letliiisia Friezen nemen Zeeuwen op sleeptouw Politiek in Hulst stelt drugsdebat uit Protest bedrijfsleven tegen vérgaande bescherming natuur EPZ stapt uit overleg over Landsbanki Samen onderstrepen ze nut van watersport bij provincies en kabinet. Crote drukte op ruilbeurs ff Aantal meldingen drugsoverlast ongeveer gelijk aan vorig jaar. Natura 2000 verstoort evenwicht tussen natuur en economie. TROUWMODESHOW MAANDAG 8 DECEMBER PZC Donderdag 6 november 2008 I 31 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Laat over de grens zien hoe goed je in Nederland kunt wa tersporten en er komen meer toe risten. Zeeland en Friesland zijn er van overtuigd en slaan de handen ineen om andere provincies en het kabinet voor zich te winnen. Friesland behaalde half september een klinkende overwinning in poli tiek Den Flaag. Onder aanvoering van een zware Friese lobby, ver wees de Tweede Kamer het nieu we toerismebeleid van het kabinet naar de prullenbak. „Er is te veel aandacht voor Amsterdam", vatte Charlie Aptroot (WD) de gedach te van de Kamer samen. „Het kabi net vraagt zich niet af hoe de wa tersport in Friesland en Zeeland te versterken, maar wel hoe het Chi nezen naar Nederland kan lok ken." Het was even slikken voor staatsse cretaris Heemskerk (Economie) en minister Verburg (Landbouw), bei den verantwoordelijk voor toeris me. Ze hebben een jaar gekregen om met nieuw beleid te komen. Een taaie strijd ging aan dit tafe reel vooraf Maar de vruchten wor den nu geplukt, ook door Zeeland. Het rumoer ontstaat in Friesland als het kabinet voor de zomer de toerismebrief uitbrengt. De Frie zen balen ervan dat Nederland geen reclame in het buitenland wil maken voor de watersport. Sterker: watersport komt in het he le kabinetsbeleid niet meer voor. Onbekend maakt onbemind, vre- 'Watersport is meer dan Friesland en Zeeland alleen' zen de Friezen. Dat gaat provincies veel toeristen en dus geld kosten. Het zelf promoten van watersport is te duur. Dat moeten provincies gezamenlijk doen, liefst met het Rijk, vinden ze. De Friezen zoe ken steun bij Zeeland, maar krij GOES - Zoeken naar plaatjes die nog in de verzameling ontbreken kon gisteren bij Agrimarkt Goes. De super markt hield een ruilbeurs voor de dierenplaatjes van het Wereldnatuurfonds die eerder gespaard konden worden. Kinderen die nog dubbele plaatjes hadden, kon den die ruilen op de beurs. Bedrijfsleider Jaap Baaijens: „Het was een groot succes. Er waren zeker duizend men sen." foto Willem Mieras door Harold de Puysseleijr HULST - Het politieke debat over het drugsbeleid in de gemeente Hulst is tot nader order uitgesteld. Volgens burgemeester Jan-Frans Mulder is het gezien de ontwikke lingen rond de coffeeshops in buurgemeente Terneuzen en de landelijke discussie over het ge doogbeleid van softdrugs lastig om in Hulst nu een evaluatie van het drugsbeleid te houden. Volgens hem is het een illusie om de handel in verdovende midde len geheel uit te bannen in de ge meente Hulst. „Waar het om gaat, is de overlast. Die moeten we afvangen. Daar waar signalen komen, moeten we reageren. Je kunt nooit aan de an dere kant beginnen, want dat le vert niets op." Een brede evaluatie van het drugs beleid werd in het werkprogram ma dat de gemeenteraad in novem ber 2006 vaststelde, nog genoemd als een van de onderwerpen die de raad als eerste aan de orde wil de stellen. Tot op heden is dat echter nog niet gebeurd. Diverse raadsfracties bepleiten maatregelen voor fellere bestrijding van drugshandel en -ge bruik. Zij zijn voorstander van voortzetting van het beleid om cof feeshops te weren. Uit cijfers in de najaarsnota van de gemeente blijkt, dat er tot en met augustus dit jaar 92 meldingen van drugsoverlast uit Hulst zijn gedaan bij het daarvoor bestemde regiona le meldpunt. Dat aantal is onge veer gelijk aan vorig jaar. Toen kwam het totaal uit op 133 meldin gen uit Hulst. gen die niet, aldus de Friese lob byisten in Den Haag. De Randste delijke provincies houden zich ook afzijdig, want zij krijgen juist wel aandacht en geld van het kabi net. De Friezen trekken daarom al leen ten strijde en praten de bla ren op hun tong. Met succes. De Kamer draagt het kabinet in september op het huiswerk over te doen. Feest bij de Friezen, al we ten ze dat de oorlog nog niet is ge wonnen. Steun van andere provin cies, zoals Zeeland, is hard nodig. Afgelopen weken trokken de Frie zen opnieuw aan de bel van het Middelburgse Abdijcomplex. Nu geeft Zeeland wel thuis. Friesland en Zeeland springen in de bres voor de watersport. „Het heeft geen zin dat ze dat alleen doen", zegt gedeputeerde Harry van Waveren (toerisme). „Water sport is meer dan Friesland en Zee land alleen. Daarom proberen we alle provincies mee te krijgen." Dat gebeurt in het Inter Provin ciaal Overleg (IPO). Of het lukt is nog de vraag. Provincies als Utrecht en Noord-Holland heb ben immers niet veel baat bij kri tiek op het kabinetsbeleid. „Toch misgunnen andere provincies on ze aandacht voor de watersport niet", tekent Van Waveren aan. Hoe pakt Zeeland het aan? Van Waveren: „We liften mee met de lobbyisten van Friesland en het IPO en gebruiken onze eigen con tacten in Den Haag." BORSSELE - Elektriciteitsproducent EPZ in Borssele doet niet langer mee aan het overleg van gemeen ten en provincies over het terugha len van geld dat bij de bank Lands banki is uitgezet. EPZ gaat op eigen kracht door met pogingen de 25 miljoen euro terug te krijgen die op een rekening bij de omgevallen IJslandse bank staat. Samen optrekken met pro vincies en gemeenten acht het be drijf volgens een gisteren uitgege ven verklaring, niet in zijn belang, gezien de opstelling van de rijks overheid. Die zet in op de belan gen van kleine spaarders en pro beert met de provincies en de ge meenten overeenstemming te krij gen over een aanpak. EPZ is er voor beducht dat zijn eigen positie daarbij in het gedrang komt. De elektriciteitsproducent wilde geen toelichting geven op dit be sluit. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De beschermings- plannen voor de Grevelingen, het Zwin en de Kievittepolder zijn te eenzijdig gericht op de natuur. Er wordt onvoldoende rekening ge houden met andere belangen, waaronder bestaand gebruik. Dit stellen negen organisaties van het Zeeuwse bedrijfsleven, aange voerd door de Kamer van Koop handel Zuidwest-Nederland. Ze reageren op het zogenoemde aan wijzingsbesluit voor de drie gebie den. Dat is opgesteld in het kader van Natura 2000, het Europese nnetwerk van waardevolle (na tuurgebieden. De organisaties geven aan dat er in Zeeland ruimte is voor ontwikke ling van zowel natuur als econo mie. Het evenwicht dat hierin is ge vonden, dreigt volgens het bedrijfs leven verstoord te worden door Natura 2000 (in Zeeland zijn er vijftien gebieden die onder dit net werk vallen). Op zich zijn de orga nisaties blij met de Europese erken ning van de waardevolle Zeeuwse natuurgebieden. Die hebben name lijk ook een economische beteke nis, bijvoorbeeld voor de recreatie en de watersport. Maar de organi saties vrezen dat door uitwerking van Natura 2000 (onder meer aan wijzingsbesluiten en beheerplan- nen), veel bestaande en nieuwe economische activiteiten in de knel komen. Concreet kijkend naar de Grevelin gen, het Zwin en de naastgelegen Kievittepolder, zullen onderne mers de gevolgen goed merken, al dus de organisaties. Zij moeten voor nagenoeg alle nieuwe econo mische initiatieven of veranderin gen in de bedrijfsvoering, een onaf hankelijk onderzoek laten instel len. Dat moet uitwijzen of er gevol gen zijn voor de beschermde leef gebieden en vogels. De kosten van zo'n onderzoek zijn voor rekening van de ondernemers. De organisaties onderstrepen dat de aanwijzing van Natura 2000-ge- bieden in Zeeland géén gevolgen mag hebben voor het huidige ge bruik. Dat moet worden ingepast in de beheerplannen, vinden ze. In de aanwijzingsbesluiten voor de drie gebiedenzijn veel meer te be schermen vogels, dieren en plan ten opgenomen dan volgens de Eu ropese regels moet. Bijvoorbeeld voor de Grevelingen zijn 38 vogel soorten opgevoerd, terwijl er maar twaalf onder de regels vallen. Ne derland gaat daarmee verder dan de Europese Unie noodzakelijk acht. Daar protesteren de negen or ganisaties tegen. IBB Het Zeeuwse bedrijfsleven wil dat bij de beschermingsplannen voor waardevolle natuurgebie den méér rekening wordt gehou den met andere belangen. Bruidshuis Ellen (Oostburg) en Van Westen Mannenmode (Zaamslag) bestel snel kaarten 12,50) 0117-454861 of via www.vanwesten.com/modeshow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33