Binnenland Veroordeelde ontloopt vaak zijn straf Niet elke veteraan is een Sprint nu naar Telfort voor supersnel en voordelig internet. lel fort. Politie arresteert in AH-zaak jeugdbende Tienduizenden onbetaalde boetes en straffen niet uitgezeten. Ex-militairen zijn gestoorde Rambo's en tikkende tijdbommen, lijkt de gemiddelde Nederlander te denken. „Mensen denken dat er iets aan je schort óf dat het binnenkort mis met je gaat." Telfort internet. Goedkoper. Dus leuker. Anonieme activisten weer vrijgelaten Europarlement wil aalscholver aanpakken Vaste lage prijs 6 Donderdag 6 november 2008 PZC DEN HAAG - Nederland telt 50.000 veroordeelden die hun straf nog hebben openstaan. In twee derde van de gevallen gaat het om onbe taalde boetes. Voor de rest betreft het vooral gevangenisstraffen. Dat heeft minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie gisteren laten weten tijdens een debat in de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement. „Voor het overgrote deel gaat het om kleine straffen", zei hij tegen de Kamerleden. Maar verdachten die tot een celstraf zijn veroor deeld, moeten die ook altijd uitzit ten, aldus de minister. Hij wil daar om dat politie- en justitie zich meer inspannen om ervoor te zor gen dat veroordeelden zich ook daadwerkelijk melden bij de gevan genis. Daarmee valt volgens de be windsman nog 'zeer veel winst te behalen'. Hij denkt daarbij ook aan de inzet van opsporingsverzoe ken op internet. Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie wil dat politie en justitie zich meer inspannen om ervoor te zorgen dat veroordeelden zich melden bij de gevangenis. De minister heeft laten uitzoeken hoeveel veroordeelden nog een straf hebben openstaan, nadat de Amsterdamse korpschef Bernard Weiten in september waarschuw de dat in zijn politieregio bijna 1700 mensen rondlopen die eigen lijk in een cel thuishoren. Hirsch Ballin noemde dat 'uiteraard vol strekt onwenselijk'. Het ministerie van Justitie heeft ook laten onderzoeken hoe de straffen in Nederland zich verhou den tot die in andere westerse lan den. Daaruit komt naar voren dat Nederland een relatief streng straf klimaat kent en verhoudingsge wijs vaak celstraffen oplegt. De gevangenisstraffen zijn gemid deld wel lager dan in andere wes terse landen. Daar staat tegenover dat veroordeelden in Nederland vaak een groter deel van hun straf uitzitten voordat ze worden vrijge laten. Het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum (WODC) van Justitie publiceert la ter deze maand de volledige resul taten van het onderzoek. Daarmee kan de CDA-minister tegemoet aan een verzoek van zijn eigen par tij. De CDA-fractie had gevraagd om een vergelijkend onderzoek naar strafmaten. Hirsch Ballin ty peerde het strafbeleid als 'streng, stevig en consequent'. door Marloes de Koning Toen anderhalfjaar gele den in Hengelo een ge zinsdrama plaatsvond, zeiden kennissen tegen Bas Ketelaars: 'Goh, zo iets hadden we nou eerder bij jou verwacht'. De ex-militair haalt zijn schouders op, terwijl hij het vertelt. Lachen kan hij er nog steeds niet om, maar alles went. „Mensen hebben snel een stempel." De lange verpleger loopt naar het prikbord in de keuken en haalt er een krantenknipsel af met de kop 'Verwarde man zet huisraad op straat'. 'Op speculaties als zou het gaan om een man met een oor logstrauma, kon de politie niet in gaan', staat in het korte verhaal. „Ik snap waarom het er staat, maar het maakt me boos", zegt Ke telaars. De associatie is tegenwoordig snel gemaakt. Een veteraan zal wel psy chische problemen hebben. Denk aan de ex-marinier uit Kerkrade, die zijn ex-vrouw en schoonfami lie doodschoot. Of aan de tragi sche filmheld Rambo, een verwar de vechtmachine voor wie de oor log in Vietnam nooit echt voorbij is. Hoewel uit wetenschappelijk on derzoek blijkt dat een minderheid van 5 tot hooguit 15 procent van de militairen een trauma over houdt aan een uitzending, is de beeldvorming anders: 61 procent van de Nederlanders denkt dat een groot deel van de Nederlandse veteranen psychisch beschadigd is, zo blijkt uit de Veteranenmonitor 2008, een representatief opinieon derzoek dat jaarlijks wordt gehou den. Veteranen worden gestigmati seerd, vindt Jan Schoeman van het Veteraneninstituut. „Uit een ge ruchtmakende zaak als die van de ex-militair blijft alleen hangen dat hij naar Cambodja is uitgezonden. Niet dat het Pieter Baan Centrum heeft geconcludeerd dat dat niets te maken heeft met die schietpar tij." Het scheve beeld hindert militai- Bel 0800-1707 Bestel telfort.nl Bezoek Telfort winkets UTRECHT - De anonieme activisten die vorige week in vreemdelingen bewaring waren gezet, zijn vrij. De twee werden tijdens een demon stratie in het gemeentehuis van Soest aangehouden. Zij eisen dat Soest de bouwvergunning voor de nieuwbouw van Kamp -Zeist in trekt. In Kamp Zeist zitten uitge procedeerde asielzoekers in vreem delingenbewaring. BRUSSEL - Het Europees Parlement wil dat er een actieplan komt om het aantal aalscholvers in Europa drastisch te verminderen. De vo gels vormen een bedreiging voor visstanden in Europa en voor de visserijsector. Zij halen bijna even veel snoekbaars uit het IJsselmeer als de beroepsvissers, bleek uit on derzoek. Nu is de vogel beschermd door de vogelrichtlijn uit 1979. Kijk voor de voorwaarden op telfort.nl. AMSTERDAM - De politie heeft dins dag en gisteren in totaal elf jon gens van tussen de veertien en achttien jaar gearresteerd in ver band met meerdere diefstallen, be dreiging en openlijke geweldple ging in en rond een filiaal van Al- bert Heijn in Amsterdam. Eind september pakte de politie vijf jongeren op wegens bedrei ging van het winkelpersoneel. Dat gebeurde nadat het personeel aan gifte had gedaan van diefstal. Naar aanleiding van de bedreigingen be gon de politie een grootschalig on derzoek. Dat resulteerde dinsdag ochtend vroeg in een inval bij acht jongeren tegelijkertijd. Drie jon gens werden gisteren van hun bed gelicht. Om de winkeldieven te identifice ren maakte de politie gebruik van de beveiligingscamera's in de su permarkt. Van de elf verdachten kon de politie vaststellen dat ze be trokken waren bij meerdere win keldiefstallen. De jongens worden binnen drie dagen voorgeleid voor de rech- ter-commissaris. Of alle jongeren vervolgd zullen worden en welke straf hen boven het'hoofd hangt, is nog niet bekend. Naar aanleiding van het geweld in en rond de Amsterdamse super luidde het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL) eerder de noodklok. Volgens het CBL neemt het geweld in winkels bizarre vor men aan en is wapenbezit onder overvallers gemeengoed gewor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6