Sensoren meten zoet en zout water WBU wil overleg over Zuidsingel Schouwen-Duiveland 'Gaaf om nieuwe koploper starterslening Modernisering rioleringen moet beter Kredietcrisis dreigt bouw op Middelburgse 'bouwput' te vertragen. Onderzoek naar invloed klimaatverandering op hoeveelheid zoet water. Ritthemer ontvangt prestigieuze prijs voor glasvezeltechniek. 26 Donderdag-6 november 2008 PZC S Een medewerker van Deltares is bezig de sensoren aan te sluiten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Theo Ciele MIDDELBURG - Aannemer Walcher- se Bouw Unie (WBU) deelt de zor gen van de Middelburgse wethou der Albert de Vries (PvdA, bou wen, wonen en stadsvernieuwing) over de bouw van een apparte mentencomplex en stadswonin gen aan de Zuidsingei in Middel burg. Het project komt op de bouwput die ooit was gemaakt om er een schouwburg neer te zet ten. De bouw begint pas als tenminste 60 procent van de appartementen en woningen in de voorverkoop is verkocht. Tot voor enkele maan den leek dat geen enkel probleem te zijn, maar de kredietcrisis dreigt nu roet in het eten te gooien. „De vlag hangt er nu iets anders bij", zei wethouder Albert de Vries (Pv dA, bouwen, wonen en stadsver nieuwing) dinsdagavond. Directeur Gert van Kralingen, bij WBU verantwoordelijk voor de ontwikkeling van nieuwe projec ten, deelt de mening van de wet houder. De algemene situatie op de woningmarkt is volgens Van Kralingen van dien aard dat het niet te verwachten is dat op heel korte termijn 60 procent van de appartementen en woningen in het project verkocht zal zijn. Het is moeilijk in te schatten wan neer de crisis in de financiële we reld voorbij is, zodat ook de wo ningverkopen weer aantrekken. WBU-directeur Van Kralingen zou daarom snel tot overleg willen komen met de gemeente. De voor bereidingen voor de bouw gaan overigens gewoon door. De belan genvereniging van A tot Z kan niet reageren op mogelijke vertraging van de plannen omdat ze niet weet wat het project behelst. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland scoort gemiddeld als het gaat om onderhoud van rioleringen. Dat blijkt uit een vergelijkend onder zoek dat de gemeente heeft laten uitvoeren. De uitgaven, de staat van onderhoud en de milieupresta ties van verschillende gemeenten zijn in dat onderzoek vergeleken. Schouwen-Duiveland geeft relatief veel geld uit aan rioleringen. Dat is volgens de onderzoekers vooral toe te schrijven aan de enorme hoeveelheid rioolbuizen op het ei land. Met zeventien kernen heeft de gemeente nu eenmaal veel rioolbuizen te beheren. Uit het rapport blijkt verder dat de gemeente niet voldoet aan de mi nimum milieudoelstellingen. Daar voor moet nog een kleine twee miljoen aan investeringen worden gedaan. Ook moeten de prestaties van gescheiden watersystemen be ter gecontroleerd worden. door Melita Lanting SCHARENDIJKE - In een akker in de buurt van Scharendijke staan tien tallen grijze buisjes. De grijze pijp jes zijn afgedekt met plastic-zakjes. Op een stoel naast de stellages zit een man met een laptop op een geïmproviseerd tafeltje. Hij plaatst sensoren in de meetbuizen. Het blijkt om een wetenschappe lijk onderzoek te gaan van Delta- res, een instituut gespecialiseerd in onderzoek naar oppervlakte en grondwater. „We meten de zoetwa terbei", zegt onderzoeksleider Per ry de Louw van Deltares. „Je hebt ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland is koploper in Zee land als het gaat om het aantal star- tersleningen dat sinds januari 2007 is verstrekt. Op het eiland werden 22 leningen verstrekt en daarmee blijft Schouwen-Duiveland grotere gemeenten als Middelburg en Vlis- singen voor. Het merendeel van de leningen (10) is verleend voor de aankoop van een huis in Zierikzee. De overi ge startersleningen zijn verstrekt voor woonruimte in Nieuwerkerk (4), Oosterland (2) en Bruinisse (2). In Brouwershaven, Scharendij ke, Zonnemaire en Kerkwerve is telkens één starterlening beschik baar gesteld. Met ingang van 2007 zoet regenwater in de bodem en zoute kwel." Voor de agrarische sector is de aanwezigheid van zoet grondwater van groot belang. Het onderzoek dat nu gedaan wordt, richt zich op de grootte van de zoetwaterbel. Anderhalf jaar lang wordt dagelijks de hoeveel heid zoet water gemeten en beke ken hoe diep de zoute kwel zit. „En we willen weten hoe dat op en neer gaat in de tijd. In de win ter, als het veel regent, is de bel gro ter dan in de zomer." Het onderzoek is een zogenaamde nul-meting, een plaatje van de hui dige situatie. Het doel is om uitein delijk te onderzoeken wat de in vloed is van de klimaatverande ring op'de zoetwaterbel. Drogerè zomers en nattere winters hebben betaalt het rijk voor de helft mee waardoor de gemeente meer aan vragers kan helpen. Op dit mo ment beraadt ook de provincie Zeeland zich om mee te betalen aan de regeling. De starterslening is één van de mo gelijkheden om starters op de koopwoningenmarkt te ondersteu nen. Deze lening overbrugt het verschil tussen de totale koopsom van de woning en het maximale b'edrag dat, op basis van het inko men, bij de bank kan worden ge leend. Starters kunnen maximaal 36.000 euro lenen. De totale koop som (dus inclusief alle kosten) van de woning mag niet meer bedra gen dan 180.000 euro. invloed op de omvang van de hoe veelheid zoet water en door de stij- ding van de zeespiegel wordt de druk op het grondwater verhoogd waardoor de zoute kwel omhoog komt. De Louw wil gelijk ook even een misverstand uit de weg ruimen. „Wat belangrijk is om te weten, is 'In de winter, als het veel regent, is de zoetwaterbel groter dan in de zomer' dat het zoute grondwater niet uit de zee komt. Dat denken veel men sen maar dat is niet zo. Het zout zit in de bodem en dat is er ingeko men in de periode vóór de bedij- door Thomas Minnaard RITTHEM - „Je moet er bovenuit ste ken, dingen doen die niemand an ders in de wereld doet." Zo ver klaart Bas Huiszoon uit Ritthem het winnen van de LEOS (Laser and Electro-Optics Society) Gra duate Student Fellowship. Een in ternationale, prestigieuze prijs van 's werelds grootste organisatie voor technologische ontwikkeling. Hij krijgt de prijs -een geldbedrag van vijfduizend dollar- voor zijn staat van dienst op het gebied van lasers en elektro-optica. Hij hield zich tijdens zijn promotie bezig king, toen de zee nog over het land stroomde. In Zeeland gebeur de dat nog vrij recentelijk en daar door ligt het zoute water minder diep. Maar ook in de Haarlemmer meerpolder bijvoorbeeld is sprake van zoute kwel." Aan het begin van het onderzoek zijn in heel Zeeland metingen ge daan. „We hebben op 28 percelen een malig de zoetwaterbel in beeld ge bracht. Daarna hebben we twee percelen uitgezocht waar we het vervolgonderzoek zullen doen." Die percelen liggen in de buurt van Scharendijke en Renesse. Niet alleen regen heeft invloed op de zoetwaterbel. Ook het waterbe heer en bijvoorbeeld het graven van sloten hebben invloed. met mobiele breedbandverbindin gen op basis van glasvezels. Zater dag vertrekt hij naar Los Angeles om de prijs in ontvangst te ne men. In 2004 studeerde Bas Huiszoon af op de faculteit Elektrotechniek van de Technische Universiteit in Eindhoven. In de vier jaar daarna werkte hij aan zijn promotiestu die, waar hij nu dus voor beloond is. Hoewel het voor een leek een enorm technisch verhaal is, pro beert hij uit te leggen waar hij mee bezig is. „Glasvezelkabels die via een codeerapparaat in verbin ding staan met antennes, waar mee snelle, mobiele communicatie mogelijk is. Daar komt het simpel gezegd op neer." Een innovatie in de codering van de signalen, lever-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64