'Nederland verwacht te veel' Hoop en vrees onder de kenners identsverkiezingen VS Zeeland Obama kan Nederland weieens tegen gaan vallen, zeggen experts. Zes deskundigen over de financiële puinhoop die Barack Obama erft. Change we need Hoop op 'nauwere en vriendelijkere samen werking' tussen de VS en Europa. 'Met Obama verdwijnen ras, kleur en etniciteit als politieke factoren'. na stap in verzoening tussen de rassen.' 'Vol van emotie op democratisch bestel door Laurens Kok DEN HAAG - Niet alleen in Obama's 'hometown' Chicago wordt ge juicht. Ook in Nederland, tijdens het verkiezingsontbijt in het Kur haus in Scheveningen. In de zaal, vol met rood, wit en blauwe bal lonnen, loopt D66-leider Alexan der Pechtold met een 'big smile'. Staatssecretaris Frans Timmer mans van Europese Zaken is tot tranen toe geroerd. „Dit kan de we reld écht veranderen. De verkie zing van Obama is het mooiste me dicijn tegen cynisme." Maar minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken juicht veel te vroeg nu hij opeens nieuwe kansen ziet voor de toetreding van de VS tot het Internationale Straf- hof in Den Haag. „Volstrekt niet realistisch", vindt Amerika-kenner en publicist Frans Verhagen. Vertrekkend president George Bush dreigde met een invasie op de stranden van Scheveningen zo dra een Amerikaanse militair aan het tribunaal zou worden uitgele verd. Obama bezigt misschien der gelijke oorlogstaal niet. Hij zal ech ter niet anders handelen. „Het strafhof is in Amerika veel te con troversieel. Daar gaat Obama geen politiek krediet in steken", aldus de Amerika-deskundige. Bertjan Verbeek, hoogleraar inter nationale betrekkingen aan de Radboud Universiteit in Nijme gen, is het daarmee eens. „De ei gen militairen zijn in Amerika hei lig. Daar zal Obama niet aan ko men." Wat verandert er dan wel? Verha gen en Verbeek verwachten dat de Democratische president de dia loog zoekt met Europa. Meer diplo matie, minder Alleingang. Dat Abram de Swaan, emeritus hoogleraar sociologie en Ameri ka-kenner: „Obama treft een ma gistrale puinhoop aan in zijn land: De overheidsschuld is hoger dan ooit en de handelsbalans staat vol ledig uit het lood. Obama komt op voor de middenklasse en is in staat Amerika een eind uit het slop te helpen. Het is een kwestie van ver trouwen en juist dat straalt Obama uit. Makkelijk zal het niet worden, want hij krijgt geen eenvoudige er fenis. Bush gooide grote hoeveelhe den geld voor militaire doelen in een bodemloze put. Obama's fi- biedt kansen voor Nederland. Ver hagen: „Nederland is goed in coali ties smeden. We zijn niet anders gewend." Toch moet Nederland zich ook op dit vlak niet te veel illusies maken, waarschuwt hij. „Ook Obama zal, net als Bush, de Amerikaanse be langen voorop stellen." Verbeek waarschuwt dat vooral Obama's Afghanistan-beleid Ne derland in een lastig parket kan brengen. „Obama wil troepen weg halen uit Irak en overbrengen naar Afghanistan. Hij wil daar de oor log winnen. Het is de vraag of hij nanciële speelruimte is voorlopig beperkt. Er is geen geld voor zaken als infrastructuur." Eduard van de Bilt, Amerika-des kundige aan de Universiteit Lei den: „Obama staat een zware taak te wachten: is er geld om zijn plan nen te realiseren en kan hij. de to renhoge verwachtingen wel waar maken? Obama's achterban, en vooral de zwarte kiezers, verwach ten dat hij de positie van de onder klasse verbetert. Hij heeft naar ver luidt zijn team al klaar. In combi natie met zijn charisma en het en thousiasme van zijn aanhangers, zijn alle ingrediënten aanwezig om een vliegende start te maken." Ruben van Leeuwen, Ameri ka-analist bij ABN Amro: „Oba ma wil - overigens -net als Bush - bereid is eerst met de Taliban te praten of meteen de strijd wil op voeren. In dat laatste geval zullen de Taliban harder terugvechten, waardoor er meer slachtoffers val len, ook aan Nederlandse zijde. Dat is lastig voor ons, temeer om dat we min of meer hebben be loofd tot 2011 daar te blijven." En dan is er nog de kredietcrisis. 1^ Amerikadeskundigen Frans Verhagen en Bertjan Verbeek temperen de hoge verwachtin gen die politiek Nederland van Barack Obama heeft. een belastingverlaging doorvoeren. Maar anders dan Bush wil hij juist de topinkomens aanpakken. Dat kan hij nu beter niet doen, want in deze moeilijke tijden is een belas tingverhoging eigenlijk niet te ver kopen. Obama is als Democraat ook voorstander van een meer pro tectionistische politiek. De vraag is 'Obama kan zijn stempel drukken op een nieuw financieel systeem' of hij de VS daarmee een dienst be wijst, want het land is juist gebaat bij een vrije handel. Bovendien hebben de VS een handelspartner als China hard nodig. Dat land De Democratische meerderheid in het Congres, niet vies van een beetje protectionisme, kan de Ne derlandse export dwarszitten. Ver beek: „Met name onze industriële producten en diensten zijn gebaat bij vrije handel, niet bij protectio nistische maatregelen." Ook, stelt Verbeek, moet niemand ervan op kijken dat Obama straks zo zijn handen vol heeft aan de econo mie, dat een beter milieu op het tweede plan komt. „Voor Neder land is dat vervelend, want wij wil len juist internationale afspraken maken." treedt al jaren op als de grote finan cier van de Amerikaanse tekorten. Het omgekeerde geldt ook: China heeft ook de VS nodig als afzet markt." Sylvester Eijfïlnger, hoogleraar monetaire economie aan de Uni versiteit van Tilburg: „Obama moet een goed economisch team om zich heen verzamelen en dat zal hij als echte Harvard-man doen. Bush heeft in het verleden hoge posities aan Wall Street-ban- kiers gegeven, maar daar zit Ameri ka op dit moment niet op te wach ten. De kredietcrisis en de oorlog in Irak hebben veel economische schade aangericht, maar dat biedt ook kansen: er wordt een nieuw fi nancieel systeem gebouwd en daar kan hij zijn stempel op drukken." Kees van Minnen, directeur Roosevelt Study Center: „Dit is een stap vooruit. De laatste jaren is het imago van Amerika aangevreten. De verkiezing van Obama heeft een verfrissende wer king. Deze uitslag zal niet direct in vloed hebben op Zeeland, maar de relatie tussen de VS en Europa zal wel aanmerkelijk verbeteren. De uitstraling van Obama is positie ver. Hij zal ook in Aziatische en is lamitische landen eerder geaccep teerd worden als gesprekspartner. Het internationale klimaat zal daar door verbeteren. Maar de verwach tingen zijn hoog." Mare Volleman, Kamer van Koophandel Zeeland: „Als Barack Obama ervoor zorgt dat het vertrouwen terugkeert en de Amerikaanse markt weer sta biel wordt, dan heeft dat ook ef fect op de rest van de wereld. Daar mee kan ook de Zeeuwse econo mie haar voordeel doen." Guido de Graaf uit Zierikzee, werd uitgezonden naar Afgha nistan om ondersteunende poli tietaken uit te voeren in Kabul: „Ik denk dat het goed is als Ameri ka wat meer naar de binnenlandse politiek gaat kijken. Ik hoop dat Obama minder geld en energie steekt in Irak en Afghanistan. Het is wel mooi geweest in Afghanis tan. Dat gevoel heerst ook bij de Amerikanen. Als Obama slim is, haalt hij die jongens naar huis. Als Amerika het aantal militairen redu ceert, zal Nederland zich aanpas sen. Maar dat zal nog wel even du ren. Ik denk dat de verkiezing van Obama voor een eventuele volgen de missie van mij geen consequen ties heeft." Siegfried Steglich, bestuurslid van Stichting Monument Mid delburg: „Ik heb gisteren veel telefoontjes en mailtjes uitgewisseld met mijn kennissen. Iedereen is erg positief over Obama. Ongeloof in het ei gen kunnen, iets dat ik regelmatig zie, wordt door hem wellicht ge temperd. Als je tegen glazen pla fonds aanloopt, haalt dat op de lan ge termijn je spirit weg. Een intelli gente, aimabele man heeft het te gendeel bewezen. Dat geeft hoop." Rob Augustijn, hoofd afdeling brandstof (AgriSneltanks) bij landbouwcorporatie CZAV: „Op het moment dat een land een sterke leider heeft, wekt dat ver trouwen. Obama krijgt behalve de kredietcrisis, ook twee oorlogen en problemen in de gezondheids zorg op zijn bord. Het zal dus wel even duren voordat we iets gaan merken van een sterkere dollar of meer vraag naar olie, en daarmee een hogere benzineprijs. Afgelo pen zomer kostte een vat olie 150 dollar, dat was extreem. De komen de maanden zal dat tussen de 70 en 100 dollar schommelen, waar door de benzineprijs stabiel blijft: rond de 1,25 euro per liter." PZC Donderdag 6 november 2008 Angela Merkel bondskanselier Duitsland Hamid Karzai President Afghanistan Colin Powell, ex-minister Buitenlandse Zaken, VS Een medewerker van het Kurhaus ruimt de borden op na afloop van het verkiezingsontbijt gisterochtend in het Kurhaus. foto Valerie Kuypers/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9