Binnenland 'Juliana was te weinig koningin en prinses ORIENT Groei aantal wijken met mensen van niet-westerse afkomst Fiets-TomTom stapje dichterbij JAPAN Verslag opgedoken van gesprek particulier secretaris en journalist. Modellen van papier-marché Vooral allochtone jongeren studeren vaker en hebben een baan. Centrale banken verlagen rente fors 'Stel op de maandag traplopen verplicht' 'Reactie van mannen op minachting feller' Klink krijgt 15.000 bezwaren over dossier 4 I Vrijdag 7 november 2008 PZC Een wereldmerk met allure DEN HAAG - Koningin Juliana heeft verzuimd haar gezag als vorstin te laten gelden. Zij was eigenlijk te weinig koningin, terwijl haar doch ter prinses Beatrix - een 'rasintri gant' - uit was op de troon. Politici als premier Drees ('een inferieure burgerman') en vicepremier Beel ('landverrader') deugden niet, prins Bernhard evenmin. Dat vond Juliana's particulier secre taris, baron Walraven van Heecke- ren van Molecaten, die zijn open hartige ontboezeming op 12 okto ber 1956 deed in een gesprek met Elseviers-journalist Henk Lunshof Die maakte een uitgebreid verslag van het gesprek, waarvan beiden besloten te zeggen dat het niet had plaatsgevonden. Dat verslag, dat nooit is gepubli ceerd, bleek deel uit te maken van de nalatenschap van de vorig jaar overleden Telegraaf-journalist Kees Lunshof, zoon van Henk Lunshof Het Persmuseum in Am sterdam maakte het openbaar als onderdeel van de lopende tentoon stelling 'Censuur'. Walraven van Heeckeren van Mo lecaten was in 1950 op Soestdijk €189,- Bel voor verkoopadressen 020 - 679 46 33 www.orient-watch.com AMERSFOORT - Hoewel navigatie in de auto allang gemeengoed is, is er nog steeds geen systeem voor fiet sers. Daar zit wel schot in nu de Fietsersbond, het Landelijk Fiets- platform en het Nederlands Bu reau voor Toerisme Congressen hun kennis en gegevens bundelen. Dat hebben zij gisteren bekendge maakt. Vanaf komend voorjaar is in ieder geval via internet een planner voor landelijke fietsroutes beschik baar. Ook pleisterplaatsen en ande re wetenswaardigheden staan erin, aangevuld met knooppuntroutes uit regionale fietsroutes. Die rou tes zijn te downloaden en zo in een gps-apparaat als een TomTom te gebruiken. Het wachten is nu nog op een handig apparaatje voor op de fiets. „Dat is meer iets voor de producenten van apparatuur", zegt een woordvoerster van het Fietsplatform. DEN HAAG - Het aantal 'zwarte' wij ken is in Nederland fors gestegen. In 2000 telden de steden 137 wij ken waar meer dan een kwart van de inwoners zwart was, vorig jaar waren er 213 wijken waar meer dan de helft van niet-westerse af komst was. Dat blijkt uit het Jaarrapport Inte gratie 2008 van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De groei van het aantal gekleurde wijken is volgens het CBS te ver klaren doordat er simpelweg meer mensen van niet-westerse afkomst (Turken, Marokkanen, Surinamers en Antillianen) bij zijn gekomen. Dit jaar is 11 procent van de.Neder- landse bevolking niet-westers. Veel allochtonen wonen in dezelf de wijk, gaan daar naar school en werken er, becijferde het CBS. Dit betekent dat vooral Turken en in mindere mate Marokkanen min der vaak in contact komen met au tochtone Nederlanders dan vroe ger het geval was. Antillianen en Surinamers zijn minder op de ei- VAN STRAATEN gen groep gericht. De groeiende scheiding is vooral merkbaar in de grote steden zoals Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Niettemin concludeert het CBS dat het langzaamaan steeds beter gaat met de allochtonen. Uit het onderzoek komt naar voren dat bij voorbeeld het opleidingsniveau is gestegen en dat de inkomensver schillen met autochtonen kleiner zijn geworden. Vooral de jongeren studeren vaker en hebben een baan. De werkloosheid onder deze groep daalde vorig jaar tot 15 pro cent, 12 procentpunt minder dan twee jaar geleden. Maar hoewel de jongeren vaker een baan hebben, verliezen zij hun werk sneller dan iemand met Nederlandse wortels. Een hardnekkig probleem blijft de oververtegenwoordiging van al lochtone jongens in de criminali teitscijfers van de politie. Het gaat dan vooral om jonge mannen van Marokkaanse afkomst en Antilli aanse meiden en vrouwen. Het aantal 'zwarte' wijken is in Nederland fors gestegen. Vorig jaar waren er 213 wijken waar meer dan de helft van niet-wes terse afkomst was, zegt het CBS. LEIDEN - De Auzoux-collectie van Museum Boerhaave is na een restauratie weer te zien in Leiden. De Franse arts en anatoom Louis Auzoux (1797-1880) maakte modellen, vaak van het menselijk lichaam, uit pa- VOU-itKlT Wij WIL 3ij HBLBMAaL C-ifcEN WlH/Nl DEN HAAG - Europese centrale ban ken hebben de rente gisteren scherp verlaagd, in een poging een diepe recessie te voorkomen. Te gen alle verwachtingen in verlaag de de Britse centrale bank de rente in één klap met 1,5 procentpunt tot 3 procent. Niet eerder ging de Bank of England zo agressief te werk bij het bestrijden van de fi nanciële crisis. Ook de Europese Centrale Bank verlaagde de rente, zoals verwacht, voor de tweede maand op rij met een 0,5 procent punt tot 3,25 procent. LEIDEN - Werkgevers moeten op maandag de liften uitschakelen, zo dat medewerkers verplicht de trap moeten nemen. Het is één van de suggesties die gisteren bij een bij eenkomst van de Stuurgroep Con venant overgewicht in Leiden zijn gepresenteerd. Een ander voorstel is dat alle schooljeugd verplicht een uur gym per dag krijgt en daar bij een uur per week kookles dan wel voedingsleer. Op die manier le ren kinderen en jongeren wat ge zonde voeding is en wat niet. Een op de zeven kinderen in Ne derland is te dik. GRONINGEN - Mannen reageren fel ler op minachtende gezichtsuit drukkingen dan vrouwen. Vrou wen reageren sterker op gezichts uitdrukkingen van afkeer. Dit blijkt uit onderzoek van hersenon derzoekers Marte Swart en André Aleman van het Universitair Me disch Centrum Groningen. Het deel van de hersenen dat ac tiefis bij het bekijken van gezichts uitdrukkingen, is in verband te brengen met de mate waarin ie mand belang hecht aan maatschap pelijke dominantie. DEN HAAG - Sinds zaterdag hebben vijftienduizend mensen een be- zwaarformulier tegen het elektro nisch patiëntendossier opge stuurd. Dat heeft minister Klink van Volksgezondheid gisteren ge zegd. Volgens hem kregen inmid dels 'bijna alle huishoudens' infor matie over de start van het dossier. Huisartsen, apothekers en specia listen in ziekenhuizen kunnen met het dossier informatie over pa tiënten en hun medicijnengebruik raadplegen via een beveiligd com putersysteem. ■H www.fietsplezier.nl GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 -216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGEN Troelstraweg 364, tel. 0118 - 477 230, vlissingen@fietspJezier.nl 0QS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4