in Chinees sprookje Tweede zege Zvonareva en Venus Williams in toernooi van Doha Louis van Gaal gaat in Olympisch Stadion voor 'Gelijkspel' Serena Williams begint officieus WK met zege op Dinara Safina. Federer opent tegen Simon Iniesta zes weken aan de kant Zabel/Lampater wint in Dortmund Goaltjesdief Inzaghi langer bij AC Milan Björn Langeveld traint bij Jong Ambon Wielrenner Piepoli eist contra-expertise Arsenal drie weken zonder Adebayor AZ legt zich neer bij boete Boek over taboe op homoseksualiteit in de sportwereld. PZC Donderdag 6 november 2008 43 Een van de laatste taken van Sijtje van der Lende vorig seizoen: het coachen van Jorien Voorhuis op het WK in Nagano. foto Olaf Kraak/ANP WB-wedstrijden in Berlijn - een bezoek aan haar familie in Fries land brengt. Bij de nationale kam pioenschappen presteerden haar pupillen namelijk boven verwach ting, waardoor de Chinese bobo's hun bedenkingen tegenover de Friezin in één klap lieten varen. „De helft van de Chinese trainers hoopte dat dit plan zou sneuve len", zegt Van der Lende. „Nu is de weerstand al een stuk minder." Het is niet verwonderlijk dat vele Aziatische coaches sceptisch wa ren over de komst van Van der Lende. Bijna niemand kende de Venus Williams wint van Elena Dementieva. foto Noushad Thekkayil/EPA DOHA - Vera Zvonareva heeft in Doha ook haar tweede partij in het WTA-kampioenschap, het sluitstuk van het tennisjaar met de beste speelsters van 2008, gewon nen. Gisteren versloeg de als achtste ge plaatste Russin de veel hoger aan geslagen Servische Ana Ivanovic in drie sets: 6-3 6-7 (5-7) 6-4. Op de openingsdag bleek Zvonare va in de witte groep al veel te sterk voor haar landgenote Svedana Koe- znetsova. Voor Ivanovic, die zich wel bijna 2,5 uur verweerde, was het de tweede nederlaag. Een dag eerder verloor ze van landgenote Jelena Jankovic. Ook Venus Williams is al dicht bij een plek in de halve eindstrijd, als eerste vertegenwoordigster uit de rode groep. De Amerikaanse ont deed zich, eveneens in een langdu rige partij, van Elena Dementjeva: 6-4 4-6 6-3. Voor de Russische was het haar eerste optreden in Doha. De oudste van de Williams-zusjes had al een zege op Dinara Safina staan. Ook Serena Williams rekende gis teren af met Dinara Safina, de hui dige nummer twee van de wereld. Williams won eenvoudig met 6-4 en 6-1. Het was haar eerste partij in Doha. Ze moet in de rode poule nog spelen tegen Dementieva en tegen haar zus Venus. Friezin en bij aankomst gooide ze meteen alle trainingschema's om. De afgelopen jaren stond conditie training synoniem aan ellenlange rondjes lopen. Ook de oefeningen op het ijs wa ren allerminst innovatief „Die Chi nezen dachten altijd dat je moest versnellen op het rechte stuk en dat je je in de bocht moest inhou den. Bang om uit de bocht te vlie gen. Maar het werkt juist anders om." Van der Lende woont in een hotel van de universiteit van Changchung, de miljoenenstad waar in december een WB-wed- strijd sprint wordt afgewerkt. Vriendschappen opbouwen is van wege de taalbarrière een onbegon nen klus. Haar opdrachten bij de trainingen worden vertaald door een tolk. Dit seizoen hoopt Van der Lende met rijders als Fengtong Yu en Wang Fei een plek bij de topacht te veroveren. Tegelijkertijd is het vooral belangrijk dat China in de breedte sterker wordt. „Ze kunnen echt wel goed schaatsen", zegt de trainster. „Ze moeten het alleen wel doorkrijgen." Spijt van haar overstap heeft ze in elk geval niet: „Je beleeft hier elke dag wat. Als ie mand pech heeft met zijn auto, haalt-ie gewoon midden op een vierbaansweg het motorblok eruit. Terwijl de rest van het verkeer voorbij raast en hem soms ternau wernood kan ontwijken. Ach, het is net een sprookje." SHANGHAI - Tennisser Roger Fede rer opent zondag op de ATP Mas ters in Shanghai tegen de Frans man Simon, die op het laatste mo ment de plaats van Rafael Nadal heeft ingenomen. Dat bleek uit de loting die gisteren is verricht. Federer gaat op het hardcourt in China op jacht naar zijn derde titel op rij. De Amerikaan Andy Rod dick en de Schot Andy Murray zijn de andere twee spelers in de rode groep. De Servische nummer drie van de wereld, Novak Djoko- vic, voert de gele groep aan. Hij neemt het op tegen Nikolai Davi- denko uit Rusland, de Fransman Jo-Wilfried Tsonga en de Argen tijn Juan Martin del Potro. De nummers een en twee plaatsen zich voor de halve finales. De fina le is op 16 november. BARCELONA - De Spaanse interna tional Andres Iniesta moet bij Bar celona zes weken pauzeren. De spelmaker heeft in zijn rechter dijbeen een spierscheuring opgelo pen. Hij ging dinsdagavond in de thuiswedstrijd tegen FC Basel (1-1) in de Champions League gebles seerd naar de kant. Trainer Stevens van PSV weet nog niet of hij zaterdag in de uitwed strijd tegen NEC een beroep kan doen op Otman Bakkel en Ibra him Afellay. Beide spelers verlie ten dinsdagavond tijdens de verlo ren uitwedstrijd bij "Olympique Marseille (3-0) geblesseerd het veld. DORTMUND - De Duitse wielrenner Erik Zabel en zijn landgenoot Leif Lampater hebben de 67e editie van de Zesdaagse van Dortmund gewonnen. In de laatste nacht stel de de afzwaaiende Zabel de eindze ge veilig met een machtige eindsprint. Het Duitse duo Bartko/Beikirch eindigde als tweede, het Deense koppel Rasmussen/Morkov werd derde. Het Nederlandse tweetal Danny Stam/Robert Slippens leg de beslag op de vijfde plaats. MILAAN - Filippo Inzaghi heeft zijn contract bij AC Milan met een jaar verlengd. De 35-jarige aanvaller blijft de Itali aanse club nu in principe trouw tot eind juni 2010. Inzaghi speelt sinds 2001 voor Mi lan. Daarvoor was hij actief bij ]u- ventus. 'Pippo' scoorde dit seizoen drie keer, in zes duels. Hij had on der meer in Friesland succes tegen sc Heerenveen (1-3) in de Uefa Cup. MIDDELBURG - Björn Langeveld houdt zijn conditie op peil bij het Middelburgse Jong Ambon. De verdediger van de Zeeuws-Vlaamse hoofdklasser Hoek is disciplinair geschorst en mag van trainer Gaby Demanet, de vervanger van Paul Telussa, veertien dagen niet meetrainen. De Walchenaar heeft nu even on derdak gevonden bij de club waar Paul Telussa ook de scepter zwaai de voordat hij werd geveld door een herseninfarct. PARIJS - Leonardo Piepoli, een van de zeven renners die tijdens de Tour op doping zijn betrapt, heeft een contra-expertise geëist. De uit komst wordt binnenkort ver wacht. Piepoli had net als drie an dere coureurs sporen van Cera, de derde generatie epo, in zijn bloed. Die ontdekking werd pas in okto ber gedaan. De renner (37) won de tiende etappe van de Tour, maar werd tijdens de ronde door zijn ploeg ontslagen wegens het over treden van de ethische code. LONDEN - Arsenal kan de komende drie weken niet beschikken over Emmanuel Adebayor. De Togolese aanvaller raakte zater dag in het verloren duel met Stoke City geblesseerd aan een enkel. Adebayor miste daardoor gisteren de Champions League-wedstrijd tegen Fenerbahge en kan ook de topper tegen Manchester United zaterdag niet spelen. Trainer Wen- ger kan tegen Fenerbahqe wel be schikken over Robin van Persie. ALKMAAR - AZ gaat niet in beroep tegen de door de KNVB opgelegde boete van 25.000 euro in de zaak rond de afgeketste transfer van Afonso Alves. De Alkmaarders kregen de geld straf omdat de club bij de pogin gen de Braziliaanse spits in te lij ven, gebruikmaakte van spelersma kelaars zonder licentie. Alves verruilde de Friezen eind ja nuari uiteindelijk voor het Engelse Middlesbrough. „AZ sluit hiermee de zaak Alves af', meldt de club. RIJSWIJK - AZ-trainer Louis van Gaal neemt volgende week donder dag in het Olympisch Stadion in Amsterdam het eerste exemplaar in ontvangst van het boek Gelijk spel. Schrijver Huub ter Haar por tretteert daarin (ex-)topsporters die homoseksueel zijn. NOCNSF-voorzitter Erica Terpstra en de journalisten Mart Smeets en Barbara Barend hebben eveneens een bijdrage geleverd. Dat heeft uit geverij Pepijn gisteren bekendge maakt. Na de overhandiging van het eer ste exemplaar zal Van Gaal een toe spraak houden waarin hij zijn vi sie geeft op het taboe van homo seksualiteit in de sport. Onderwijs minister Ronald Plasterk is ook bij de presentatie aanwezig. Volgens auteur Ten Haar hadden 1^ Homoseksuele topporters die worden geportretteerd in Gelijk spel, hopen dat zij dankzij hun openheid een voorbeeldfunctie zullen vervullen. de tien geportretteerde (ex-)top- sporters ieder hun eigen redenen niet voor hun geaardheid uit te ko men. „Nog steeds kiezen tiental len homoseksuele topsporters er voor om een verborgen leven te lei den. Door sponsorbelangen en angst voor reacties van teamgeno ten en het publiek", aldus Ter Haar. De schrijver had moeite in contact te komen met diverse homoseksue le sporters, in alle takken van sport. „In 95 procent van alle geval len weigerde de sporter in kwestie om mee te werken. Vooral in man nelijke teamsporten als voetbal en hockey blijkt sprake te zijn van een groot taboe." Volgens Ter Haar geven de open hartige verhalen in Gelijkspel pre cies aan tegen welke sociale en sportieve muren homoseksuele topsporters aanlopen. „Met deze openheid en het zogenoemde uit de kast komen, hopen de gepor tretteerde sporters een voorbeeld functie te vervullen. Als topspor ters op een vanzelfsprekende ma-' nier homo zijn, bevorderen zij de bespreekbaarheid van homosek sualiteit in de breedtesport en in de samenleving."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79