Licht en kleur :ca Hl www.kleurinkleur.nl www.vansavooyen.nl www.kleurenvisie.nl Licht en kleur horen bij elkaar en beïnvloeden elkaar. Toepassing van licht en kleur kan een ruimte anders, hoger en groter doen lijken. Twee specialisten geven hun visie, door Folly van Dijk Waarom komen die stekende muggen steeds maar weer terug op onze slaapkamer? Ik zie grijze strepen op mijn witte wastafel. Wat kan ik daaraan doen? (deel II) wonen@wegener.nl wonen 024-3650509 pZC Zaterdag 8 november 2008 Hoe kom je van grijze strepen in je wastafel af? Met een speciaal gum metje, adviseerde een deskundige vorige week in deze rubriek. L. Stam denkt er anders over en stuurde ons een mailtje. 'Zo'n sani- tairgummetje is te agressief. Gum je te hard, dan krijg je een doffe plek op het glazuur.' Mevrouw Stam zit in het sanitairvak en adviseerde de gum voorheen ook aan klanten. Maar inzichten van fabrikanten zijn veranderd, volgens haar. De oplos sing is Staalfix, een goedje dat voor een paar euro verkrijgbaar is bij de supermarkt. Voor wastafels met een vuilafstotende toplaag adviseert ze een keramische kookplaatreiniger. Lezer A. Hoogervorst heeft een an dere tip: aluminium- en metaalstre pen in een wastafel zouden zo weg zijn door wat gootsteenontstopper op te lossen in water. 'Dan met een dot toiletpapier de strepen verwijde ren. Gootsteenontstopper is caustic soda, dat lost aluminium op.' Niets zo irritanf als een mug op de slaapkamer. Alleen al het dilemma wat te doen: opstaan en op jacht of negeren? Lezeres E. Weijers is elke avond de klos. Ze mept zich suf, maar blijft last houden van mug genbeten). 'We houden de deur dicht, er zit een hor voor het raam. Waarom dan toch muggen?', mailt ze. Mike Brooks van het Kenniscen trum Dierplagen zou het liefst wil len dat ze een dood exemplaar op stuurt, voor een soortbepaling. Maar met de informatie dat me vrouw steken oploopt, kan hij ook al iets. Stekende muggen zijn altijd vrouwtjes. „Ze hebben bloed nodig om eitjes tot rijpheid te brengen en ontwikkelen zich in stilstaand wa ter." Brooks adviseert de hor te con troleren en op zoek te gaan naar stil staand water. Mogelijke plekken: dakgoot, vijver, kruipruimte, plant potten, kinderspeelgoed en openin gen in spouwmuren. Als het enigs zins kan, verwijder dan dat water. door Moniek Hüsken redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Foto geheel rechts: De matroesjka is in werkelijkheid behang van 4 meter hoog. Kim van Savooyen, onder meer gespeciali seerd in kleuren, heeft deze afbeel ding ontworpen voor een transport bedrijf dat veel zaken doet met Rusland. foto Michel Zoeter Foto rechts: Kleurpecialiste Babs Heijnen: „Het grauwe aan de buitenkant van huizen neemt gelukkig af." foto Vincent van den Hoogen B m oet je je voorstellen: van- w JB daag de dag ziet iemand op één dag meer kleuren m# dan in de middeleeuwen W in een heel leven." Kleuren fascineren Babs Heijnen, die vorig jaar als zelfstandig kleurspecialiste in Eindho ven aan de slag ging. „Ik was als kind altijd bezig mijn eigen kleurrijke plekjes te creëren. Alle secundaire kleuren, zoals groen, oranje en paars, zijn bij mij favoriet. Ze zijn fris en warm." Heijnen is blij dat het zwart-wit van de laat ste jaren aan het afnemen is. Ze heeft het niet zo op trends. „Iedereen heeft zijn eigen kleurenvoorkeur en daar moet je vanuit gaan. Die kleuren geven je een prettig gevoel. Ze horen bij je en vervelen dus ook niet. Maar je moet het ook niet overdrijven. De kunst is de juiste balans te vinden. „Als twee mensen niet dezelfde favoriete kleur hebben, moet je vooral niet proberen te zoeken naar een compromis Dan zorg ik liever dat ze allebei aan bod komen in een mix van stijlen." Heijnen adviseert zowel particulieren als be drijven over de plekken in het interieur waar kleur functioneel kan zijn. „In de woonruim te kun je rust brengen door bijvoorbeeld een vlak op de muur te schilderen", legt ze uit. „Door een vlak te schilderen, bijvoorbeeld bo ven het bed in de slaapkamer, creëeer je een nestgevoel." Kleur en licht kun je niet los van elkaar zien, stelt Heijnen. „Kleuren kunnen een ruimte lichter maken. Zo kun je met lichtbanen het effect van de lichtval door de ramen verster ken." Dat wit altijd rust geeft, bestrijdt ze. „Denk alleen maar aan de schaduwen door lichtinval, veroorzaakt door het gebruik van veel wit. Voor een rustgevend effect kun je beter tussentinten gebruiken. Die maken een ruimte altijd gezellig en dat wil iedereen. „Met kleur kun je een ruimte juist lichter ma ken. Kleuren geven structuur, vorm en rust. Kleur op een wand in een donkere hoek van de kamer geeft deze meer diepte. En het ge bruik van kleur is ook gewoon heel leuk! Als ik dat aan aarzelende klanten laat zien, gaan ze al gauw overstag." Zelfs felle kleuren kun je goed gebruiken, mits met mate aangebracht. „]e ziet tegen woordig ook dat woonwijken aan de buiten kant meer kleur krijgen. Het grauwe neemt gelukkig af" Toch zal het in ons land nooit zo kleurrijk worden als in zonnige oorden als Portugal of de Antillen. „Dat komt doordat ons licht an ders is. Grijs weer, wat we hier vaak hebben, drukt een kleur weg. Geel wordt dan bijvoor beeld vies groen, terwijl het in een zonnig land vrolijk geel blijft. Hier kunnen we kleur dus vooral binnen goed toepassen." Ook Kim van Savooyen uit Arnhem is gespe cialiseerd in kleuren. Ze heeft een ontwerp bureau en geeft workshops en lezingen over kleur. „Ik heb niets met die oerhollandse mentaliteit van 'doe rpaar gewoon, dan doe je al gek genoeg'. Mijn motto is: 'wees jezelf en durf dat te laten zien'. Laat je emotie en in tuïtie spreken. Dat is een vorm van thuisko men, in balans zijn met jezelf en de ruimte om je heen. In dat opzicht wijk ik af van an dere ontwerpers", zegt Van Savooyen. Kleur komt veel te weinig aan bod, stelt ze. „Voor mij is de uitdaging te ontdekken welke kleur past bij mensen." Daarbij spelen ook praktische overwegingen een rol. Zo veran dert kunstlicht de kleur, verveelt een kleur in de gang minder snel dan in de woonkamer, verschilt het effect van kleur per wand en is de kleur van gordijnen heel bepalend. „Wit maakt echt niet altijd alles groter." Voor veel mensen is de vertaalslag van een kleurenstaal naar een groot oppervlak erg moeilijk, weet Van Savooyen. „Dan is advies echt nodig. De kleur zelf, daar kom je wel uit. Kleuren zijn immers maakbaar." Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 125