M Wie een weekendje Dublin doet, bezoekt toeristische hotspots en vergeet vaak de lieflijke omgeving. Maar die is te mooi om over te slaan. Esther Gotink pakte de trein en ging rondtoeren. SI www.irishrail.ie reizen@wegener.nl 21 reizen 024-3650360 pZC Zaterdag 8 november 2008 Odes aan Bono op het straatnaambordje. Treinen langs Bono's Dublin De forenzentrein in Du blin voert je naar een idyllisch wonderland. Twintig minuten boe melen met de DART en de stad ligt ver achter me. Om plaats te maken voor een eindeloos uitzicht op strand, bergen, zee, lucht en dorpjes met typisch Ierse namen als Dun Laoghaire, Glenage- ary, Dalkey en Killiney. Elke treinstop langs de Ierse Zee brengt me in een verfrissend ande re omgeving. Neem de miljonairs- wijk Killiney. In de heuvels en dui nen wit gekalkte villa's. De fluiten de vogels bevestigen dat ik erin ge slaagd ben de stad te ontvluchten. Er hangt hier een subtropische sfeer, met de geur van klamme ste nen, schimmelend mos en vochti ge bast. Tuinen zijn beplant met palm- en loofbomen, rododen drons en rozen. De straten hebben namen als Sorrento en Vico, syno niem voor luxe. Niet voor niets wordt deze suburb het Napels van Ierland genoemd. Het is de exclusieve thuishaven van ambassadeurs en beroemdhe den als U2-zanger Bono en ex-For- mule i-coureur Eddie Irvine. Zan geres en componist Enya kocht er in 1997 het 160 jaar oude Ayesha kasteel, waar ze een kluizenaarsbe staan leidt. Nadeel van alle pracht en praal in Killiney is dat het dorp zelf een keur aan groen en slinger weggetjes toont, maar dat de villa's en hun uitzicht op de zee en ber gen aan het publieke oog onttrok ken zijn door torenhoge poorten. Ik vind Bono's huis door bij het station rechtsaf te slaan en tien mi nuten door te lopen, tot ik uitkom in Vico Road. Waar deze kruist met Strathmore Road, doemt rechts een groot zwart hekwerk op, waartegen koperen panelen met poëtische krabbels zijn beves tigd. Hier en daar kerfde een U2- fan er oneerbiedig zijn naam in. Het enige teken van leven is een stem door de intercom als je op de bel drukt of door dat ene kijkgaatje in Bono's voortuin tuurt. Dan maar de rest van Killiney ver kennen. Er is een knusse pub en een park vanwaar zich een drama tisch panorama ontvouwt als je naast de obelisk op 170 meter bo ven zeeniveau gaat staan. Andere attracties zijn een golfclub, een lo kale Martello-toren (fort uit de pe riode van de Napoleontische oorlo gen) en de ruïnes van Cill Inion Léinin, het kerkje dat het middel punt van het oorspronkelijke dorp vormde. Gebruik deze Ierse naam als tongbreker en je komt uit op de verbastering Killiney. Ik reis door naar het levendiger Dalkey, waar rocklegende Van Mor rison woont. Ook zangeres Lisa Stansfield is hier neergestreken, na bij de voormalige steengroeve, die veel rotsklimmers trekt. Dalkey ligt één treinstop vanaf Killiney of een uurtje lopen langs de Ierse Zee. Het strand van Dalkey blijkt een goed bewaard geheim, met alleen een groep vriendelijke Dubliners die geniet van de kalme atmosfeer. Ook het dorp zeifis aanlokkelijk, met zijn pastelkleurige boetieks en pubs en in het hart het middel eeuwse Dalkey kasteel. Uitzicht op de Ierse Zee vanaf Killiney. Dalkey is een gedrongen vierkantig fortje. Het is traditioneel Iers en ze ker een bezoek waard. Acteurs ge ven er een sterk staaltje levende ge schiedenis weg en vanuit de kas teeltoren kijk je uit over Dalkey. Ja mes Joyce-kenners zullen het dorp herkennen uit het tweede hoofd stuk van zijn meesterwerk Ulysses. Richting Dublin ligt de suburb Dun Laoghaire Rathdown. Hoewel reclamefolders reppen dat dit de hemel op aarde is voor winkelfana ten, tref ik slechts een dertien-in- een-dozijn overdekt centrum aan. Daarvan is enkel de tweede verdie ping de moeite waard, omdat er een galerie en een expositieruimte met goede en betaalbare lokale kunst is gevestigd. Veel leuker is het te slenteren over één van de twee pieren, die elk ein digen bij een vuurtoren. Op zon dag loop je er over de hoofden van de Dubliners en kun je beter door- tuffen naar de haven van Sandyco- ve of de stranden van Dollymount, Portmarnock en Malahide. Ook kun je zalige verse vis proeven in Howth, de gezellige grote weekend- markt in Blackrock bezoeken of Edwardiaanse architectuur bewon deren in Monkstown. De DART rijdt door het centrum en langs de kust van Dublin. Een dagkaart kost 7,60 euro. Doordeweeks rij den er zes tot acht treinen per uur, in de weekeinden twee tot vier. Aanraders langs het traject: kasteel Mala hide, halte Malahide; Fry treinmodellen, halte Malahide; Ja mes Joyce Museum, halte Sandycove; Du blin Writers Mu seum, halte Connol ly; Geboorteplaats Shaw, halte Grand Canal Dock. En dan natuurlijk het Dalkey Castle Si Heritage Centre, Castle Street, halte Dalkey. Entreeprijs 2,50 euro voor volwassenen en 1,50 euro voor kinde ren. Open van april tot oktober tussen 09.30 en 17.00 uur, in de weekeinden en buiten het hoogseizoen tus sen 11.00 en 17.00 uur. Naar Dublin vliegen kan met de maatschappijen KLM, Aer Lingus, Ryanair en BMI. Een kamer in een driesterrenhotel kost 45 tot 75 euro en in een viersterrenhotel 75 tot 120 euro. www.discoverireland.com/n y-y Reageren? redactie.reizen@wegener.nl De DART stopt ook op het piep kleine station van Killiney. v. ;-:^Zëilen (en *s zomers zwemmen) is een geliefde bezigheid in Whi- terock baai. (pro's Esther Gotink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 111