tikkende tijdbom Arme 65-plusser met bijstand mag 181 euro per maand bijverdienen c 627 142 e 319 c 153 London Kopenhage Berlijn Wenen New York Antwerpen Munster Praag Brugge London C 68 Amsterdam wil Groene Hoofdstad EU worden Verdachte schietpartij tankstation opgepakt Noorden strijdt tegen vrouwenhandelaren Kamer blij met besluit om SVB ook bijstand te laten uitkeren. Alle prijzen zijn per persoon Veteranen worden vaak geassocieerd met psychische problemen. Uit onder zoek is gebleken dat 5 tot 15 procent daadwerkelijk een trauma overhoudt aan een uitzending. foto Vincent Jannink/ANP ren in hun dagelijks leven, hoort Schoeman bijvoorbeeld bij sollici taties. „Vroeger was het een pre op je cv als je veteraan was. Nu ziet een bedrijfsleider een wandelende tijdbom, een bedrijfsrisico." Sommige ex-militairen verzwijgen volgens Schoeman daarom zelfs hun militaire ervaring bij sollicita ties. De meeste ex-militairen lopen na drukkelijk niet te koop met hun achtergrond, ziet ook socioloog en Libanon-veteraan Ron de Vos. „Een kleine club draagt heel breed uit dat ze veteraan zijn. Die spel den hun insigne op, rijden in een oude legerjeep en gaan vaak naar reünies. De grootste groep geeft juist geen enkel teken." Dankzij de Rambo-associaties leidt de mededeling dat je ex-mili- tair bent maar tot vervelende ge sprekken op feestjes, merkt De Vos, die nog veel contact heeft met andere veteranen. „Mensen denken dat er iets aan je schort of dat het binnenkort mis met je gaat." Hij merkte het zelf nadat hij twee boeken publiceerde over de vredes missie in Libanon. Dat is voer voor amateurpsychologen. 'Goed dat je het van je afgeschreven hebt' was de meest gehoorde reactie. „Mensen dachten dat ik opgeno men was geweest, getraumati seerd. Op een gegeven moment dacht ik: Ik praat er maar niet meer over." Bas Ketelaars heeft wel een oor logstrauma overgehouden aan zijn tijd in Bosnië-Herzegowina en de nasleep van de val van Srebrenica (1995). De eerste jaren na terug komst was hij 'heel trots'. Toen hij de dienst verliet, omschreef hij zichzelf zelfverzekerd als stressbe stendig en moedig. Als bewijs daar voor gold de onderscheiding die hij kreeg wegens goed handelen tij dens een bombardement. Jaren la ter kreeg hij toch klachten. Ketelaars is onder behandeling voor een posttraumatische stress stoornis (PTSS), maar hij functio neert tegelijkertijd prima in zijn baan. Door alle aandacht voor ont sporende militairen zou hij bij een sollicitatie echter 'wel drie keer na denken' voor hij zijn militaire ach tergrond zou vermelden. Bang voor de reacties en geen zin om zichzelf voortdurend te verdedi gen. „Er zijn ook veteranen met psychische klachten die géén tijd bom zijn." BRUSSEL - Amsterdam is een van acht Europese steden die in de ra ce blijven om de eerste Groene Hoofdstad van de EU te worden. Rotterdam, dat zich ook had aange meld, is afgevallen. Voor de verkie zing hadden zich 35 steden aange meld. Daaruit selecteerde een spe ciale commissie de acht steden. Be gin volgend jaar maakt de jury een keuze voor 2010 en 2011. HOENSBROEK - De politie heeft gis teren in Maastricht een 24-jarige man uit Hoensbroek opgepakt. Hij wordt ervan verdacht zaterdag een 22-jarige Heerlenaar bij een tankstation in Heerlen te hebben beschoten. De Heerlenaar, die in een auto zat, kwam daarbij om. Na de schietpartij pakte de politie al twee medeverdachten op, een 24-jarige en een 27-jarige man. GRONINGEN - Groningen en Fries land binden de strijd aan met Bul gaarse vrouwenhandelaren die uit Bulgarije afkomstige prostituees uitbuiten en misleiden. Volgens of ficier van justitie Brouwer gaat het om een proefproject van twee jaar. Volgens hem waren zeker 150 Bul gaarse vrouwen in de afgelopen twee jaar in het noorden als prosti tuee werkzaam. DEN HAAG - De bijverdienregeling in de bijstand wordt opengesteld voor gepensioneerden. Nu staat in de regeling nog een leeftijdsgrens van 65 jaar. Maar staatssecretaris Ahmed Aboutaleb (Sociale Zaken) wil regelen dat arme 65-plussers die door een onvolledige AOW een beroep moeten doen op bij stand, 181 euro per maand mogen bijverdienen naast hun uitkering. De PvdA-bewindsman kondigde dat gisteren in de Tweede Kamer aan tijdens een defeat over mensen met een AOW-gat dat de regeling per 2oro wordt aanpast. CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt vroeg de nieuwe regeling mee te nemen in de begroting Sociale Za ken voor volgend jaar. Daarop zeg de de staatssecretaris toe te bekij ken of de nieuwe regeling al per 1 januari 2009 in kan gaan. Verder was de Kamer tevreden over het besluit om vanaf 2010 de Sociale Verzekeringsbank (SVB) die de AOW uitvoert, ook de bij stand te laten uitkeren aan arme gepensioneerden. D66-Kamerlid Fatma Koser Kaya had daarover een motie ingediend om te voorko men dat mensen met een AOW-gat die recht hebben op bij stand, daarvan geen gebruik van maken door onwetendheid of schaamte. Ongeveer 425.000 65-plussers heb ben een onvolledig staatspensioen, omdat zij tussen hun 15de en 65ste niet aldoor in Nederland heb ben gewoond. Voor elk ontbre kend jaar wordt de AOW met 2 procent gekort. Nu keert de SVB alleen de bij stand direct met de AOW uit als af spraken zijn gemaakt met een ge meente. Tot onvrede van de Ka mer wilden tot nu toe ongeveer driehonderd gemeenten niet met de SVB samenwerken op vrijwilli ge basis. Vooral het verzet van Am sterdam stuitte de Kamer tegen de borst. Verder was alleen de WD kritisch over het plan om mensen met een AOW-gat ruimere mogelijkheden te geven voor het inkopen van extra staatspensioen. 4 daagse vliegreis met hotel v. 4 daagse vliegreis n 4 daagse vliegreis met hotel v.a. 4 daagse vliegreis met hotel v.a. 1 6 daagse vliegreis met hotel v.a. 3 daagse autoreis met hotel v.a. 4 daagse autoreis met hotel v.a. 4 daagse vliegreis met hotel v.a. 3 daagse autoreis met hotel v.a. 4 daagse autoreis met hotel v.a. incl. ferry overtocht pJf ln| Oner t i 1 !f 1li1KT 1 'M ms "T'ViS'T 11 iclll PZC Donderdag 6 november 2008 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7