in het verwerkingsproces 1 Zestienjarige kan maximaal twee jaar cel krijgen Zeeuwse onderwijsprijzen bekend Change 3 EURO VOORDEEL! GALL® GALL LEICHT Keukens Middelburg b.v. Functie, elegantie en comfort De Lonneboot en Zeldenrust-Steelant strijken met de eer. PZC Donderdag 6 november 2008 3 door Emile Calon De Zaamslagse verdachte (16) ver schijnt vandaag voor de jeugdstraf kamer van de Middelburgse recht bank. Aangezien de verdachte min derjarig is, vindt de zitting plaats achter gesloten deuren. Omdat de ze zaak veel impact heeft gehad op de Zeeuwse samenleving mogen journalisten van deze krant, Om roep Zeeland en het ANP wel een deel van de zitting bijwonen. Drie kinderrechters vormen de jeugdstrafkamer. Deze rechters be handelen zaken waarbij de dader tussen de twaalf en achttien jaar oud is. Kinderen jonger dan twaalf, ook al hebben ze een straf baar feit gepleegd, kunnen name lijk niet worden vervolgd. De kinderrechter houdt wanneer hij rechtspreekt rekening met het belang van de jongere. Daarom kan hij in plaats van een straf soms ook een maatregel opleggen of een alternatieve straf geven. Voorbeelden zijn taakstraffen zo als het helpen in de keuken van een zorginstelling, het schoonma ken van bushokjes of het volgen van een cursus sociale vaardighe den. Naast een waarschuwing, geldboe te of een korte gevangenisstraf kan hij eisen dat de jongere uit huis en op een tuchtschool wordt ge plaatst. Voor jongeren van twaalf tot zes tien jaar kunnen de kinderrechters een gevangenisstraf opleggen van maximaal één jaar. Voor jongeren van zestien tot achttien is dit maxi maal twee jaar. In gevallen waar deskundigen me nen dat een jongere een gevaar voor zijn omgeving vormt en be handeling in een inrichting nodig is, kan de rechter besluiten om COMMENTAAR De relatie tussen de VS en Nederland is hecht. En de verhoudingen zijn duidelijk. Als Washington spreekt, luistert Den Haag. Niet zo verwonderlijk dus dat Nederland de verkiezingen in de VS op de voet volgde. De in Nederland en vrijwel alle andere landen torenhoge favoriet won met overmacht. Resteert de prangende vraag: is Obama in staat de duizenden malen plechtig beloofde 'Change' te realiseren? Supermacht Amerika zal niet langer met de rug naar Afrika staan. En de relatie met de door Bush als 'As van het Kwaad' bestempelde landen zal een veel minder grimmig karakter krijgen. De onmiskenbaar charismatische Obama zal niet de polarisatie zoeken. Aan die ontspanning is de wereld toe. In eigen land wacht de eerste zwarte president een zeker zo moeilijke opdracht. Het beeld van de puinhopen die hij erft is de afgelopen weken vaak geschetst: twee oorlogen, de planeet in nood, de grootste financiële crisis van deze eeuw. Aan de problemen heeft hij voorlopig de handen vol. Dat betekent niet dat we buiten de VS niets van de wisseling van de macht zullen merken. Obama is immers voor velen de belichaming van hoop. En hoop kan veel veranderen. hem vier jaar in die inrichting te houden. Mocht blijken dat er spra ke is van een ernstige psychische afwijking, dan kan een behande ling door een psychiater van maxi maal zes jaar worden bevolen. De kinderrechters kunnen van daag ook besluiten de Zaamslagse jongen volgens het volwassenstraf recht te berechten. In dat geval kan de straf veel hoger uitpakken. Ze mogen alleen voor het volwas senstrafrecht kiezen als het om een heel ernstig misdrijf gaat en de verdachte ook als een volwas sen iemand handelde. Joseph Guy VS Cognac 70cl www.gall.nl MIDDELBURG - De Lonneboot in Nieuw- en Sint-Joosland en het Zeldenrust-Steelant College in Ter- neuzen hebben gisteren de Zeeuw se onderwijsprijs gewonnen. De Lonneboot in de categorie basison derwijs en het Zeldenrust-Steelant werd onderscheiden bij het voort gezet onderwijs. De Lonneboot had een project ge naamd Keek in de Week inge stuurd, waarbij kinderen met be hulp van digitale foto's, filmopna mes en powerpoint presentaties la ten zien wat hen de afgelopen week heeft getroffen. Dat presente ren ze de andere leerlingen, de aan wezige ouders en grootouders. Het project biedt een wisselwerking tussen school en dorp en kan mak kelijk door andere scholen overgen- momen worden. Het Zeldenrust-Steelant College heeft een project gemaakt en daar bij nauwe samenwerking gezocht met het bedrijfsleven en het ROC Westerschelde. Het project haakt in op het gegeven dat technologie meer onder de aandacht van jonge ren wordt gebracht en jongeren en thousiast moet maken. In het provinciehuis waren de ge nomineerden bijeengekomen om hun projecten te presenteren. De aanwezigen kozen het gps-project van het Calvijn College te Krab- bendijke als winnaar van de pu blieksprijs, die werd uitgereikt naar aanleiding van de presentatie die deze school gaf foto Peter Nicolai De politie doet onderzoek op de plaats van het misdrijf. Vandaag staat de hoofdverdachte in Middelburg terecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3