Binnenland is pure onzin Invoering roetfilter onterecht verboden Scholen tomen aan vrije ouderbijdrage 5,2% (Als u uw spaargeld altijd wilt kunnen opnemen, kijk dan op de pagina hiernaast.) Hof fluit Europese Commissie terug, Nederland had gelijk. Fortis Bank Nederland PZC Vrijdag 7 november 2008 I 7 „Van al die hoestdranken en ver- koudheidsbalsems is de werking nooit wetenschappelijk aange toond. En toch worden er miljoe nen euro's aan uitgegeven. Onbe grijpelijk." De vermeende werking zit vooral tussen de oren, meent Van Brenk. „Ik noem het magisch handelen. )e hebt ergens last van en dan wil je toch iets doen, ook al word je er geen dag eerder beter door." Onzorgvuldig gebruik van zelf zorgmiddelen brengt bovendien ri sico's met zich mee. Apotheker Horikx: „Gebruik geen enkel mid del langer dan vijf dagen. Zeker neussprays niet. Dan riskeer je dat je de rest van je leven een snot neus houdt." Veel hoestmiddelen Verkoudheid Nederlanders kopen steeds vaker hulpmiddelen om van een verkoud heid af te komen. Totale opbrengst (in miljoenen euro's) j Verkoudheidsmiddelen H Hoestmiddelen 82,6 86,5 2003 2006 2008 Waar gekocht in 2008? (in miljoenen euro's) Supermarkt Apotheek Drogist zijn weer niet geschikt voor kinde ren. „Zelfs een halve dosis mag je niet geven." Huisarts Van Brenk ziet nog een gevaar. Steeds meer geneesmidde len zijn bij supermarkten verkrijg baar. „Daar koop ik mijn brood, geen medicijnen. Als mensen bui ten het medische circuit om mid delen inslaan, lopen ze het risico te lang met een ziekte of kwaal te blijven doorlopen." In de supermarkt liggen de midde len letterlijk voor het oprapen, zegt marketingdeskundige Eugene Roorda. „Wanneer het buiten kou der wordt en de tv-reclames daar op inspelen, dan is die hoestdrank of balsem zo gekocht. Wat men sen zien willen ze hebben, ook al DEN HAAG - Staatssecretaris Marja van Bijsterveldt (Onderwijs) laat de onderwijsinspectie signalen on derzoeken over scholen die zou den tornen aan de vrijwilligheid van de ouderbijdrage. Zonodig worden deze scholen op de vin gers getikt. Dat zegde zij gisteren de SP toe tij dens een debat in de Tweede Ka mer. SP-Kamerlid Jasper van Dijk legde een reeks voorbeelden van scho len voor die verzuimen duidelijk te maken dat de ouderbijdrage vrij willig is. Een school in Wassenaar zou zelfs een deurwaarder hebben ingezet, omdat een ouder niet be taalde. Verder klaagde de SP'er dat hoge bijdrages worden gevraagd om gewone onderwijszaken, zoals lesmateriaal, te bekostigen. De bij drages zijn bedoeld voor extra acti viteiten, bijvoorbeeld een school reisje. De ergernis is Kamerbreed. CDA' er Jan de Vries stelde voor een zwarte lijst op te stellen van scho len die zich niet houden aan de ge dragscode. Van Bijsterveldt haalde uit naar de SP, omdat in haar ogen de oppositiepartij zich onterecht opwerpt als voorvechter van het verlagen van de schoolkosten. Zij wees erop dat de SP tegen het kabi netsplan voor gratis schoolboeken heeft gestemd. Volgens haar blijkt uit onderzoek dat 70 procent van de ouders klaagt over de hoogte van het boekengeld. SP, WD en GroenLinks zijn voor al kritisch over de uitvoering van het gratis schoolboekenplan. Leve ranciers van jie boeken dreigen met juridische stappen tegen scho len omdat contracten opengebro ken moeten worden. SP en GroenLinks willen een ov-jaarkaart voor mbo-leerlingen onder de 18 jaar, zoals anderen in het beroepsonderwijs en op de universiteit krijgen. infographic: GPD bron: IMS Health hebben ze het nog helemaal niet nodig." Danielle Quarles van Ufford (35) uit Voorburg is niet gevoelig voor de commercie. „In mijn omgeving lijkt iedere moeder precies te we ten welk middeltje je waarvoor moet hebben. Ik niet. De pijn ver zachten oké, maar de meeste kwaaltjes gaan vanzelf over." Als haar zoons Mathijs (7) en San- der (4) ziek zijn, houdt Quarles van Ufford hen gewoon een paar daagjes binnen. „Ze zijn er altijd zo weer bovenop. Ik geloof meer in de heilzame werking van een kop thee met honing of citroen sap, dan in poeders en pillen. Maar ik ben kennelijk in de min derheid." BRUSSEL - Nederland stond toch in zijn recht toen het drie jaar gele den besloot roetfilters verplicht te stellen voor nieuwe dieselauto's. De Europese Commissie verbood Nederland deze maatregel al 2007 in te voeren, twee jaar eerder dan de rest van Europa. Maar het Euro pees Hof van Justitie vernietigde deze beslissing gisteren in hoger beroep. Het onterechte verbod van de Eu ropese Commissie heeft Neder land miljoenen euro's gekost. In reactie op het verbod besloot het kabinet de vrijwillige aanschaf van roetfilters te subsidiëren. Tot 1 april dit jaar kregen autokopers een korting van 600 euro op de aanschaf van pen filter. Op dit mo ment kan de subsidie oplopen tot maximaal 500 euro per auto, af hankelijk van de uitstoot van fijn- stof 01 ons land de extra kosten kan verhalen op Brussel, is vol gens het ministerie van Vrom on duidelijk. Volgens de hoogste Europese rech ters is de luchtkwaliteit in Neder land dusdanig slecht dat de rege ring destijds het recht had extra |<J*I De Europese Commissie verbood Nederland om roetfilters eerder te verplichten. Het Europees Hof van Justitie vernietigde deze be slissing gisteren in hoger beroep. maatregelen te nemen. Door zijn hoge bevolkingsdichtheid en ver keersdichtheid heeft Nederland uitzonderlijk veel last van fijnstof, aldus het Europees Hof Het vorige kabinet wilde haast ma ken met de invoering van roetfil ters, omdat in Nederland tussen de 2300 en 3500 mensen ver vroegd sterven na blootstelling aan verhoogde concentraties fijn- stof. Roetfilters kunnen de uit stoot van fijnstof in uitlaatgassen met circa 90 procent verminderen. Maar onder dwang van Brussel ging dat niet door. in alle EU-lidstaten moeten nieuwe modellen dieselauto's vanaf september 2009 voldoen aan de veel strengere norm voor fijnstof Wilt u een extra hoge spaarrente? Kies er dan voor om uw spaargeld 1 jaar vast te zetten bij Fortis Bank Nederland en ontvang maar liefst 5,2%* rente. Meer weten? Ga naar fortisbank.nl, bezoek een Fortis Bank-kantoor of bel 0900 - 8179 (lokaal tarief). 'Rentewijzigingen voorbehouden. Vraag naar de voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7