Het was smullen toen James Bond op grens wanhoop 'Palin' huurt draagmoeder om kinderwens te stillen VIER VRAGEN OVER 36 1 Donderdag 6 november 2008 PZC Zanger Marco Beasley treedt zaterdag op voor MuziekPodium Zeeland met werk van Purcell en tijdgenoten. Een absoluut hoogte punt volgens directeur Willem Kniknie. Naam: Willem Kniknie Leeftijd: 51 Woonplaats: Moergestel (vooralsnog) Beroep: Directeur MuziekPodium Zeeland door Ali Pankow Waarom biedt Marco Beasley het hoogtepunt van dit seizoen bij MPZ „Dat weet ik uit ervaring. Beasley trad in de voorzomer van 2006 op in de Grote Kerk in Veere. Dit was een concert van uitzonderlijk hoog mu zikaal niveau en het theatrale aspect deed daar niet voor onder. Het was ook een buitengewoon ontroerend concert." Beasley wordt wel de Pavarotti van de oude muziek genoemd „Niet iedereen ziet dat als een compliment. Beasley heeft die vergelij king te danken aan zijn overweldigende performance. Een beetje pro bleem is dat men daardoor wel eens vergeet wat voor fenomenale muzi kant Beasley is. Bij hem zijn het muzikale en theatrale aspect echter nog steeds in een perfecte balans, hetgeen van de eigenlijke Pavarotti op een bepaald moment niet meer gezegd kon worden." Wat belooft het programma zaterdag in de Zeeuwse Concertzaal? „Een bijzonder concert met de titel Farewell, Italia!, een gedroomd dag boek van John Dowland in Italië. Dowland werd, vermoedelijk vanwege zijn godsdienstige overwegingen, in 1594 door koningin Elizabeth afge wezen voor de functie van hofluitist. Vol verbittering vertrok de musi cus toen richting Italië. Beasley liet zich inspireren door Dowland's reis naar Venetië, via Padua en Ferrara naar Florence. Hij stelde zich voor hoe de luitist onderweg indrukken opdeed, luisterde naar verhalen en mensen ontmoette, die hij misschien zelf ook wel had willen ontmoe ten." Dus alle liefhebbers van oude muziek moeten zaterdagavond naar de Zeeuw se Concertzaal komen? „Ja, want dit gedroomd muzikaal dagboek van de belevenissen van John Dowland wordt even gloedvol als fantasierijk vertolkt door rasperfor mer Beasley en zijn vaste secondanten Stefano Rocco op luit en gitaar en Fabio Accurso op luit en clavecimbel." Concert MPZ, zat 8 nov, Middelburg, Zeeuwse Concertzaal, 20.00 u. President Rooseveltiaan 735 4383 NG Vlissingen 0118 441944 www.ascozeeland.nl Tina Fey is in korte tijd we reldberoemd geworden dankzij haar pijnlijk precie ze imitatie van politica Sarah Palin in de Amerikaanse comedy show Saturday Night Live. Eigenlijk had Fey het programma al in 2006 ver laten, na tien dienstjaren als mop- penschrijver en uitvoerend grap jas. Haar Palin-sketch was slechts een uitstapje, terwijl Fey haar ech te loopbaan vervolgde met de ko medie Baby Mama. Hierin speelt Fey een maatschappelijk succesvol le controlefreak met een kinder wens. Omdat ze zelf geen kroost kan baren, huurt ze een ordinaire arbeidersvrouw (Amy Poehler) in als draagmoeder. Dat levert zwan- gerschapsgehannes op en voorspel bare cultuurbotsingen tussen de BABY MAMA Film. Regie: Michael McCullers. Met: Tina Fey, Amy Poehler, Greg Kinnear. Te zien in: Vlissingen. door Fritz de Jong compleet verschillende vrouwen. Fey houdt zich dapper staande als karikaturale carrièrevrouw die 'pro motie maakte terwijl andere vrou wen baby's maakten'. Echter on dersteunende rollen van fijne ac teurs als Sigourney Weaver, Greg Kinnear en Steve Martin kunnen weinig veranderen aan het aarts- flauwe scenario van dit regiede buut van Michael McCullers. De Zeeuwse Bibliotheek kreeg twee jaar geleden een bijzondere collectie oude kinderboekjes en -prenten geschonken. Een omvangrijke selectie daaruit is er nu te zien op de expositie Lettergeschenkjes voor lieve kleinen. door Rolf Bosboom Ronald Rijkse, conserva tor oud bezit en bijzon dere collecties bij de Zeeuwse Bibliotheek, loopt rond als een kind in een snoepwinkel. Het ene kinderboek is nog fraaier dan het andere. Hij wijst op een boek van Anna de Savornin Loh- man: Hoe Klein-Knoelie onder de menschen kwam (1903), met vijf paginagrote illustraties die duide lijk art nouveau-achtige invloeden verraden. „Daar zitten werkelijk schitte rende prenten in", zegt Rijkse. „Dit is echt heel fraai." De bibliotheek ontving in 2006 een collectie van het echtpaar Landwehr-Vogels. Dat schonk 800 kinderboekjes en 580 kinderprenten, voornamelijk uit de negentiende eeuw, aan het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Dat gaf het in 'eeuwigdurende bruikleen' aan de bibliotheek, die al de be schikking had over een omvangrij ke collectie kinderboeken (circa 15.000 titels) en rond de 1200 kin derprenten. „Het was een grote verrassing", zegt Rijkse. „We wisten wel dat het een heel mooie collectie was. Afbeelding uit fabrieksprentenboek Van verre en nabij, waarschijnlijk eind negentiende eeuw. De naam is Bond, James Bond, maar dat fameuze zinnetje komt in de nieu we Bondfilm niet voor. In Quan tum Of Solace legt 007 niet uit dat hij zijn Martini shaken, not stirred wil. Integendeel, als hij aan zijn vierde borrel zit, vertelt de bar man aan hém wat hij drinkt. De 22ste Bondfilm is anders dan alle voorgangers. Korter, grimmiger, harder, realistischer, en met een onstabiele en emotioneel verwar de held. Quantum Of Solace be gint, letterlijk, waar de voorganger Casino Royale ophield. Bond heeft - geen tijd voor leuke dingen, zijn hoofd staat niet naar speeltjes en al helemaal niet naar erotiek. Zijn geliefde Vesper is dood, hij is bit ter, hij zint op wraak. En binnen de kortste keren reist hij de wereld rond om de schimmige organisatie te ontrafelen, die hij voor Verspers dood verantwoordelijk houdt. Dat klinkt heel vertrouwd, maar in Quantum Of Solace ligt de nadruk QUANTUM OF SOLACE Film. Regie: Marc Forster. Met Daniel Craig, Judy Dench, Mathieu Amalric. Te zien in: Goes en Vlissingen. door Hetty van Rooij waar hij nooit eerder lag: op de emotionele turbulentie van een realistische 007, die vanwege per soonlijke motieven op missie is. Die James Bond is een behoorlijk onsympathiek karakter en de iro nie krijgt dit keer weinig kans. Daniel Craig speelt een man op de grens van de wanhoop, soms bijna op de grens van de waanzin, met zo te zien een groot gebrek aan slaap. Bonds bazin M (Judy Dench) moet voor de relativeren de toon zorgen, want Bond heeft het te druk met zichzelf M: „Denk je dat je ook nog een verdachte in leven zou kunnen laten, Bond?" Zijn relatie met de 'Bondgirl' Ca- mille (Olga Kurylenko) komt niet verder dan een kus in de auto, zijn afrekening met zijn nieuwe vijand Mr. Greene (Mathieu Amalric) is geen klus in dienst van de over heid, maar een verbitterde vete tus sen twee ego's. De actie is ver trouwd: knap gefilmd en zeer spec taculair. De toon wordt in de eer ste minuut gezet, als Bond in een bergtunnel zijn Aston Martin in puin rijdt. Quantum Of Solace is een stap verder op de weg, ingezèt met Casino Royale, toen Craig de kans kreeg James Bond opnieuw uit te vinden. Ook ditmaal is er de belofte van een volgende Bond film. Alle reden daar naar uit te kij ken. Vooral om te zien hoe het ver der gaat met de klassieke filmheld, die dankzij Craig een menselijk ge zicht kreeg. Quantum Of Solace voelt bijna aan als somber tweede deel van een filmtrilogie. Het moet raar lopen, wil het derde deel niet veel lichtvoetiger zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38