Cultuur e de dozen openden Pijn en troost in Art Aurum door vrouwen verbeeld Tijl Uilenspiegel zaait dood en verderf Expositie Etuschka B, Ulrike Zöllner-Krumme en Chawwa Wijnberg. Schrijversduo Kisling Verhuyck levert tweede succesvolle roman. PZC Donderdag 6 november 2008 3 7 Het eerste deel was in 2004 naar de Koninklijke Bibliotheek gegaan, maar we hadden nooit gedacht dat ook een deel naar Middelburg zou komen. Toch was het achteraf gezien niet zo vreemd. John Landwehr kende mensen van het Zeeuwsch Ge nootschap, ik kende John en hij kende onze verzameling." De collectie is een waardevolle aan vulling op wat de Zeeuwse Biblio theek al in huis had. „Het was smullen toen we de do zen openmaakten", zegt Rijkse. „Er zitten heel veel unica tussen: boeken en prenten die je nergens anders vindt. In elk geval niet in openbaar toegankelijke collecties. Je weet natuurlijk niet wat er nog door Ali Pankow DOMBURG - Hun werk verschilt maar de intentie van waaruit het ontstaat, komt overeen. Angst, pijn, melancholie, nostalgie, de zoektocht naar troost en een vleug je humor zijn kenmerkend voor zowel de installaties van Etuschka B als voor de prenten van Chaw wa Wijnberg. Beide vrouwen exposeren samen met sieradenontwerpster Ulrike Zöllner-Krumme in galerie Art Aurum van in Domburg. Etuschka B werkt met tal van ma terialen om vergankelijkheid en scherpe tegenstellingen tussen ang sten en bescherming te verbeel den. Zij vertelt met haar werk een verhaal over 'ontheemde tijden' en over de koestering van zowel een krachtige oermóeder als van een eenvoudig knuffelbeest. Een blikvanger op deze expositie is een moederfiguur tegen de ach terwand. Etuschka B - ze houdt van recyclen - gebruikte hiervoor oude doeken uit een gesticht in Frankrijk, bedrukte die en combi neerde ze met een boa van struis veren. Het hoofd van de vrouw creëerde de kunstenares uit de maag van een kameel. „Zo'n maag wordt vaak als waterzak gebruikt door woestijnreizigers", licht zij toe. Vilt behoort tot haar geliefde stoffen, die zij veelvuldig ver werkt. Bij Art Aurum toont de kunstenares van deze textielsoort een serie 'grijzen', ofwel dierfigu ren die balanceren op de grens van dreiging en bescherming. Juist met die dubbelheid weet Etuschka B de aandacht van de toeschouwer te vangen. „Het rijgen van de draad, het samenvoegen van de stof, of het scheuren, herstellen, maar ook het omhullen, bescher men, de gelaagdheid van het mate riaal en soms een toegevoegde ver vreemdende stof, organisch of oud roest. Dat alles biedt mij de moge lijkheden tot het creëren van mijn óbjecten", licht de kunstenares haar werkwijze toe. Chawwa Wijnberg is actief als dichter én als beeldend kunste naar. Als zij lange tijd met 'het woord' bezig is geweest, legt zij zich bewust weer eens toe op 'het f beeld'. „Meestal dus als ik net een bundel af heb." Dichten vergt op perste concentratie, tekenen kan Wijnberg altijd en overal en op de kleinste papiertjes. „Ik maak ook vaak schetsjes in bed, gewoon met thee een dun penseeltje." De term 'vervelingstekeningen' gebruikt ze voor de series miniatuur-tekenin- gen vart steeds hetzelfde portretje met minieme verschillen. Voor deze expositie maakte zij een selectie uit haar boek vol indrin gende tekeningen van vooral vrou wen, gekweld door angst voor on derdrukking en oorlogsleed. Teke ningen als Scherfvrouw en Geboor te bieden mooie voorbeelden van haar werk. Speciaal voor de presen tatie in Art Aurum verrijkte Wijn- 'lk maak ook vaak schetsjes in bed. Gewoon met thee en een dun penseeltje' berg haar tekeningen met 'een de cor'. Zo ontstonden onder meer de Vrouw met strikjes, Vrouw met bloesem en Vrouw achter de coulis sen. Wie langer kijkt naar haar teke ning Baby in bange buik ontdekt hoe subtiel Wijnberg daar een grimmige lading aan geeft: de teke ning is gemaakt op een schimmige ondergrond waarin de contouren van soldaten zijn te herkennen. Luchtiger werk biedt de maakster met tekeningen als Zitster en Vrouw met bij. Sieradenontwerpster Ulrike Zöll ner-Krumme toont fraai nieuw werk met strakke composities. Een van de topstukken is een ketting met ovaalvormige elementen in achttien karaats goud in combina tie met deeltjes lapis lazuli, een half edelsteen met een azuurblau we kleur. Bijzonder mooi is ook de ring uit meerdere deeltjes, zo dat het sieraad als het ware steeds anders kan worden componeerd. Q Expositie, t/m 29 maart 2009, Dom burg, galerie Art Aurum, wo, vrij en zon: 13-17 uur, za: 10.30 - 17.30 uur. bij particuliere verzamelaars zit." De collectie is, zegt Rijkse, tevens een 'prachtige dwarsdoorsnede' van de ontwikkeling van het kin derboek vanaf de achttiende eeuw tot de jaren twintig en dertig van de twintigste eeuw, maar ook van de druk- en illustratietechnieken in die periode. Goed zichtbaar is hoeveel zorg er aan de tekeningen, met vaak spre kende kleuren, werd besteed. In het souterrain van de Zeeuwse Bi bliotheek zijn de mooiste voorbeel den te zien, evenals een mooie se rie centsprenten. De collectie Landwehr-Vogels is in middels volledig beschreven en ontsloten. In het kader van het landelijke pro ject Metamorfoze worden de boek jes en prenten in de eerste helft van het volgend jaar gedigitali seerd. Daarmee kan iedereen die er be langstelling voor heeft ze op af stand raadplegen, zonder dat het materiaal zelf tevoorschijn hoeft te worden te gehaald. En dat is maar goed ook, aldus Rij ke. „Want het is ontzettend fragiel spul." Expositie: 'Lettergeschenkjes voor lie ve kleinen', t/m 10 januari 2009 in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteense- dijk 7, Middelburg. Geopend: di. t/m vr. 10.00-21.00 uur, za. 10.00-16.00 uur. door Jan van Damme Dit jaar was het schrijversechtpaar Kisling 8c Verhuyck niet van de partij bij de uitreiking van de Zeeuwse boekenprijs. Of ze dat moeten betreuren, is de vraag. Op de bijeenkomst waar prijswinnaar Pauline van Lynden bekend werd gemaakt - vrijdag in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg - gaven niet meer dan twee van de vijf ge nomineerden acte de présence. En slechts twee van de vijf juryleden waren aanwezig. Een aantal dusda nig, alsof de juryleden niet te zwaar tillen aan hun eigen prijs. Hoewel ze in tegenstelling tot vo rig jaar dus niet genomineerd en prijwinnend waren, hadden de in Graauw woonachtige schrijvers Co- rine Kisling (1954) en Paul Verhuy ck (1940) toch alle reden voor een eigen feestje. Kwelgeest, hun twee de duoroman, werd vorige maand alom lovend ontvangen. In Zeeland was het echtpaar vorig jaar even wereldberoemd door sa men de roman Het leugenverhaal te schrijven, die ze in hun woon plaats Graauw lieten spelen. Daar mee wonnen ze meteen de Zeeuw se boekenprijs 2007, hun eerste ge zamenlijke onderscheiding. Afzon derlijk hadden ze ieder al vijf ro mans gepubliceerd. Kisling won in 'Ook in hooggeleerde kringen vallen regelmatig slachtoffers' 1997 de Schaduwprijs voor het bes te literaire thrillerdebuut, Verhuy ck ontving vijf jaar eerder de An ton Wachterprijs en de Vlaamse Debuutprijs. De roman Kwelgeest is in het uni versitaire milieu van Leiden gesi tueerd. Geen onbekend terrein voor de echtelieden: zij was er stu dente Franse taal- en letterkunde, hij was er 27 jaar hoofddocent oudere Franse en Occitaanse litera tuur. Het boek is een literaire thril ler, met hoofdrollen voor de on hebbelijke hoogleraar Max Cobbe en de onbeholpen universitair do cent Job Deerlijk. Luchtig geschre ven, met tussen de hoofdstukken door verhaalfragmenten uit de in Vlaams-Zeeuwse contreien niet on bekende Tijl Uilenspiegel. De speurtocht naar het oudste manu script over de i6e-eeuwse volks held is één van de motoren van het verhaal. Er vallen zo links en rechts nogal wat doden. De lezer, krijgt een ongetwijfeld vertekend beeld van het universitaire wereld je. Hoewel... In het echt laten de professoren en studenten mis schien minder snel het leven, maar dat er ook in hooggeleerde kringen regelmatig slachtoffers val len, staat buiten kijf Q Kisling Verhuyck: Kwelgeest - Uitge verij De Arbeiderspers, 359 pag., 18,95 euro. Illustratie L.W.R. Wenckebach in Hoe Klein-Knoelie onder de mensen kwam. Chawwa Wijnberg(l) en Etuschka B bij Art Aurum. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39