Zeeland Vlissingen straks weer 25% korting 'Beetje spiritueel maar niet Eis: drie jaar celstraf voor zedendelicten www.onderdetoren.com Offier neemt advies tbs en dwangverpleging voor Middelburger over. Bezoek dé woonwinkel van Middelburg op de Decorette collectie Vernieuwde praktijk van Niek Knol houdt zaterdag open dag. Technasium-leerlingen ontwerpen plein ANALYSE 26 Vrijdag 7 november 2008 pzc VLISSINGEN - Technasiumleerlingen uit de tweede klas van het Schelde- mondcollege hebben een ontwerp gemaakt voor het Pablo Picasso- plein in het Spaans Kwartier in Vlis- singen. Tien weken hebben de havo- vwo-scholieren aan het project ge werkt. Cisteren lieten ze het resul taat zien aan stedebouwkundige Houwing van de gemeente Vlissin- gen. Hij toonde zich enthousiast over het ontwerp. „De technasium leerlingen kwamen met een paar volwassen ontwerpoplossingen die ik zelf niet had kunnen bedenken." foto Ruben Oreel door Emile Calon middelburg - Slechts heel even kwamen gisteren tijdens een rechtszitting de brute verkrachtin gen ter sprake die eeii Middelbur ger (53) jaren geleden mogelijk uit voerde. Ze werden in 1989 en 1990 in Middelburg en Biggekerke ge pleegd en zijn verjaard. Maar het zijn gruwelijke verkrachtingen ge weest, zo bleek uit de woorden van rechtbankpresident J. Hop mals. De man mishandelde zijn slachtoffers ook. Desondanks hield hij tegenover de psychiater van het Pieter Baan centrum vol dat het ging om vrije liefde, zo consta teerde Hopmans wrang. De man verscheen voor de Middel burgse rechtbank omdat hij ver dacht wordt van het drogeren van een hulp in de huishouding, het stalken van een jonge Vlissingse en het aanranden en lastig vallen van andere vrouwen. Tijdens het onderzoek naar deze zaken bleek dat het DNA van hem overeenkomt met het DNA van die brute verkrachter. De politie riep daarop slachtoffers van zeden misdrijven op zich te melden om dat het vermoeden bestond dat die man meer had misdaan. Uit eerdere verklaringen van de politie bleek dat hij mogelijk betrokken was bij negen zedenmisdrijven. Slechts een klein deel daarvan, alle maal recent, kwam gisteren aan bod. Volgens een psychiater en een psycholoog van het Pieter Baan Centrum is er op geestelijk gebied veel mis met de man. Zo veel zelfs dat Hopmans hen vroeg of de man te genezen is. Hij wilde weten of deze man voorbestemd is om de rest van zijn leven opge sloten te zitten. Hij zou wel eens een blijvend gevaar voor de samen leving kunnen zijn. De gedragswetenschappers zagen nog kansen op genezing maar advi seerden wel om de man tbs met dwangverpleging te geven. Officier van justitie C. de Kimpe nam dat advies over maar eiste ook een cel straf van drie jaar. De uitspraak is op 19 november. Het Scheldekwartier bij avond, artist's impression van de oorspronkelijke plannen. Breken is toch wel echt een traditie van Vlissingen. Met twee categoriën: gebouwen breken en beloften breken. Het spektaktel spatte af van het masterplan Schelde kwartier, toen nog Dok- kershaven geheten, zoals dat nu nog steeds trots op de gemeente lijke website wordt gepresenteerd. De Machinefabriek fel verlicht, een haven vol historische schepen en vuurwerk boven de Timmerfa briek. Jawel, dit project zou Vlissin gen zijn allure teruggeven. „De in richting van Dokkershaven respec teert het verleden. Een aantal mo numentale panden blijft overeind en wordt ingepast in de plannen. Net als de hijskraan, bolders, rails, kades, stelconplaten en robuuste bestratingsmaterialen," luidde het verleidelijke voorwoord. Prompt sleepte het plan een nomi natie voor een belangrijke Europe se architectuurprijs binnen. Die ging weliswaar aan de Scheldestad door Wendy van den Hurk voorbij en de gemeente bleek er achteraf ook nog eens twaalfhon derd euro voor te hebben betaald; Vlissingen stond toch maar mooi een paar dagen in de schijnwer pers op een beurs in Spanje. Het Scheldekwartier stond op de kaart. En toen kwamen de begrotingen. Het ene bureau repte van een te kort van 62 miljoen euro, het vol gende trok daar twintig miljoen van af. Toen werd het ineens een verlies van achttien miljoen en gis teren stuiterde het naar een plusje van 2,7 miljoen. Goocheltrucs lij ken het. Maar, waarschuwt het col lege steeds, die getallen kunnen wel eens schommelen. Net als de woningmarkt. Dan fietst er weer een kredietcrisis tussendoor. Intussen brengt de gemeente wijzi gingen aan in het plan, op basis van die momentopnames. Waar Vlissingen al voor vreesde, dreigt nu toch te gebeuren: de Schelde- kraan wordt ontmanteld, het vak bondsgebouwtje gesloopt. Dat mag het college dan een bouwval vinden, en een opknapbeurt voor de kraan te duur, veel inwoners hebben er een emotionele band mee. Inwoners, die nota bene zijn gevraagd mee te denken over het masterplan. En dan gaat ook nog eens de Machinefabriek tegen de grond. Best te begrijpen dat het college de renovatiemiljoenen niet zomaar kan ophoesten. Het moet beseffen dat Vlissingen die symbo len straks écht kwijt is. Straks, als de stad al lang weer een nieuw bestuur heeft. Straks, als de rente misschien wel is gekelderd. Straks, als de stad is opgescheept met weer een ordinaire nieuw bouwwijk. Zonder monumentale panden, zonder kraan, zonder ro buuste bestratingsmaterialen. En over die beloofde bolders hoor je ook niemand meer. En straks, dan krijgen die eeuwige cynici nog gelijk ook: al het moois dat Vlissingen zo bijzonder maakt, wordt gesloopt, zodra de boekhou der om de hoek komt kijken. Nieuwe Kerkgang 1 4331 BE Middelburg gordijnstoffen, vouwgordijnen en paneelgordijnen door Carla van de Merbel KOUDEKERKE - De praktijk van Niek Knol in Koudekerke groeit door. In het centrum voor fysiothe rapie en fitness is sinds kort veel meer mogelijk: er is nu ruimte voor groepsspinning (fietstrai ning) en aandacht voor persoonlij ke begeleiding door gesprekken, be wegen en meditatie. Het pand aan de Duinweg is hier voor uitgebreid. Nieuw is ook de 'dependance' bij het huis van Knol in Dishoek. Het is een kleinschalig weinesscentrum, waar mensen te recht kunnen voor meditatie, mas sage, infraroodsauna en een 'hot tub'. Morgen heropent de praktijk officieel en is er een open dag. Niek Knol zit al 22 jaar in het vak. Hij begon als fysiotherapeut en werkte veel met sporters. Sinds 12,5 jaar heeft hij een praktijk in de voormalige gymzaal aan de Duinweg. Inmiddels doet hij meer dan fysiotherapie en fitnessbegelei ding. Een team van fysiotherapeu ten en fitnessmedewerkers helpt mensen met chronische klachten. Niek zelf legt zich meer en meer toe op personal coaching, het bege leiden van mensen met proble men, lichamelijk of geestelijk. „Nu ik zestig ben, durf ik dat wel aan. Ik richt me op de mens achter de diagnose." Hij doet dat op alle mo gelijke manieren. Bijvoorbeeld door gesprekken en meditatie, maar soms juist door mensen stil te laten zijn. In een kamer op de eerste verdieping van de nieuwe aanbouw, met zicht op bomen en schapen, kunnen mensen 'bij zich zelf komen', zoals Knol het noemt. In een kamer met zicht op bomen en schapen, kunnen mensen 'bij zichzelf komen'. „Ik ben wel een beetje spiritueel, maar dat is niet zweverig. Het is be langrijk dat mensen zich bewust worden van zichzelf" Hij is blij met de dependance in Dishoek. „Hier, in Koudekerke, heb je de be weging; daar de stilte. En ik kan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28