Zaamslag nog midden Meer prostaatoperaties in Gent Kampioenen 2 I Donderdag 6 november 2008 PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Zorgverzekeraar CZ kiest voor Terneuzense uroloog De Poorter. WILLEM VAN DAM Wat heeft een mens in Sint-Annaland te zoeken? Ik kom er nooit. Tot ik las dat bakker Van der Maas de beste amandelstaven van geheel Zuidwest-Neder land bakt. Mevrouw Van Dam is er gek op, op een goeie aman- delstaaf. En daar gingen we dus, op naar Sint-Annaland. Op de toonbank van de bakkerswinkel aan de Voorstraat prijkt een glanzende kampioensbeker en een oorkonde waar op staat dat hier amandelstaven worden verkocht die onlangs door een vakjury te Breda met 5 sterren zijn gehonoreerd; hoger kan een banketstavenbakker nauwelijks reiken. - Even proeven?, vraagt de ver- r koopster. En ze houdt ons uitno- tn uaar gingen digend een schaaltje met aman- we dus, op naar delstaafschijfjes voor. - Hmm, zeggen we. Sint-Annaland - Nog een stukje, misschien? - Hmmm, doen we opnieuw. Tevreden verlaten we de winkel met een bekroonde staaf én een zak vol krentenbollen, want ook daarin is bakker Van der Maas een kei. Kauwend op een krentenbolletje wandelen we het café Haven zicht binnen. „Zo, dus u heeft een echte kampioen op het dorp wonen", zeggen we tegen de serveerster. Hét dorps nieuwtje van de week heeft haar nog niet bereikt. „Oh, wie dan wel?" „Nou", jubelen we boven onze koffie, „jullie bakker Van der Maas is kampioen amandelstavenbakken geworden." Ze kijkt er niet echt van op; Sint-Annaland heeft meerdere kampioenen voortgebracht: de titel beste bolusbakker is er ook al eens terechtgekomen en wat dachten we van de presta tie die haar eigen baas een paar jaar geleden leverde? Die werd landelijk kampioen snertkoken! Da's mooi, knikken we be wonderend. Maar als we het dorp weer uitrijden, denken we beiden hetzelfde: het kampioenschap beste bakje koffie ligt nog mijlenver verwijderd van Sint-Annaland. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 31, 4460 AA Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800-0231 231 - Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigèn tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Zaamslag praat liever niet over de nacht waarin Peter Herwegh door geweld de dood vond. Maar vandaag staat de hoofdverdachte terecht en wordt de zaak weer opgerakeld. door Wout Bareman Over 'die nacht' hebben ze het in Zaamslag lie ver niet meer. Wie er tegen een willekeuri ger dorpsbewoner in het café of op het dorpsplein over begint, stuit op wegwerpgebaren of stug zwijgen. De moord op de 56-jarige postbode Peter Herwegh, in de nacht voor Koninginnedag, is ruim een halfjaar na dato nog een open wond. De heling heeft tijd nodig. En daarbij zijn pottenkij kers niet welkom. Burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen, die zich sinds de moord wekelijks met de 'nazorg' bezig houdt: Het is momenteel rustig op het dorp. Maar de gemeen schap heeft de vreselijke gebeurte nissen van die Koninginnenacht nog niet echt verwerkt. Dat merk te je toen half oktober twee jon gens werden opgepakt nadat ze een 46-jarige dorpsgenoot hadden mishandeld. Er was weliswaar geen verband, maar toch werd er geschokt gereageerd. Zo van: het zal toch weer niet waar zijn..." Maandagavond werd de eerste bij eenkomst belegd in het kader van de cursus power-training voor de dorpsjongeren. Doelgroep: de jeugd van 15 tot en met 18 jaar. Doel: het voorkomen van groeps gedrag van jongeren en het stimu leren van de zelfstandigheid, van het indivueel denken. Lonink: „De jongeren wordt bijgebracht dat ze, als hen het groepsgedrag niet aan staat, ook hun eigen weg kunnen kiezen. Ze hóeven immers niet mee te doen met de groep." De power-training is onderdeel van het plan van aanpak dat Lo nink in de zomermaanden presen teerde. Het kwam tot stand na tientallen gesprekken met betrok ken dorpsbewoners én instanties. De speciale training is nieuw, ze ker op dorpsniveau. Alleen in Utrecht en Den Bosch is de metho de eerder toegepast. Lonink: „Maar de situatie daar, in die grote steden, is absoluut niet vergelijk baar met die op een dorp als Zaamslag, waar iedereen iedereen kent." De jongeren kregen de afge lopen maanden een brief, waarin Lonink de bedoeling van de trai ning uiteenzette. Maandagavond, de eerste trainingsavond, kwamen elf jongeren opdagen. Lonink hoopt dat ze dat uit eigener bewe ging deden. De cursus neemt elf avonden in beslag. Na afloop, zo is het streven, staan er elf jongens op straat, die zich weerbaar opstellen in de groep, de controle over hun gedrag terughebben en hun eigen verantwoordelijkheid durven ne men. De (kortere) cursus voor ouders begint volgende week. Zij worden wegwijs gemaakt in de be levingswereld van de kinderen en hun gedrag. „Want het is te simpel om de verantwoordelijkheid hele maal op het bordje van de politie en andere overheidsdiensten te leg gen", vindt Lonink. De dorpsgemeenschap poogt de wonden te helen, stapje voor stap je. Maar vandaag worden de ge beurtenissen van Koninginne nacht weer nadrukkelijk opgera keld, of ze dat in Zaamslag willen of niet. De 16-jarige hoofdverdach te staat vanmiddag in Middelburg terecht. Hem wordt moord c.q. doodslag ten laste gelegd. De 17-ja- rige dorpsgenoot, die werd be schouwd als mede-verdachte, werd begin oktober al veroordeeld tot 60 uur werkstraf waarvan 24 voorwaardelijk. Hij had het slacht offer geslagen, waarna de 16-jarige hem met een klauwhamer velde. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook:'0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens, in het colofon treft u nadere infoimatie GENT - Patiënten die in aanmer king komen voor een prostaatope ratie, hebben grote kans in het Gentse Maria Middelares-zieken huis terecht te komen. De Neder landse zorgverzekeraar CZ heeft namelijk het ziekenhuis in Terneu zen aangewezen als voorkeurszie kenhuis voor moderne prostaat operaties bij patiënten uit Zuid west-Nederland. Voor deze opera ties maakt uroloog dr. Y. Depoor- ter gebruik van een robot die in Gent staat. Daar heeft het Terneu zense ziekenhuis met Gent afspra ken over gemaakt. Operaties met behulp van de robot zijn kostbaar en vergen bovendien de nodige er varing van de medisch specialist en de assistenten. Doordat CZ niet bij elk ziekenhuis deze operaties in koopt, kunnen andere ziekenhui zen dergelijke dure investeringen achterwege laten en zich richten op andere bijzondere behandelin gen. Prostaatkanker kan op ver schillende manieren worden be handeld: met medicijnen, bestra ling of een operatie. Dokter en pa tiënt beslissen samen wat de beste behandeling is, waarbij de voor- en nadelen tegen elkaar worden af gewogen. De operatierobot is een nieuwe vorm van een kijkoperatie. Uit onderzoek blijkt dat de kans op impotentie en incontinentie kleiner is ten opzichte van gebrui kelijke kijkoperaties. Bovendien herstelt de patiënt na de ingreep sneller dan bij een open operatie Zaamslag poogt de wonden te helen, maar vandaag worden de gebeurtenissen opgerakeld, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2