Langs het kerkenpad in de polder REISRRDRR Kredietcrisis? Je leeft maar één keer Wie in eigen land wandelt, komt vaak nauwelijks iemand tegen. Ook niet in drukke gebieden. Het lijkt wel of Nederlanders liever fietsen. Niet John Jansen van Galen. Hij loopt liever: vandaag in De Rijp. Graadmeter m reizen@wegener.nl 2s reizen H 024-3650360 PZC Zaterdag 8 november 2008 Een korte wandeling vandaag dan maar. Want er schijnt een waterig zonnetje, maar voor de middagu ren zijn weer herfstbuien voor speld. In De Rijp ben je zo. Schan de eigenlijk dat we, al een halve eeuw in Amsterdam wonend, er nooit eerder zijn ge weest. Het is een schattig stadje, goed gecon serveerd. Aan de rand van een van onze oudste polders. En nu, buiten het toeristen seizoen, heel aangenaam om er rond te kuie ren. Het lijkt wel of alle bewoners moeite hebben gedaan van hun vensterbank een uitstalling van bijzonderheden te maken. Langs het helder wit gesausde gemaal, waar buiten de grote gewelfde vazen staan van een glaskunstenaar, gaan we het open land in. En verderop over het kerkenpad door de Eilandspolder, dat over gras tussen brede, bochtige vaarten door voert. Een helder blauw kunstwerk omcirkelt een sloot. Er staat een stijve bries, het pad is drassig. Over al rondom weiden en water, in de verte kerktorentjes en molens met draaiende wie ken. Boven ons het weemoedig roepen van een vlucht Nijlganzen die weer eens op huis aan gaan. Later staan we stil bij de Vermaning van Noordeinde, ooit het domein van doopsge zinden, die geen dominees hadden, maar vermaners. Het heeft een popperige koster huisje uit 1602. We luisteren op de 'stiltebe- levingsplek' bij de grafzerkenvloer naar de cello van Yo Yo Ma en een gedicht van Reve. De plek is aangelegd waar eeuwenlang de kerk van Graft stond, met vlakbij zicht op de meer dan driehonderd jaar oude graf steen voor Claes Cornelisz Broertjes en zijn vrouw Duyfjen. Er tegenover is het kleinste winkeltje dat zich denken laat, van Bram en Aagje, geopend 'in 't weekend met mooi weer en als we zin hebben'. De tocht krijgt nu een hoog kalebassengehal- te. Je moet tegenwoordig als wandelaar veel munten bij je steken en liefst een kruiwagen- tje meenemen, zoveel is overal langs de plat telandswegen te koop. 'Geld in het busje doen svp'. We laten het bij goudrenetten, kropsla en eieren en gaan tenslotte, om ons te laven en te warmen, de stemmige gelagka mer in van Het Stadhuis van Amsterdam. Het is tegen tweeën en nog steeds droog. Op de terugweg zien we vanuit de bus grut to's. En kijk daar: is dat een zwarte wouw? Thuis opzoeken! Wekelijks vragen we lezers om hun mening. Ditmaal zijn we benieuwd naar uw reactie op de vraag: wat doet de kredietcrisis met uw vakan tieplannen? De kredietcrisis laat velen niet onberoerd. Er zijn ook lezers die zich er niets van aantrekken. „De kredietcrisis heeft geen invloed op ons. We hebben net onze duurste vakantie ooit geboekt, vijf weken naar Au stralië. Ie kan wel overal rekening mee houden. Als het fout gaat, dan zien we wel weer, toch?", al dus lezeres Jolanda Ouwens. Niet iedereen doet zo makkelijk. „De kredietcrisis zal zeker van in vloed zijn op vakanties. De onze kerheid hoe het financiëel gaat lo pen en of we onze baan behou den, zal zeker leiden tot minder uitgaven. En vakanties zijn zeker niet de eerste behoeften. Diege nen die wel op vakantie kunnen, zullen wachten op aanbiedingen", laat Gerrit Oordt weten. „Mijn partner en ik zijn 76 en 70 jaar. We gaan graag op vakantie en zolang we niets mankeren, gaan we zeker vier keer per jaar. We maken ook verre reizen, in maart zijn we met een cruise vier weken langs Zuid-Amerika geva ren. We zijn net terug van drie we ken Griekenland en in december gaan we nog een paar weken naar Egypte, naar Sharm el Sheikh. )e kunt niets meenemen op je begra fenis en de kinderen hebben het allernaal goed. dus wat let ons? We genieten met volle teugen en gaan ons geen zorgen maken over bankzaken. Wij mogen nu alles en moeten niets, heerlijk", rea geert lezeresGeelhoed-Boot. „Niemand weet op dit moment wat de gevolgen zullen zijn met "betrekking tot zijn inkomen. De vaste lasten zullen zeker niet da len. Ik zal op dit moment niets boeken. Het is niet leuk, maar zon der vakantie, nieuwe tv en auto valt ook goed te leven. Wellicht dat mensen die 'normaal' twee tot drie keer per jaar op vakantie gaan, zich zullen beperken tot één of twee keer. Veel reisorganisaties proberen het tij te keren en adver teren nu al met kortingen, wat vol gens mij weergeeft hoe de publie ke opinie nu is", geeft leze res J.C.H. Wolkenfelt-Gelis- sen aan. Kunst in de Eilandspolder. foto John Jansen van Galen Het aantal reacties op onze vraag over de kredietcrisis was overweldigend. Daarom is de redactie van ReisRadar benieuwd naar uw antwoord op de vraag: Wilt u ook uw mening geven, of heeft u nog tips voor ons? Ga naar www.reisradar.nl en doe mee met de Graadmeter! Lang niet iedereen verandert zijn vakantie plannen naar aanleiding van de dalende economie. Al geeft wel eenvijfde aan voorlopig geen vakantie te boeken, zo blijkt uit de uitslag van de poll op de website van ReisRadar. Daarin vroegen wij u: Heeft de kredietcrisis gevolgen voor uw vakantie? Nee, helemaal niet 60% Ja, ik ga wel, maar goedkoper 21% Ja, ik stel de vakantie uit 11% Ja, ik ga maar even niet 8% foto anp Wandeling De Rijp (7 kilometer) Routebeschrijving: Van Amsterdam CS in drie kwartier met buslijn 100 naar De Rijp, Wollandje. Bij bushalte rechtdoor en rechtsaf via Rechtestraat naar de Waag, waar de wandelroute begint die op www.wandelwebsite.nl beschreven staat onder 'Rondwandelingen rond De Rijp'. Zonder mankeren komt u bij het Wollandje terug. Desgewenst is de wandeling uit te brei den tot 16 of 22 kilometer (die routes staan ook beschreven). Het kerkenpad door de Eilandspolder is in het broedseizoen (van half maart tot half juni) gesloten. Voor die periode geeft de wandelwebsite twee alternatieve routes van 12 en 18 kilo meter door het gebied. Horeca onderweg: De kleine Haag in Noordeinde (ruim hal verwege, fraai terras, woensdag tot en met zaterdag vanaf 16.00 uur, zondag vanaf 14.00 uur), vele gelegenheden in De Rijp. Hond: mag mee op pad. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl infographic: GPD De wandeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 115