PZC 25 Zeeland 'De zinkbaas was een soort Jomanda' vJSr^-r ".-IteSÉ Supporters betalen defibrillator Astrid Stoeken dertigduizendste bezoeker Watersnoodmuseum 31 36 en 37 SCHOUWEN-DUiVELAND Von Eugen vertelt over sluiten van dijkgat Ouwerkerk. trekking 10 november U heeft nog 3 dagen om een Staatslot te kopen! Alles kan Vaste lijn Zwemschool Zeeland garandeert binnen een jaar zwemdiploma's Tip? redzzee@pzc.nl Vrijdag 7 november 2008 Bedrijf in lompen en oude metalen werd overal aanwezige sloper -v, - '«-*■ ~vi' foto collectie gemeente Schouwen-Duiveland Een beeld van de productie van zinkstukken in de Schelphoek. door Ton van den Nouweland OUWERKERK - „Zinkstukken wer den gebruikt als fundatie in de stroomgaten. Ze waren veertig bij veertig meter groot en er stond 150 man op. Die begonnen vanuit het midden de zaak te verzwaren met stenen. Dan zakte het stuk in een soort puntzak. Op het laatst riep de zinkbaas 'in de gangboor den!' Dan moest je daar ook nog snel stenen in gooien. Onze zink baas was een soort Jomanda. Die voelde precies aan wanneer het zo ver was." Aan het woord is ex-Waterstater Daan von Eugen. Als 20-jarige 'praktikant' van de HTS hielp hij mee met het dichten van de gaten na de ramp van 1953. Gisteren ver telde hij daarover in het Waters noodmuseum in Ouwerkerk. Daar werd herdacht dat het afgelopen nacht precies 55 jaar geleden was dat het laatste dijkgat werd ge dicht. De HTS'er moest peilscha len lezen en de waterstand mel den aan de uitvoerder. „Ik had een rugzak met een radiozender erin. 'Dan moest je springen voor je leven. Maar daar werd niet moeilijk over gedaan' Ie was een half uur aan het 'tunen' voordat je iets kon doorgeven." Soms zat Von Eugen daarvoor op een sloepje met roeiers, soms op het land. „In de nacht varrOuwer- kerk stonden bij het sluitgat grote masten met natriumverlichting, een nieuwe vinding van Philips. Maar waar ik zat, was het aarde donker en steenkoud. Ik zat in een hokje, urenlang te zenden naar ie mand die niks terug zei. Op een ge geven moment word je dat zat. Het was heel laat toen ik met een Landrover en een bootje werd te ruggebracht naar het kamp in Burghsluis. Het blazen van de sleepboten in Ouwerkerk, toch een emotioneel moment, heb ik niet gehoord. De grote rekenaar was dr. Dronkers. Die had een schriftje met formules erin. Op ba sis hiervan werden besluiten geno men. Zo kon je op een klein caisson staan dat zou zinken naar een bodem, die - zo bleek al snel - was weggespoeld. Dan moest je springen voor je leven. Zag je een stuk beton van zeven bij twaalf wegkantelen. Daar werd niet moei lijk over gedaan. )e wist nauwelijks wat je deed, maar het was allemaal mensenwerk," zegt Von Eugen en er klinkt heimwee in zijn stem. ENESSE - De supportersvereniging n S.V. Renesse heeft een defibril- lerrr gefinancierd. De 96 leden tel lende club doneert jaarlijks geld •pan de club voor de aanschaf van speciale zaken. Nu is daar een hart massageapparaat van gekocht. Ver schillende leden van de club heb ben inmiddels een cursus gevolgd om het apparaat te bedienen. door Ton van den Nouweland OUWERKERK - Astrid Stoeken (47) uit Melissant is gistermiddag gehul digd als dertigduizendste bezoeker van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Stoeken bezocht het museum vori ge week met de schoolklas van haar zoontje. „Dit is een beladen plaats. Ik denk dat de kinderen dat nog niet helemaal snappen," zei de Goereese, die beloofde volgend jaar nog eens terug te komen. De coördinator uitbreiding van het museum, Ria Geluk, houdt 14 november een lezing tijdens het congres 'Museums and Disasters' in New Orleans. Ook musea uit Kobe (Japan, aardbeving), Marci- nelle (België, mijnramp) en New Orleans (VS, orkaan Katrina) hou- Astrid Stoeken den spreekbeurten. Het Waters noodmuseum organiseert volgend jaar een expositie over Katrina. Tip? redactie@pzc.nl Eindelijk had-ie hem: de nieuw ste onder de nieuwe telefoons. De vorige die zijn werkgever hem verstrekte, was het tweede handsje van een praatgrage colle ga. Toen die dus al snel kapot ging, kwam het er echt van: een splinternieuwe, met alle snufjes! Vol goede moed ging de Zierik- zeeënaar aan de slag met het in elkaar zetten van dat moois. Het duurde wat lang, waardoor hij op de bank in slaap viel. Daarbij duwde de man een essentieel on derdeeltje op de grond. 'En alles wat valt, is voor onze hond' sipte hij, de volgende dag, toen hij het gemis gewaar werd. Hij snuffelt nu weer aan die goede ouwe tijd en belt met een vaste telefoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53