Eb o Town snakt naar schoon water Deal van de week: ga nu naar Primafoon voor extra veel voordeel Unicef begint vandaag de campagne 'Schoon water voor elk kind!' .4? Verkrijgbaar bij iPrlmafoon Samsung Soul Samsung Dgooi KPN Prepaid Sony Ericsson T303 KPN PZC Vrijdag 7 november 2008 9 door Bernice Breure BANJUL - Elke twintig seconden sterft een kind als gevolg van vuil drinkwater. Kinderrechtenorgani satie Unicef ijvert onder meer voor tientallen extra waterpom pen in de sloppenwijken van de Gambiaanse hoofdstad Banjul. Daar denkt Isatou Jallow (n) niet graag terug aan de tijd van ziekte in de familie, de tijd voordat die witte bak met kraan op het erf bij de buren werd aangelegd. Haar moeder moest destijds urenlang lo pen om een jerrycan te kunnen vullen met schoon water. Vaker werd vervuild water gehaald uit een oude, ondiepe put vlakbij. „We voelden ons vaak niet goed: maagpijn, diarree en heel duizelig. Soms liepen we zwalkend door de straten", vertelt het meisje met zachte stem. „Van de dokter kre gen we medicijnen, en dan ging het weer een tijdje goed." Tot drie jaar geleden, toen haar 15-jarige broer Alieu steeds zieker werd. Uiteindelijk overleed haar broer. Hij was een van de slachtof fers van de grootste cholera-uit- braak ooit in de wijk Ebo Town. Tijdens het regenseizoen waren de Isatou Jallow zandwegen ondergelopen. De der tigduizend bewoners waren dagen lang ingesloten. „We wisten wel dat het water uit de put niet goed was. Je kon het ook proeven: het smaakte zurig", zegt Isatou. Bovendien kwam met het regenwater ook het vuil van het erf en de overgelopen latrines (wc-huisjes) in de put terecht. Na de dood van Alieu verstreek een jaar voordat een door Unicef bekostigde waterkraan werd aange legd op het aanpalende erf. Op het schone water, dat ze op nog geen twintig meter afstand bij haar bu ren kan halen, vertrouwt Isatou in middels volledig. Spelen ouder de waterkraan doet ze nooit. „Ik drink het en haal het voor mama om te koken en te wassen. Verder niet. Ik wil niets verspillen, we zijn er allemaal heel zuinig op. Het is bijna goud." Na de cholera-uitbraak installeer de Unicef negentien waterpunten (met kraan of waterpomp) in de wijk. Maar er is 35 liter per gezins lid per dag nodig. Daarom nemen in Ebo Town nog veel vrouwen hun toevlucht tot oude putten, ri viertjes of poeltjes. Unicef streeft er naar dat iedereen in de wijk op hooguit tien minu ten loopafstand schoon water kan krijgen. 884 miljoen mensen zonder schoon drinkwater Wereldwijd hebben 884 miljoen mensen geen schoon drinkwater. En 2,5 miljard personen hebben geen toegang tot sanitaire voorzieningen. Vuil water en slechte hygiëne zorgen er jaarlijks voor dat 1,5 miljoen kin deren onder de vijf jaar diarree oplopen en aan uitdroging overlijden. Unicef zorgt voor toegang tot schoon water en sanitaire voorzieningen én dat ze worden voorgelicht over hygiëne. De lokale bevolking wordt in veel landen opgeleid om zelf sanitaire voorzieningen te bouwen. Ebo Town is de wijk in de Gambiaanse hoofdstad Banjul, waar Isatou Jallow woont. Unicef begint een nieuwe cam pagne met de slogan 'Schoon water voor elk kind!'. foto's Martin de Beer/GPD sluit je aan Gratis bij l jaar KPN Flexibel 27,50 razendsnel internetten en downloaden via HSDPA 5 megapixel camera met autofocus mooi design in metalen uitvoering deal van de week: geldig t/m 9 november inch 15,- beltegoed 3.0 megapixel camera mp3-speler FM-radio incl. 15,- beltegoed gratis DVD Casino Royal 1.3 megapixel camera FM-radio en bluetooth

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9