Economie beulen, buffelen en bikken De Sturms waren de rompslomp beu Reisbureau houdt zich staande Inflatie onder drie procent Actie: eten voor prijzen van toen Chemiesector schreeuwt om personeel Daling vooral te danken aan goedkopere benzine. PZC Vrijdag 7 november 2008 I 3 7 De sloop van het Vlissingse Arsenaal in 1969 was een megaklus die nog grotendeels met de blote hand werd uitge voerd. foto Gemeentearchief Vlissingen eerste kranen die het bedrijf had aangeschaft. Dat werd dus repare ren. „We zaten daar maar te marte len in de kou. Want als de Fuchs stillag, dan was Sturm en Dekker bijna failliet Uiteindelijk kre gen ze gedaan dat ze een potka cheltje mochten stoken in een tentje. Maar of dat veel soelaas bood? „Ik heb tegen Jan Dekker ge zegd: ik moet direct opslag heb ben, anders ga ik vandaag nog weg." Dat maakte indruk. Hij kreeg er meteen een centje bij. Niet alleen het personeel kreeg het een en ander voor de kiezen. Wil lem Sturm stond zelf vooraan als het echt gevaarlijk werd. Zoals in datzelfde jaar bij de sloop van het Scheldekwartier in Vlissingen. Ze waren begonnen met de buitenste pilaren. Alleen die in het midden stonden nog overeind. Als je die neerhaalde, 2ou de hele construc tie instorten. Daar moest je dan niet onder staan. Dus klom Wil lem Sturm naar boven. Vanuit een dakgoot sneed hij de pilaar door. Waarop het hele gebouw, met de directeur nog in de dakgoot, lang zaam tegen de grond zakte. Zon der een schrammetje, kon hij het stof van de werkkledij kloppen. De oprichters van Sturm en Dek ker hadden altijd haast. Willem vooral ook als hij in de auto zat. Ooit scheurde hij van het bedrijfs terrein weg, terwijl de slang van de benzinepomp nog in z'n tank stak. De hele pomp ging tegen de vlakte. Maar dat hoorde hij pas toen hij vanuit Noord-Beveland naar de zaak belde. Iemand had hem daar naar de kant van de weg gestuurd. Omdat het handvat van de benzineslang uit z'n tank stak." Legendarisch is de sloop van een huisje in Serooskerke. Daar was een goudschat in verborgen. Maar dat ontdekten ze pas jaren later, toen een boer de munten tussen z'n prei vond. Waarschijnlijk tij dens de sloop in de grond terecht gekomen. Ze hadden er destijds wel een paar van in hun handen gehad. Maar daar verder niet zo'n aandacht aan bestreed. „Jan Dek ker moet toen hebben gezegd: Aah, yoghurtflesdoppen of zo..." door Henk Postma Slopen gaat niet meer zoals vijftig jaar geleden: met een kiepwagentje een muur om ver rijden, in de hoop dat zo veel mogelijk puin en schroot vanzelf in de bak valt. Ook bij Sturm en Dekker week de romantiek van het vak uiteindelijk voor een cul tuur van steeds meer wetten en al maar strengere regels. Daarover waakt sinds 2002 een nieuwe tweehoofdige directie, be staande uit André Verheijke en Ro bert Maranus. Ze kwamen het be drijf binnen als calculator. Mara nus voerde daarna ook nog de di rectie over De Kuijper Betonborin- gen, min of meer een zijtak van SEROOSKERKE (W) - Uitspanning Molen de Hoop in Serooskerke heeft een antwoord op de krediet crisis: eten voor guldenprijzen. Tot half maart volgend jaar zijn de prijzen tijdens het weekend ouder wets: een hoofdgerecht voor tien euro, een voorgerecht voor drie eu ro en koffie, bier en wijn voor een euro. „Gewoon omdat het goed is om ook in deze idiote tijden af en toe iets gezelligs en betaalbaars te doen met de familie", laat eigenaar Joep Vergroesen weten. het bedrijf Het tweetal trad in de voetsporen van Jaap Sturm, die het bedrijf - als zoon van grondleg ger Willem Sturm - 25 jaar lang leidde. Tot 1990 deed hij dat sa men met mede-oprichter Jan Dek ker. Daarna runde hij het bedrijf in z'n eentje, geholpen door calcu lator Piet Reijnhoudt. De Sturms wisten van aanpakken. Maar hadden het niet zo begrepen op het almaar dichter wordende woud aan formaliteiten. Na een tiental jaren van uitdijende activi teit vond Willem Sturm het welle tjes. Zoon Jaap was nog maar 24 toen hij tot z'n eigen verbazing tot opvolger werd benoemcL,,We za ten te eten toen vader ineens zei: 'Ik ga ophouden'. Abrupt als altijd, wilde hij gewoon het hek dicht doen. Moeder zei: 'Hoe moet dat dan met het bedrijf en het perso neel?' Ik ben voor het blok gezet, en ben het maar gewoon gaan doen." Na 25 jaar gooide ook hij het bijl tje er bij neer. „Ik was het beu, niet zozeer het werk op zich, maar alle rompslomp eromheen." Jaap bleef nog wel aan de slag bij Pechiney/Zalco. Daar werkt een speciale afdeling van het bedrijf aan de continue sloop en vernieu wing van de aluminiumovens. In Middelburg beschikt het bedrijf over een eigen puinrecycle-unit. En in Goes werd begin dit jaar een nieuwe loot aan de stam toege voegd: het terrein en de handel van concurrent Bik werd ingelijfd. Als vanouds wordt zowat alles wat van de sloop komt doorverkocht voor hergebruik. Het oude hoofd kwartier aan de Noordweg in Oost- kapelle, is ook nog steeds verkoop ruimte. De bouw verliep destijds volledig in Sturm en Dekker-stijl. „Het dak spijkerden we dicht met ouwe bedsteedeurtjes, blinden en alles wat niet verhandelbaar was." Er ligt nu een nieuwbouwplan. Maar het is niet de bedoeling nog groter te groeien. „Want dan", zegt André Verheijke, „verlies je de ziel van je toko. Wij willen wel dat het beheersbaar blijft." DEN HAAG - Hoewel steeds meer reizen via internet geboekt wor den, is het reisbureau niet verdron gen. Het aantal lijkt zich te stabili seren, na jaren van daling. Tegelij kertijd groeien de internetboekin- gen minder sterk dan de afgelopen jaren. Dat blijkt uit onderzoek van het vakblad Reisrevue dat vandaag wordt gepubliceerd. Daaruit blijkt ook dat de reis branche voor dit jaar een groei ver wacht van ruim 4 procent. Hoewel het onderzoek plaatsvond voordat de beurscrisis losbarstte, had de branche toen al het grootste deel van de jaaromzet binnen en zal de crisis daar niet zoveel invloed op hebben. Inmiddels vallen met na me de boekingen voor winter sportvakanties tegen. Zo verwacht de ANWB dat door de crisis 1 mil joen Nederlanders op wintersport gaan, 100.000 minder dan vorig jaar. Dat het aantal reisbureaus min of meer gelijk blijft, is opmerkelijk omdat een paar jaar geleden nog diverse topmensen uit de reiswe reld een 'dramatische daling' van deze kantoren voorspelden. Van de 2000 kantoren (peildatum 2003) zouden er rond 2008 niet veel meer dan 1000 overblijven, al dus de deskundigen destijds. In juli dit jaar stond het aantal op 1745, een getal dat stabiel blijft. Volgens brancheorganisatie ANVR heeft het reisbureau zich aan de nieuwe situatie aangepast door ook zelf het internet op te gaan, waardoor veel klanten en boekin gen behouden bleven, en door in te zetten op de toegevoegde waar de: kennis, kwaliteit en ervaring. VOORBURG - De Nederlandse infla tie is in oktober gedaald tot 2,8 pro cent en is daarmee voor het eerst sinds juni van dit jaar onder de drie procent. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS is de daling van de inflatie vooral te danken aan de sterkste daling van de benzineprijs in dertig jaar. In september lagen de prijzen die consumenten beta len nog 3,1 procent hoger dan een jaar eerder. Benzine werd in oktober 8,8 pro cent goedkoper dan in september. In vergelijking met oktober vorig jaar was benzine iets goedkoper, al dus het CBS. Naast de goedkopere benzine had den ook voedingsmiddelen een po sitief effect. Na de sterke prijsstij gingen van voeding in het afgelo pen jaar, lagen de prijzen in okto ber 6,3 procent hoger dan een jaar eerder. In september was dat nog 6,8 procent. De Nederlandse inflatie - bere- kend volgens de Europees gehar moniseerde methode - komt uit op 2,5 procent, een daling van 0,3 procentpunt ten opzichte van sep tember. De inflatie in de eurozone was 3,2 procent. Nederland behoort nog steeds tot de landen met de laagste inflatie in de eurozone. DEN HAAG - De chemiesector heeft grote moeite met het vinden van goed opgeleide werknemers. Bijna driekwart van de chemiebedrijven stelt een tekort te hebben aan per soneel. Bijna een derde verwacht dat het tekort de komende jaren toeneemt. Het schort vopral aan werknemers op mbo- en hbo-ni- veau. Dat blijkt uit een onderzoek van adviesbureau Arthur D. Little, dat gisteren is gepubliceerd. Het bu reau ondervroeg in opdracht van dé KNCV (de beroepsvereniging voor chemici) en de VNCI (de brancheorganisatie van de chemie sector) ruim dertig bedrijven. Vooral vacatures voor operator- en laboratoriumpersoneel blijken moeilijk in te vullen. De sector is een aantrekkelijke werkgever, stellen de onderzoe kers. De salarissen liggen namelijk zo'n r8 procent boven het landelij ke gemiddelde, de startsalarissen voor hbo'ers en wo'ers liggen 8 procent hoger en de carrièreper spectieven zijn goed. Het personeelstekort leidt er voor alsnog niet toe dat werkgevers de salarissen of bonussen opschroe ven. Een groot deel (40 procent) van de bedrijven neemt nog geen maatregelen om het tekort aan te pakken. De bedrijven die dit wel doen, doen dat via outsourcing en automatisering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39