Weer extra geld voor kinderopvang Resistente salmonellabacterie KRASï^! Protest tegen eerste Natura afgewezen 4 I Donderdag 6 november 2008 PZC Wachtlijsten in vooral de grote steden blijven groeien. Het is onduidelijk of de uitbraak over het hoogtepunt heen is. waarom zou je verder zoeken Stop kindermisbruik Boek nu uw winterzonvakantie! BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 15 cPm S> DEN HAAG - Staatssecretaris Sharon Dijksma van Onderwijs trekt vol gend jaar opnieuw extra geld uit om de wachtlijsten voor de kinder opvang in grotere steden terug te dringen. Dat heeft zij gisteren bekendge maakt. Om de capaciteit nog verder uit te breiden, steekt Dijksma 3 miljoen euro in een tijdelijke subsidierege ling voor steden met meer dan honderdduizend inwoners. Het extra geld is volgens het kabi net nodig omdat de wachtlijsten in de dagopvang blijven groeien ondanks een toename van het aan tal opvangplaatsen die het kabinet heeft bewerkstelligd. De wachtlijst nam tussen decem ber vorig jaar en juni dit jaar toe met zon 4500 kinderen, zo blijkt uit cijfers. In diezelfde periode heb ben 48.000 kinderen extra een plaats gekregen in de dagopvang of buitenschoolse opvang. De uitbrei ding van het aantal plaatsen komt volgens het kabinet vooral door extra inspanningen van de kinder- opvangsector, scholen en gemeen ten. Staatssecretaris Sharon Dijksma van Onderwijs trekt 3 miljoen euro extra uit om de groeiende wachtlijsten voor de kinderop vang terug te dringen. In totaal maken ruim 450.000 kin deren nu gebruik van de voorzie ningen. Vooral in grote steden als Rotterdam en Utrecht, maar ook in Groningen en Apeldoorn groeien de wachtlijsten voor de kinderopvang snel. Volgens staats secretaris Dijksma komt dat omdat steeds meer Nederlandse vrouwen gaan werken, bovendien langer werken en daarom steeds vaker een beroep willen doen op op vang. Om de groeiende wachtlijsten aan te pakken, richtte de bewinds vrouw van de PvdA in september al een Netwerkbureau Kinderop vang op. Dit bureau moet gemeen ten stimuleren de capaciteit van de opvang te vergroten. Ook de Werkgroep Onderwijs Kinderop vang blijft bestaan tot 2011. Dijksma stelt nu eenmalig extra geld ter beschikking, maar de staatssecretaris van Onderwijs sluit niet uit dat de kinderopvang er ook na 2009 opnieuw geld bij krijgt. „Nu groeien de wachtlijsten nog sneller dan het aanbod maar mis schien is dat over een jaar wel anders. Voordat we dan meer geld vrijmaken, moeten we opnieuw beoordelen öf er ook echt meer no dig is", aldus een woordvoerder van de staatssecretaris van Onder wijs. In september maakte het kabinet al bekend jaarlijks structureel 300 miljoen euro extra uit te trekken voor de opvang. PETER STRAATEN AMSTERDAM - Presentatrice Yolanthe Cabau van Kasbergen maakt samen met scholieren van de Willemsparkschool in zanger Jan Smit, is met Arjan Erkel initiatiefnemer van de stichting Stop Kindermisbruik, die gisteren werd gelanceerd. door Arjen de Boer DEN HAAG - De salmonellabacterie kan mensen goed ziek maken, weet Rijkelt Beumer, levensmidde- lenmicrobioloog aan de Universi teit Wageningen. Zeker de salmo nella typhimurium DT 104, die vooral in varkens 'woont', kan flink huishouden in een mensen lichaam wanneer iemand besmet, rauw vlees heeft gegeten. Sinds augustus heeft deze bacterie 150 mensen ziek gemaakt, meldde het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). De patiënten moesten overgeven en hadden last van diarree. De salmonella typhimurium DT 104 is een taaie rakker, legt Beu mer uit. Bestrijding is lastig, om dat het een bacterie is die zich snel aanpast en resistent is geworden te gen een scala vaak gebruikte anti biotica. Dit komt volgens de hem doordat de veehouderij veelvuldig medicatie gebruikt om koeien en varkens sneller te laten groeien. „Het zijn lage doseringen, zodat de salmonella er als het ware aan went en resistent wordt." In Ne derland komen hierdoor jaarlijks meerdere multiresistente salmonel- lastammen voor, aldus het RIVM. De DT 104 moet niet worden ver ward met de meer bekende salmo nella enteritidis die veel in kip en eieren voorkomt. De DT 104 is zeldzamer. „Andere vormen blij ven in de rioolpijp van de slok darm tot je achterste. Dan heeft ie mand wel enkele dagen diarree, maar is er verder weinig aan de hand", aldus Beumer. „Deze salmo nellabacterie kan echter door de darmwand heen breken, meeliften in de bloedbaan en zorgen voor een heftige infectie." Dat kan voor met name jonge kin deren, ouderen, zwangere vrou wen en mensen met een zwak af weersysteem gevaarlijk zijn, legt de microbioloog uit. „Zeker wan- DEN HAAG - Boeren, tuinders, na tuurbeschermers en strandhou- ders hebben vergeefs bij de Raad van State geprotesteerd tegen aan wijzing van Voornes Duin, de dui nen van Goeree en de Voordelta als natuurgebied voor Natura 2000, het te vormen netwerk van Europese natuurgebieden. De rechter wees gisteren de bezwa ren af, tot opluchting van verant woordelijk minister Gerda Ver burg. Zij is blij dat economische ontwikkeling van de Maasvlakte en natuurontwikkeling hand in hand kunnen gaan. De drie gebie den liggen aan de kust tussen Rot terdam en Zeeland en zijn als eer ste aangewezen vanwege de voort gang van de Maasvlakte. De aan wijzing bepaalt welke natuurwaar den moeten worden beschermd. Sfeervol genieten op tropisch Bali! Dat kan bij KRAS.NL nu al vanaf slechts 1165! HOTEL MERCURE SANUR ****-SANUR Het 4-sterren hotel Mercure Resort Sanur is gelegen direct aan een prachtig zandstrand en nabij het centrum van de badplaats Sanur. Het beschikt over een restaurant waar u kunt genieten van de Aziatische of internationale keuken terwijl u uitkijkt over de zee. Verder zijn er bars, winkeltjes, zwembad met apart kinderbad en een spa-center. Uw verblijf is inclusief ontbijt. Vertrekdata: van 16/12 t/m 17/3 Dec. v.a. 1436 Febr. v.a. 1180 Jan. v.a. 1226 Mrt. v.a. 1165 Prijzen zijn p.p. bij 2 pers. Zie www.kras.nl/73049 4-sterren hotel direct aan hetstran 'WE- Z-bW V&ROWAALD. pagina 31: protest bedrijfsleven tegen bescherming natuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4