13 spectrum PZC Zaterdag 8 november 2008 de achterstanden aangrijpen om de strijd niet te hoeven aangaan en bij de pakken neer gaan zitten. Nu Obama tot president is gekozen, zegt Hill, hebben ze daar geen' enkel excuus meer voor. De tijd voor een nieuwe emancipatiegolf onder de zwarte bevolking is daarmee aan gebroken. Nu moeten ze doorpakken. Dat is ook de boodschap in de speech van do minee Raphael Warnock, een van de op volgers van Martin Luther King jr., in de Ebenezer Baptist Church in Atlanta, Geor gia, een staat verderop. Voor een bomvolle kerk vergelijkt hij de huidige situatie met die van de Israëlieten uit het Oude Testa ment, op het moment dat ze het beloofde land bereiken. Zij hebben dan, net als de zwarte bevolking in de VS, de slavernij overleefd. De toekomst ziet er geweldig uit, voorspelt Warnock, zolang mensen de verlammende vrees voor het onbekende niet laten regeren. „We kunnen gevangen raken in de tirannie van het verleden en de angst voor de toekomst", preekt hij. „Onze grootste angst is nu niet dat we iets niet kunnen, maar dat we machtiger zijn dan we ooit voor mogelijk hebben gehou den." In de zwarte gemeenschap mag dan een revolutie plaatsvinden, de traditionele, vrij wel uitsluitend blanke bevolking van het stadje Cullman in Alabama merkt er niets van en wil dat ook niet. Het aantal zwarte Amerikanen is hier dan ook op de vingers van één hand te tellen. En als ze van bui ten komen, stoppen ze er niet. Een zwarte' man vertelt dat hij zich alleen in Cullman begeeft met een wapen op zak. De tijd lijkt er vijftig jaar te hebben stilgestaan. Alco hol is strikt verboden, de stad is diepreli gieus en oer-Republikeins. In de rest van Alabama staat het bekend als ronduit racis tisch. De oudere bevolking heeft grote moeite met het idee dat een zwarte man president wordt. „Ze zullen dat nooit hardop uitspre ken", zegt Otto Willingham (8o) in het plaatselijke café. „Want dat is strafbaar." In megasupermarkt Wal-Mart, een paar ki lometer verderop, legt een oude, blanke vrouw anoniem uit waarom ze het vrese lijk vindt dat Obama heeft gewonnen. „Hij is zelf misschien zo slecht nog niet, maar zijn vrouw heeft laten blijken dat ze blan ken veracht. Ze mag ons soort niet." Voor de jongere generaties, man nen en vrouwen tot een jaar of 55, die de gescheiden voorzienin gen in de stad voor blank en zwart zelf niet meer meemaakten, speelde de kleur van de president bij het uitbren gen van hun stem niet meer. Steward Adams, de plaatselijke wapen- en munitie verkoper heeft op dit moment wel belang rijkere zorgen aan zijn hoofd. „De kleur van mijn president maakt me niets uit." Hij voelde eigenlijk weinig voor beide kan didaten, „maar Obama is de slechtste van twee kwaden. Want die zal als nieuwe pre sident de belasting op de aankoop van nieuwe wapens flink verhogen", zegt hij, terwijl hij een nieuw model jachtgeweer toont aan een klant in zijn winkel. Dat is waar de bange blanke man in Cull man zich druk over maakt: Obama pakt ons straks onze wapens af, Obama heeft hun hang naar wapens zelfs gehekeld in de verkiezingscampagne. „Dat is toch on- dénkbaar", zegt bouwvakker Randy Tubbs. „Bijna iedereen heeft een geweer in de achterbak van zijn auto liggen. De jacht hoort gewoon bij onze levensstijl. Het is typisch iets voor het Zuiden." De jacht op wat? Op wie? Jim Davis, een piloot uit het noorden van de VS die voor zijn werk regelmatig het zuiden aandoet, moet er om gniffelen. „Angst voor hogere belasting op wapens? Waar maken ze zich druk om? Ik denk dat er wel belangrijkere zaken spelen op dit moment. Onze ineen gestorte economie bijvoorbeeld: hoe houd ik mijn baan en kan ik binnenkort mijn re keningen nog wel betalen?" Dat is de vraag die de zwarte klasse zich stelt. „Als de roes weg is, moeten we kei hard aan de slag", zegt de zwarte Charles Ridley uit Birmingham. „De strijd gaat door. Want het gaat nog een eeuwigheid duren voor we de troep van George Bush jr. hebben opgeruimd." Barack Obama heeft daar, zo realiseren hij en zijn stadgenoten, ook hün hulp hard bij nodig. De tijd om aan de kant te staan, is voorgoed voorbij. Burgerrechtenstrijd 1861-1865: Amerikaanse burgeroorlog. Aanleiding is de wens van het Zuiden de slavernij uit te breiden naar de staten in het westen. Het Noorden verwerpt dit. De oorlog wordt gewonnen door de noordelijke staten, en slavernij wordt afgeschaft. 1870-1900: De zuidelijke zwarte bevolking verspreidt zich over de rest van de VS. 1909: Zwarten zetten een burgerrechtenorganisatie op: National Association for the Advancement of Colored Pe ople (NAACP). 1954: Rassenscheiding op openbare scholen illegaal. Rosa Parks. foto ANP 1 december 1955: Rosa Parks wordt gearresteerd na dat ze in de bus als zwarte vrouw weigert op te staan voor een blanke man. De zwarte bevolking boycot het openbaar vervoer. De rassen scheiding in de bus wordt in 1956 vernietigd door het Hooggerechtshof. 1957: Zwarte kinderen gaan in Little Rock, Arkansas, naar de Little Rock Central High School. De gouverneur van de staat Arkansas stuurt de Nationale Garde om de kin deren tegen te houden. Presi dent Eisenhower stuurt later het leger erop af om de kin deren te beschermen tegen een woedende menigte. De 'schoolstrijd' is gewonnen. 1963: Een kwart miljoen mensen demonstreert voor gelijke rechten in Washing ton. Martin Luther King spreekt zijn beroemde rede uit: I have a dream. 1964: Invoering Civil Rights Act: rassenscheiding wordt illegaal verklaard in Amerika. Martin L. King. foto EPA 1964: Martin Luther King krijgt Nobelprijs voor Vrede. 1965: President Johnson te kent de Voting Rights Bill. Het stemrecht voor zwarte kiezers wordt uitgebreid, zwarten kunnen makkelijker worden verkozen. »-1968: Martin Luther King wordt vermoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 101