Geld en werk' Verbruik zuinige auto valt tegen Mag je een nieuwe auto teruggeven aan de garage en het aankoopbedrag opeisen als de auto niet aan de verwachtingen voldoet? In een aantal gevallen mag dat. Ashley Olsen niet van plan te trouwen Paris Hilton tegen plastische chirurgie Man Amy Winehouse heeft straf uitgezeten Vierde kind voor Frans en Mariska Bauer PZC Vrijdag 7 november 2008 1 9 RECHT KROM door René van Baal Arjen bezoekt een dealer om een nieuwe auto te kopen. De auto die hij op het oog heeft, wordt in reclames op televisie en in de kranten gepresenteerd als extreem zuinig. Hij vertelt de verkoper ex pliciet dat hij veel kilometers maakt, doorgaans op de snelwe gen rijdt en dat hij zijn steentje wil bijdragen aan een beter milieu. Dat laatste is voor hem de belang rijkste reden om voor dit energie zuinige type te kiezen. Na levering komt hij er rap achter dat de auto aanmerkelijk meer brandstof verbruikt dan de fabri kant hem heeft doen geloven. Het type blijkt alleen zuinig te zijn bij gebruik in de stad. Arjen vraagt zich af of hij de koop ongedaan kan maken omdat de auto niet aan de gewekte verwachtingen beant woordt. Arjen kan zich op twee wetsartike len beroepen om de auto terug te brengen naar de verkoper. Het eer ste betreft artikel 17, Boek 7 van het Burgerlijk Wetboek dat met een duur woord handelt over de zogenoemde non-conformiteit. Die term betekent niet meer dan dat de auto niet de eigenschappen bezit die Arjen ervan mocht ver wachten op grond van wat de ver koper hem erover heeft verteld. Ar jen heeft de mogelijkheid op grond van dat wetsartikel de koop te ontbinden. Hij moet dan wel kunnen aantonen dat hij de auto heeft gekocht vanwege de specifie ke 'groene' eigenschappen en dat hij die overweging aan de verko per heeft medegedeeld. We nemen in dit voorbeeld aan dat de verkoper Arjan heeft ver teld dat de auto 1 op 25 verbruikt, wat in lijn ligt met wat de fabri kant erover in zijn reclamecampag nes jubelt. Arjen ontdekt na twee maanden echter dat hij ondanks een gevolg de cursus 'zuinig rijden' niet ver der komt dan een gemiddeld ver bruik van 1 op 15. Het verschil met de opgave van de fabrikant en de mededeling van de verkoper is dus aanzienlijk. De verkoper zegt dat het dure rijden, wordt veroorzaakt doordat Arjen doorgaans op de snelweg rijdt. De zuinigheid van de auto zou vooral bij lage snelhe den in de bebouwde kom tot zijn recht komen. Behalve op het eerder genoemde non-conformiteitsartikel kan Ar jen zich ook beroepen op het wets artikel over 'dwaling' (artikel 228, Boek 6, Burgerlijk Wetboek). Dat artkel geeft hem het recht de koop te vernietigen. Van dwaling is spra ke als de koop niet gesloten zou zijn als Arjen op de hoogte zou zijn geweest van het werkelijke ver bruik. De dwaling moet dan te wij ten zijn geweest aan verkeerde in formatie van de verkoper. Of deze moet hebben nagelaten Arjen te vertellen over het werkelijke brand stofverbruik indien met hogere snelheden wordt gereden, terwijl hij wist dat Arjen uit was op een milieuvriendelijke auto. Maar zelfs als beiden onwetend waren over de prestaties in de praktijk, kan Ar jen onder omstandigheden een be roep op dwaling doen. In beide gevallen heeft Arjen recht op teruggave van de koopprijs. Het feit dat de nieuwe, auto direct na het wegrijden tweedehands wordt en daardoor in waarde daalt, doet daar in beginsel niets aan af. Onder omstandigheden is het echter wel mogelijk dat Arjen een gebruiksvergoeding aan de ver koper verschuldigd is, bijvoor beeld als er intussen veel kilome ters met de auto zijn gereden. Arjen mag echter niet treuzelen met zijn klacht richting verkoper. Zo gauw hij ontdekt dat de belofte over het brandstofverbruik niet wordt waargemaakt, moet hij actie ondernemen. Wacht Arjen te lang, dan vervalt de mogelijkheid een beroep te doen op nonconfor- miteit of dwaling. Met medewerking van Trip Advocaten Si Notarissen. ALLEMENSEN De Amerikaanse actrice Ashley Olsen (22) ontkent de hardnekki ge geruchten in de nabije toe komst in het huwelijksbootje te stappen met collega-ster Justin Bartha (30). Dat maakte ze be kend in Amerikaanse media. Eer der deze week meldden tabloids dat het liefdesduo voorbereidin gen trof voor een grote bruiloft in Zuid-Frankrijk. Het stel is sinds het begin van dit jaar sa men. Ashley Olsen is samen met haar tweelingzus Mary Kate ooit beroemd geworden als baby Mi chelle in de serie Full House. De actrices runnen samen een bloeiend entertainment-bedrijf Paris Hilton kijkt niet op een dol lar meer of minder als het om haar uiterlijk gaat. Toch lijkt het onwaarschijnlijk dat er ooit een plastisch chirurg geld aan de so cialite zal verdienen. Paris Hilton vindt namelijk dat je door opera ties ouder lijkt, zegt ze in de Hin dustan Times. „Er zijn veel meis jes in mijn omgeving die 21 zijn en al een heleboel aan zich heb ben laten sleutelen. Zij zien eruit alsof ze 40 zijn. Vervolgens moet je de boel bijhouden, dus als je 30 bent zie je eruit alsof je 50 bent. En als je 50 bent, valt je ge zicht eraf." Blake Fielder-Civil is ontslagen uit de gevangenis. De echtge noot van zangeres Amy Wine house is direct opgenomen in een afkickkliniek, meldt de Brit se krant Daily Mail. Echtgenote Amy was nergens te bekennen. De geplaagde zangeres zou maan dag uit het ziekenhuis zijn ont slagen, waar ze naar verluidt op nieuw werd behandeld voor bronchitis. Ze zou thuis aan haar herstel werken. Fielder-Ci vil werd vorig jaar veroordeeld tot 27 maanden gevangenis om dat hij in 2006 een pubmanager had geslagen. Dat hij nu al is vrij gelaten, komt omdat hij al een tijd in voorarrest heeft gezeten. lopen mei trouwden Frans en Mariska en komend jaar mei wordt opnieuw een spannende maand voor ze. Dan is Mariska namelijk uitgerekend. De promi nente echtelieden hebben al drie zonen: Christiaan (7), Jan (6) en Frans junior (3)- Zouden ze hun zinnen hebben gezet op een meisje? Zanger Frans Bauer (34) en zijn vrouw Mariska verwachten een vierde kind. Dat heeft een woordvoerder van de populai re volkszanger gisteren laten weten. Afge- foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19