:<s 23 reizen m Echte neppers in namaakmuseum In museum Plagiarius in het Duitse Solingen wordt het 'beste' plagiaat ter wereld geëxposeerd. Van Louis Vutton-tasje tot de Brabantia blikopener, alles wordt nagemaakt, zag Wiel Beijer. reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 8 november 2008 |pr Hamburg Bremen Hannover Dortmund Solingen 11 Düsseidorf DUITSLAND Stuttgart München redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 Frans verkeersbureau zoekt liefhebbers van Frankrijk In een nieuwe campagne van Mai- son de la France moeten Nederlan ders centraal staan, die regelmatig naar Frankrijk op vakantie gaan of er wonen. Het verkeersbureau is daarom op zoek naar Nederlanders die daarvoor (foto)model willen staan. Gezocht worden 22 'gidsen', die elk een regio vertegenwoordi gen en daarvoor onder meer op de website www.franceguide.com/nl reclame maken. Wie geïnteresseerd is, kan zich melden via stage2.nl@franceguide.com PIT breidt aanbod uit van Stille Oceaan naar Afrika 'African Trails' is de nieuwe merk naam van Pacific Island Travel (PIT), een gespecialiseerde reisorganisatie met maatwerkreizen naar de Pacific. PIT stelt reizen samen in het drie tot vijfsterrensegment naar Austra lië, Nieuw-Zeeland en de eilanden in de Stille Oceaan. Met 'African Trails' breidt PIT het reisaanbod uit. Op de komende Vakantiebeurs (14 tot 18 januari) wordt de nieuwe merknaam officieel gepresenteerd. Vanaf half november is ook de website www.africantrails.nl in de lucht. Cirkel Vakanties neemt wintersportspecialist over Cirkel Vakanties heeft het inter- netreisbureau Reisotheek.nl over genomen. De website is een spe cialist in wintersportvakanties. Maandelijks trekt de site naar ei gen zeggen zo'n 75.000 bezoe kers. Reisotheek.nl biedt 16.000 accommodaties in de Alpen aan. Daaronder ook de last-minutes van de plaatselijke VW's. www.cirkel.nl www.reisotheek.nl Kinderspeelgoed: zoek de verschillen. Informatiebijeenkomsten over vakantie in Lapland Scandinavian Wintersports houdt verspreid door heel Nederland weer informatiebijeenkomsten over va kanties naar Lapland. Behalve infor matie over klimaat, sneeuwzeker heid, kleding en reisprogramma, is er ook veel beeldmatériaal te zien. De eerstvolgende informatiebijeen komst is vrijdag 21 november bij Be ver Zwerfsport in Houten. De toe gang is gratis en aanmelden vooraf is noodzakelijk. www.scandinavianwintersports.nl-a Wat is, behalve de beginletter T, de overeenkomst tus sen Tempo, Tem- bo, Terpo, Tam- pro, Tempe, Tango, Tinpo, Tonga ofTeinpo? Het zijn allemaal merk namen van papieren zakdoekjes. Al die papieren zakdoekjes zitten in sterk op elkaar lijkende 'blauw witte verpakkingen. Het zijn plagia ten uit China. Het in 1929 in Neu renberg onder de naam Tempo ge lanceerde papieren zakdoekje wordt graag nagemaakt. De Duitser Christian Rommel ver- zamelt plagiaten van Tempo. Eind jaren tachtig kocht hij in China zijn eerste pakje Tinpo zakdoekjes. Sindsdien reisde Rommel veel door China. Hij heeft sinds 1997 in Hong Kong een eigen firma. Al die jaren spaart hij Tempoplagiaten. In middels telt zijn verzameling 134 exemplaren. Een deel daarvan is momenteel in Solingen te zien in het vorig jaar ge opende museum Plagiarius, het enige museum ter wereld dat is ge wijd aan plagiaat. Hier worden meer dan driehonderd producten getoond, van elk zowel origineel als namaak. Volgens museum Pla giarius is geen product op de hele wereld zo vaak geplagieerd als Tem po. Vooral het uiterlijk. De kwali teit van de meeste zakdoekjes laat te wensen over. Tijdens een rondgang door het knusse museum zie je dat plagia ten niet alleen uit China komen. Aan het plafond hangen bijvoor- In het museum worden echt en namaak naast elkaar gepresenteerd. foto's Museum Plagiarius lands bedrijf Of neem de rekenma chine EL 838 van Sharp. Zijn Chi nese broertje heet 838 Shrap. Geschat wordt dat 10 procent van alle producten neppers zijn. „De wereldwijde schade door plagiaat bedraagt jaarlijks naar schatting 275 miljard euro. De beste voorbeel den van plagiaat zijn in dit mu seum te zien", zegt de gids. Hij wijst.op een bontgekleurde, kunststof veger en blik voor links- handigen, gemaakt door de Duitse producent Coronet. „Ernaast zie je een vrijwel identiek exemplaar. De ze is echter voor rechtshandigen en is gemaakt in China. Wrang is dat je met een veger en blik voor rechtshandigen veel grotere afzet mogelijkheden hebt dan met een set speciaal gemaakt voor linkshan- digen." Hoe weten wij wanneer we na maak kopen en wanneer echt? „Pla giaat en origineel staan nooit naast elkaar in de winkel. In de vakhan- del kun je er vaak zeker van zijn dat je een origineel koopt. Je merkt het vooral aan de prijs. Als je denkt dat iets wel erg goedkoop is, moet een lichtje gaan branden. Overigens is een plagiaat geen ver-, valsing. Bij een vervalsing zetten ze er ook de originele merknaam bij. Dat gebeurt veel met textiel. Denk aan T-shirts en sportkleding." Elk jaar verleent de stichting Plagia rius de Plagiarius Awards voor de beste namaak. Marcus Mök: „Een negatieve prijs. De winnaar krijgt een zwarte tuinkabouter met een gouden neus, symbool voor je ver rijken ten koste van anderen. De prijs wordt al 31 jaar uitgereikt en nog nooit was een prijswinnaar aanwezig bij de uitreiking. De prijs winnende plagiaten worden hier tentoongesteld." De prijs is in 1977 ingesteld door de Duitse designer prof. Rido Busse, nadat hij op de beurs in Frankfurt een weegschaaltje zag dat zijn be drijf in 1965 had ontworpen voor Soehnle. Het plagiaat kwam uit Hongkong en kostte 6 mark. Het origineel kostte toen 26 mark. Omdat de wet productpiraterij niet krachtig genoeg nageleefd wordt, bedacht Busse de Plagiarius. De eer ste winnaar was de producent van de namaakweegschaal. Dit jaar is deze weinig prestigieuze prijs ge wonnen door het Chinese bedrijf Shantou Lian Plastic Products uit Guangdong, dat het fraai vormgege ven metalen peper- en zoutstel Two-ia-one van WMF plagieerde in een kunststoffen uitvoering. Museum Palgiarius, Babnhofstras- se 11, Solingen. Open: dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Entree 2 euro (kinde ren jonger dan 14 jaar gratis). www.plagiarius.com Reageren? redactie.reizen@wegener.nl beeld design boodschappentassen van de Duitse firma Reisenthal Ac cessoires. Eentje is echt, tien niet; drie uit China, twee uit Duitsland en een uit Oostenrijk, Nederland, Italië, de VS en Taiwan. „Zelfs messenfabrikanten uit Solin gen plagiëren elkaar", zegt mu seummedewerker Marcus Hök en hij wijst in een vitrinekast naar twee vrijwel identieke bestekken uit de messenstad. In een andere vitrinekast ligt de bekende blikope ner van Brabantia, met ernaast een Duits zusje. In een hoek staan twee sledes. Het origineel is van het Duitse firma Rudi Sport, het namaakexemplaar van een Neder- De Plagiarius Award voor de beste namaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 113