31 wonen rcï El 'Altijd al mooi bij tante thuis' wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 8 november 2008 Volgens Alice Rawsthorn, een van de belangrijkste designjournalisten van Amerika, heeft het gebrek aan topdesign veel te maken met het ondernemersklimaat in de Verenig de Staten, de corporate culture. Daarin is geen ruimte voor klein schalige, creatieve initiatieven en de wens je nek uit te steken. Het lijkt vooral zaak aandeelhouders te vreden te houden, schrijft ze in de New York Times. Amerika heeft te weinig eigenwijze en onafhankelij ke producenten, zegt ze eigenlijk. Daarnaast vindt ze dat jong design talent aan zijn lot wordt overgela ten in Amerika. „Hier krijgen stu denten hun opleiding aan kunst academies en niet samen met ande re disciplines, zoals dat gebeurt bij Europese topacademies als de Eind hoven Design Academy." Bovendien hoeven jonge ontwer pers niet te rekenen op beurzen of subsidie om hun eerste schreden in het ontwerpersvak wat makkelij ker te maken. Als ze het dan toch maken als ontwerpers, hebben ze het nog steeds veel en veel moeilij ker dan Charles en Ray Eames in "d Rawsthorn. Kortom: Amerika zit te springen om een dwarse producent of goeie inspirator. Wil de nieuwe Nelson nu opstaan? Tot die gevonden is, zit er maar een ding op: de sfeer opsnuiven van de gouden jaren van het Amerikaanse design in het Vitra Design Museum. Daar is nog tot maart 2009 de tentoonstelling over Nelsons werk te bezichtigen. In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woon gebied - voor het voetlicht. www.design-museum.de www.vitra.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Yvonne Biemans op haar geërf de sofa. foto Rianne Biemans ontwerp Bank BR 02.7 (1958). ontwerper Martin Visser, voor 't Spectrum in Bergeijk. eigenaar Yvonne Biemans. wanneer gekocht „Zo'n veer tig jaar geleden heeft mijn tan te deze bank gekocht", zegt Yvonne Biemans. „Ik logeerde destijds wel eens bij haar en vond de bank altijd erg mooi. Ik herinner me dat ik als 8-jarig meisje haar heb gevraagd of ik de bank later mocht hebben. In 2006 is mijn tante overleden. Bij de verdeling van haar spul len heb ik de bank gekregen. „De bank zit echt perfect. Dat zal hebben meegespeeld bij de aankoop, denk ik. Bovendien kun je met een simpele hande ling de zitting horizontaal trek ken." Dan ontstaat een bed van 192 bij 100 bij 70 (Ixbxh) centi meter. Dat haar tante verguld was van haar bank, bewijst het feit zij 'm twee keer opnieuw heeft laten stofferen. „Toen ik de sofa kreeg, was hij behoor lijk doorgezeten. Vrienden zei den dat ik 'm beter naar de ge meentelijke milieustraat kon brengen. Ik heb het binnen werk laten vernieuwen en de sofa opnieuw laten stofferen in een effen stof, zoals bij deze bank hoort." prijs Nieuw van 2.125 euro tot 3.250 euro (bij Dutch Design Center). te koop De BR 02.7 wordt nog steeds door 't Spectrum gepro- duceerd-. Sinds 1988 kunnen er ook losse armleggers (BA 02) bij worden gekocht. Op sites als www.marktplaats.nl wordt deze bank volop aangeboden. Prijzen van een tweedehands zwartleren exemplaar (duurste inclusief armleuning) variëren op die site van zo'n 550 euro (http://link.marktplaats.nl/ 204661780) euro tot 1.995 eu ro (http://link.marktplaats.nl/ 195946001). Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar redactie.wonen@wegener.nl Tip: een lamp, tafel of kast kan ook een (neo)klassieker zijn!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 123