. In de vorige afleveringen ging het voornamelijk over drugsverslaving. Nu komen er meerdere soorten verslaving aan bod. Het gaat er heftig aan toe, dat ook weer wél." Té heftig? „Nee, want juist als het pijnlijk is, moet je er met de came ra bij zijn. Dat heeft niks met sensa tiezucht te maken. Alleen als je de emoties van de verslaafden toont, kun je laten zien dat ze verslaafd zijn. Niemand heeft er wat aan, en de kijker zeker niet, als het een mo notone uitzending wordt. Ver slaafd zijn is heel rauw. Dat laten we zien. We filmen zo integer mo gelijk maar we laten het wel zien. Alle verdriet, alle ellende." Wesselink is maar één keer bang geweest bij de opnames van het programma. „Dat was toen er een mes aan te pas kwam." Lang heeft hij er echter niet mee rondgelopen. „Ik spreek uitvoerig over mijn werk met mijn vriendin die als so- ciotherapeut werkzaam is in de geestelijke gezondheidszorg. Zij weet als geen ander dat je proble men op het werk vooral niet met je mee moet blijven dragen. „Ik ben een zondagskind, ik geef het onmiddellijk toe. Ik heb niks gemist in mijn jeugd. Zat op de Vrije School en die school deed zijn naam eer aan." Wesselink was 23 toen hij deelnam aan een selec tiedag om een interne radio-oplei ding bij BNN te volgen. „Het was voor Radio 1 en ik had absoluut geen ervaring. Toen ik me 's och tends meldde, zag ik overal stoere jongens rondlopen. De één had nog steviger verhalen dan de an der. Ik dacht nog: dat wordt niks. Ik moest een eigen reportage ma ken. Zelf het onderwerp verzin nen, de interviews afnemen en monteren. Ik dacht bij mezelf: ik maak toch geen kans, maar nu ik hier toch ben, moet het wel een beetje lollig zijn. Mijn onderwerp was 'burn-out bij zwarte pieten'. Ik had geen idee, ik deed maar wat." Hij werd aangenomen. Eerst Filemon Wesselink Geboren op 24 maart 1979 als oudste in een gezin van zeven kinderen. Hij groeit op in Zutphen en woont tegenwoor dig in Amsterdam. Volgt na de kunstacademie de interne radio-opleiding van BNN. »- Maakte voor BNN op televisie onder meer World According to BNN, I Love the Betuwe, BNN-Uni- versity, Try Before You Die en Spuiten en Slikken. In 2008 volg de hij Sophie Hilbrand op als presentator van Spuiten en Slik ken. als stagiair. Maar wel één die Pim Fortuyn een microfoon onder de neus duwde, vlak voor die werd vermoord. Fortuyn had in de stu dio op het Mediapark een inter view met Ruud dé Wild gehad en liep terug naar zijn auto, toen hij door Wesselink werd benaderd voor een paar vragen. Hij blij en met zijn mini-interview ging hij op weg naar het BNN-gebouw. Plotseling verstoorden politiesire nes de serene rust. „Verderop bij het tankstation, net buiten het Me diapark, zag ik een paar agenten, gebogen over een man. Ik stapte uit, met mijn bandrecorder natuur lijk, maar wist niet dat het Volkert van der G. was. Toen ik na een kwartiertje bij BNN aankwam, hoorde ik dat Pim Fortuyn was ver moord en dat de man die ik bij dat tankstation had zien liggen, hoogst waarschijnlijk de dader was." En la chend: „Wat ik wél goed vind, is dat ik meteen uit mijn auto ben ge sprongen." De presentator wekt zowel voor als achter de camera niet de indruk over te lopen van nervositeit. Colle ga's nemen termen in de mond als 'ijskonijn' en 'allesdurver' en voor beide termen valt wel iets te zeg gen. Onvergetelijk blijft zijn optre den in Ranking the Stars, vorig sei zoen, toen de tien deelnemers, allen werkzaam in de tv- en show wereld, werd gevraagd wie van hen naar hun mening het minst verdiende. Unaniem wezen de ove rige negen naar Wesselink. Die rea geerde: „Klopt, ik verdien 7.000 eu ro in de maand." Iedereen lag dub bel. Waarop hij, als een echt 'ijsko nijn', reageerde: „Mijn vriendin werkt in de zorg. Dat is keihard werken, kan ik iedereen verzeke ren. Zij verdient 2.100 euro. Dus daarbij vergeleken, heb ik het hele maal zo slecht niet." Doodse stilte bij de anderen. Hij lijkt zo timide. Maar ondertussen... Afkicken, morgen (zondag), Nederland 3, 22.35 uur m Reageren? redactie.media@wegener.nl foto GPD/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 136