spectrum Geld op vuilnisbelt PZC Zaterdag 8 november 2008 12 1 [VCNBOOM] [CRD_BOOM]STAN PPLAATS door Henk van den Boom kwam. e gooit je geld op de vuilnisbelt", zei mijn nieuwbakken buurman toen ik opgelucht de handtekening onder het huurcontract had gezet. Het had me twee weken intensief speurwerk gekost een huurflatje te vinden. Als ik aan Spanjaarden vroeg of ze nog een huis te huur wisten, keken ze me stomver baasd aan. Belachelijk vonden ze het om iets te huren in plaats van te kopen. Inmiddels leven we meer dan tien jaar la ter. De Spaanse huizenmarkt groeide in die periode explosief. Gewone mensen kochten één, twee, soms drie huizen. Ze ker weten, een huis kopen was de allerbes te belegging, zei iedereen. Pas aangekomen immigranten konden bij de bank moeite loos een too procent-hypotheek afsluiten. Het kon niet op. In tien jaar tijd verdubbel den de huizenprijzen en iedereen rekende zich rijk met een hoop stenen. Tot vorig jaar de dramatische verhalen over de ingestorte huizenmarkt in k hier voor de eerste on- 1. Het contact met mijn as uitgegroeid tot vriend- Is rode draad onze soms fissies over de woning- leef me voor gek verkla- ke maand mijn huurpen- w naar de (Duitse) eige- tmijn flat bracht, terwijl slapend vergrootte met de maandelijkse afbetalingen aan de bank. Maar de laatste tijd verlopen onze ge sprekjes wat stroef. Het onderwerp 'huizen' wordt angstvallig gemeden. Totdat gisteren de aap uit de mouw Javier heeft een huis gehuurd", zei mijn vriend langs zijn neus weg. „In maart gaat hij trouwen", voegde hij er snel aan toe en begon breedvoerig uit te wijden over de trouwerij van zijn 32-jarige zoon en de huwelijksreis die hij het paar cadeau wil doen. „Is dat geen geld naar de vuilnisbelt brengen?" Ik zei het voorzichtig, want ik wilde niet te veel zout in de wond wrijven. Zijn zoon sjouwt al een jaar lang alle banken af voor een lening. Met een maandinkomen van 1.200 euro lukte het twee jaar geleden nog moei teloos een hypotheek te krijgen, maar nu houden de banken de kluis angstvallig ge sloten. In heel Spanje hangen meer dan één mil joen huizen te vergelen in de etalages van failliete makelaars, terwijl meer dan het dubbele aantal Spanjaarden staat te sprin gen om een woning. Jongeren blijven tot na hun 30ste bij hun ouders wonen omdat ze geen huis kunnen betalen. Om uit de impasse te komen, zetten pro jectontwikkelaars die met grote voorraden onverkochte woningen in hun maag zit ten, deze te 'huur'. Voor zover je over hu ren kunt spreken. Er worden de wonder lijkste constructies bedacht om potentiële klanten maar niet het gevoel te geven dat ze hun geld op de vuilnisbelt gooien. Er worden huurcontracten gesloten waarin mensen vijfjaar maandelijks een vast be drag betalen. Een deel is huur, een deel geldt als aankoop van het huis, voor het geval er ooit betere tijden aanbreken. Voor mijn vriend, en voor de meeste Span jaarden met hem, blijft 'huren' een vies woord. Ook al is zijn koophuis in korte tijd 30 procent minder waard geworden en is het einde nog lang niet in zicht. We staan op zijn balkon met ons pijpje bier in de hand. Het is een zachte avond en de maan schijnt op de donkere daken boven al die mensen die zich zorgen ma ken. „Die bank van mij begint steeds meer op een vuilnisbelt te lijken", zegt hij. De zwarte man excuses meer Nu een zwarte man het tot het Witte Huis heeft geschopt, staan meer zwarte Amerikanen te springen om zich te bewijzen. Weg met de slachtofferrol. „Sinds Barack Obama zijn er geen excuses meer om je achter te verschuilen." door Floor Ligtvoet De koorts zakt in de zwarte stad. Bir mingham heeft haar president. De nazaten van de sla venbevolking heb ben hun man in het Witte Huis. Eeuwen van vernedering, levens vol min derwaardigheidcomplex: het werd deze week allemaal afgegooid. „Nu hebben we bewezen dat we alles kunnen worden en iedereen kunnen zijn. Als we maar wil,- len." Yes, we can. In de roes van de verkiezingsnacht voelen vooral de zwarte Amerikanen zich vrijer dan ooit. Nu is het moment om vooruit te kijken. In één nacht zijn optimisme en hoop gegroeid. Vóór de verkiezingen dacht Birmingham, in de zuidelijke staat Alabama, steeds terug aan 1963. Aan de gru welijke bomaanslag van de rechts-extremis- tische Ku Klux Klan op de 16th Street Bap tist Church. Vier jonge zwarte meisjes kwa men erbij om. Het zou het leven in de stad tekenen. Nu moest afgerekend worden met dat verleden. Mensen stonden uren in de rij om te mogen stemmen, raakten aan de praat. Ja, het gaat beter in Alabama. Maar nee, het racisme is nog altijd niet ver dwenen. „Alleen gaat het nu subtieler", constateerde Sephira Shuttlesworth. Ze is de trotse echtgenote van een lokale mensenrechtenstrijder, die nog steeds het gevoel heeft dat de zwarte bevolking altijd harder .moet werken en beter moet zijn dan een blanke. „Dan nóg krijgen we die baan niet." Verandert dat nu een zwarte de hoogste functie van het land krijgt? Jani ce Blackmon vertelde op verkiezings avond, net voor de uitslag bekend werd, dat ze van de spanning niet meer had kun nen eten of slapen. Rationeel wist ze wel dat Barack Obama, kandidaat voor de De mocraten, de race om het Witte Huis zou CANADA VERENIGDE STATEN BIRMINGHAM ALABAMA GEORGIA infographic: CR kunnen winnen. Ze zag dinsdag ook alleen maar mensen op hém stemmen, maar diep van binnen bereidde ze zich voor op een grote teleurstelling. Net als Sheena Qadhafi uit Atlanta in Geor gia, medewerkster aan een hotelbalie. Hoe vaak had ze God niet gevraagd de ogen en harten van haar klanten te openen als die niet door haar geholpen wilden worden vanwege haar donkere huidskleur. Iedere keer als ze de kamersleutel weer naar klan ten toe moest schuiven zodat zij haar hand tenminste niet aan hoefden te raken, slikte ze de vernedering weg. „Ik wil geen haat bij me dragen." Nu is het raciale plafond aan stukken gesla gen, constateert Richard Irwin opgelucht op een verkiezingsfeest van Obama-fans. Hij is dik en kan zichzelf amper uit zijn stoel hijsen. Irwin realiseert zich dat hij zich niet meer kan verschuilen achter zijn zwart-zijn. „Ohama heeft de weg gewezen, nu moet ik zelf ook meer van mijn leven maken." Toen zijn moeder ziek werd, stopte hij met school om te werken en voor haar te zorgen. Dat is alweer jaren geleden en zijn moeder is allang zo hulpbehoevend niet meer. Desondanks kon hij de puf niet op brengen zijn opleiding af te maken. „Als je tegenslagen gewend bent en de samenle ving zegt jarenlang dat je toch niet veel zult bereiken, dan ga je daar vanzelf in ge loven. Het is triest, maar waar." Van alle zelfmedelijden en passiviteit wil hij nu af Nu Barack Obama heeft laten zien dat met hard knokken zelfs het Witte Huis bereikbaar is, bruist ook hij plotseling van de energie. Irwin is begeesterd ge raakt, althans voor dit moment. Zijn leven moet over een andere boeg. „Ik ga terug de klas in", belooft hij. „Over een paar jaar ben ik leraar op een basisschool, let maar op. Dan vertel ik alle kinderen, van welke kleur dan ook, dat er een wereld vol moge lijkheden voor hen openligt." Ashley Hill, alleenstaande moeder zoals zo veel zwarte vrouwen, geloofde zelf nooit een seconde dat ze minder waard was. Ze probeert zo goed mogelijk volgens de re gels en normen van het fatsoen te leven, maar ziet met lede ogen hoe anderen uit haar omgeving zich naar de heersende vooroordelen over de zwarte bevolking ge dragen. Hill heeft twee baantjes, ze werkt in een hotel en een winkel om in het le vensonderhoud van haar drie kinderen te kunnen voorzien. „Kennissen van mij zijn alleen gaan werken in een kledingzaak zo dat ze hun familie en vrienden stiekem truien kunnen toestoppen. Waarom zou je zo het risico lopen je baan te verliezen? Die spullen zijn hooguit 50 dollar waard." Oerdom, vindt ze. En wat voor voorbeeld geef je je kinderen als je betrapt wordt? Hill schaamt zich als andere zwarten de makkelijke weg kiezen. Als ze de heersen- Na de triomf van Obama vliegen de T-shirts met zijn beelte nis over de toonbank. foto Mark Humphrey GPD/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 100