Zeeland Geweld bij uitgaan neemt af PZC 'Een soort journalistiek' Restaurant Bandoeng stelt toekomst veilig 25 Werk aan Nieuwlandseweg WALCHEREN 35 en 37 31 Samenwerking tussen politie en horeca blijkt te werken. De Lonneboot wint prijs met schoolproject Keek Op De Week. Vaste lijn Bedrijf in lompen en oude metalen werd overal aanwezige sloper Vrijdag 7 november 2008 Zwemschool Zeeland garandeert binnen een jaar zwemdiploma's Tip? redwalch@pzc.nl door Emile Calon MIDDELBURG - Het uitgaansgeweld in de binnenstad van Middelburg neemt fors af In 2007 werd vol gens de gemeente en de politie nog 101 keer gevochten in het cen trum. Van 1 januari tot 30 septem ber 2008 waren er maar 51 vecht partijen. De gemeente hoopt en verwacht dat eind dit jaar blijkt dat er min der dan 67 maal gevochten is tus sen stappers in het Middelburgse uitgaanscentrum. De adviseur openbare orde en veiligheid Mari- nus Willemsen van de gemeente wijst erop dat in de zomerperiode altijd veel meer gevochten wordt dan in de periodes daarvoor en daarna. Willemsen: „Het fors te rugdringen van het aantal vecht partijen moet dus kunnen lukken dit jaar." De daling van het uitgaansgeweld is vooral te danken aan de goede samenwerking tussen politie en horeca en dan vooral de portiers. Via een speciaal telefoonnummer, de portierstelefoon, kunnen die de politie waarschuwen als ze mer ken dat de spanning in of bij hun In het Middelburgse uitgaanscen- trum is dit jaar minder gevoch ten. Dat is volgens de gemeente vooral te danken aan de samen werking tussen politie en horeca. zaak oploopt. De bikers (politieagenten op de fiets) die tijdens de stapavonden op hun speciale mountainbikes pa trouilleren in het Middelburgse stadscentrum, gaan na een dergelij ke melding direct ter plaatse kij ken en proberen de boel te sussen. Volgens woordvoerster Esther Boot van de politie lukt dat vaak. „Die bikers werken de-escalerend. Alleen al hun aanwezigheid zorgt ervoor dat de boel wat getemperd wordt." Willemsem beaamt dat. „Er wordt door de politie heel snel gereageerd." Ook stelt hij dat het uitgaanspu bliek inmiddels weet dat de politie altijd op vechtpartijen afkomt, op treedt en aanhoudingen verricht. Dat zorgt er volgens hem voor dat mensen zich nog wel eens willen bedenken voor ze geweld gebrui ken. De daling is volgens politiewoord voerster Boot ook te danken aan het feit dat sommige cafés van eige naar zijn veranderd en dat andere zijn gesloten. Namen wil ze niet noemen. Maar de sluiting begin dit jaar van Nationaal op de Markt in Middelburg moet ongetwijfeld hebben meegewerkt in de daling van het aantal vechtpartijen. Bij dat café werd zowat wekelijks ge vochten. Willemsen geeft tot slot aan dat het strenge deurbeleid van de hore ca ook veel problemen voorkomt. „De stappers weten dat je er niet meer in komt als je rotzooi hebt uitgehaald." MIDDELBURG - Rijkswaterstaat ver richt in de nacht van vrijdagavond acht uur tot zaterdagochtend zes uur de, voorlopig, laatste werk zaamheden uit aan de Nieuwland seweg. Deze werkzaamheden brengen met zich mee dat de af- en oprit ten op de Nieuwlandseweg, naar en van de Torenweg, enige uren worden afgesloten voor het weg verkeer. Rijkswaterstaat probeert de hinder voor het verkeer zoveel mogelijk te beperken door de her stelwerkzaamheden 's nachts te la ten plaatsvinden. In het voorjaar van 2009 zal overi gens de Nieuwlandseweg opnieuw en voor een langere periode wor den afgesloten. door Thomas Minnaard NIEUW- EN SINT JOOSLAND - 'Een origineel en zeer creatief project, simpel en goed doordacht'. Zo luidt het oordeel van de jury van de Onderwijsprijs Zeeland over Keek Op De Week, een project van basisschool De Lonneboot uit Nieuw- en Sint Joosland. De school won de eerste prijs in de ca tegorie basisonderwijs. Het winnende project is een weke lijkse viering voor leerlingen, leer krachten en ouders, waarin twee groepen een presentatie verzor gen. Verder vertellen twee kinde ren het Nieuws van de Week. Wat waren de belangrijkste gebeurtenis sen in de klas, op school of in het dorp. „)e mag zelf filmen, digitale foto's maken en presenteren met powerpoint, dus dat was heel leuk om te doen", zegt Émilie. Frans Veijgen, directeur van De Lonneboot, merkt dat de leerlin gen er wat van opsteken. „Ze wor den vaardig met technische midde len. Het is eigenlijk een soort jour nalistiek. Vaak kunnen scholieren al omgaan met camera's, omdat ze er mee opgroeien. Maar het belang rijkste is om begrip en respect te kweken en leren luisteren en kij ken naar anderen." De prijs werd woensdag uitgereikt op het provinciehuis, waar elk ge nomineerd project werd gepresen teerd. Voor De Lonneboot deden dit Tim en Robin, die geen enkele podiumangst schijnen te hebben. „Je raakt eraan gewend, omdat we dit al vanaf groep 1 doen. En, we hadden geoefend, dus we waren niet bang", zegt Tim. „Altijd cool blijven", voegt Robin eraan toe. De twaalf provinciale winnaars maken zelfs kans om twee jaar lang de titel 'beste school van Ne derland' te mogen dragen. De Nationale Onderwijsprijs wordt op 18 maart 2009 uitgereikt in de Beurs van Berlage te Amster dam. „We maken ongeveer 8 pro cent kans", zegt de schooldirecteur nuchter. OOST-SOUBURG - Indisch Restau rant Bandoeng in Oost-Souburg doorstond moeilijke tijden, maar de deuren van de zaak blijven open. Er is een opvolger gevonden en in december bestaat het restaurant 35 jaar. Er is genoeg vertrouwen voor de toekomst. Het was niet altijd even gemakke lijk voor Bandoeng om het hoofd boven water te houden. Nieuwe wetten, sterke concurrentie en een stagnerende economie maakten het lastig. „De horeca is zo wisselvallig", zegt eigenares Jissy Leemans, die sa men met haar man, die de kok is, al 34 jaar het indisch restaurant runt. „Maar dankzij' onze trouwe gasten en leveranciers doorston den we de moeilijke periode. Het is zo'n leuke zaak, we hebben alles zelf opgebouwd, dan kan je er niet zomaar mee stoppen", vindt Jissy. Ze kijkt terug op een drukke en vooral gezellige tijd. De opvolger staat ai klaar. „Onze oudste zoon Mark was al gastheer en komt nu twee dagen per week in de keuken werken. Als kind liep hij de kelners al voor de voeten, omdat hij graag wilde helpen", ver telt Jissy. Voorlopig blijft haar man Ids ook in de keuken van het res taurant actief Restaurant Bandoeng is open van donderdag tot en met zondag. Tip? redactie@pzc.nl Eindelijk had-ie hem: de nieuw ste onder de nieuwe telefoons. De vorige die zijn werkgever hem verstrekte, was het tweede handsje van een praatgrage colle ga. Toen die dus al snel kapot ging, kwam het er echt van: een splinternieuwe, met alle snufjes! Vol goede moed ging de Zierik- zeeënaar aan de slag met het in elkaar zetten van dat moois. Het duurde wat lang, waardoor hij op de bank in slaap viel. Daarbij duwde de man een essentieel on derdeeltje op de grond. 'En alles wat valt, is voor onze hond' sipte hij, de volgende dag, toen hij het gemis gewaar werd. Hij snuffelt nu weer aan die goede ouwe tijd en belt met een vaste telefoon. Leerlingen van De Lonneboot (v.i.n.r. Robin, Tim, Sabine en Émilie. De leerlingen maakten foto's, filmpjes en hiel den powerpoint-presentaties voor het Keek Op De Week-project. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27