Wereld omhelst Obama Zeeland gelijk O ■^K^Oude dame leeft op door wedstrijden tegen Real Madrid 39 Rechtszaak rakelt gebeurtenissen in Zaamslag weer op 2 611 3 Verkiezing van Democraat geeft vele mensen hoop op 'veiligere, eerlijkere en stabielere wereld'. MBCBI' WÊtMESMÊ/KÊÊÊÊÊÊ Word ook abonnee! 240 miljard garantie voor Fortis en Dexia Intercity botst op vrachtwagen WALCHEREN N.- DONDERDAG 6 november 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - jaargang nr. 265 - los nummer 1,45, zaterdag €2,10 13° Bewolkt CHICACO - De wereld heeft hoge verwachtingen na de verkiezing van 47-jarige Barack Obama tot president van de Verenigde Staten. De Franse president Nicolas Sarkozy zei gisteren dat de wereld behoefte heeft 'aan uw vastbeslotenheid om een veiligere, eerlijkere en stabielere wereld te bouwen'. Voorzitter Barroso van de Europese Commissie zei dat het tijd is voor 'een nieuwe betrokkenheid tussen Europa en de Verenigde Staten'. Premier Jan Peter Balkenende voorziet een uitdagen de ambtstermijn voor Obama. Er wachten volgens hem zware taken. „Ik denk in eerste instantie aan de financiële crisis en de verslechterende economische si tuatie. Maar ik denk ook aan de terrorismebestrijding, de klimaatverandering, de mensenrechten en de vrije wereldhandel." De verkiezing van Barack Obama is volgens vicepre- mier Wouter Bos 'van een ontroerende grootsheid'. Bos is blij dat een politicus heeft gewonnen met een boodschap van hoop en inspiratie. Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Ban Ki-moon kijkt uit naar een 'tijdperk van vernieuwde samenwerking' met de Verenigde Staten. De regering in Peking wil zijn relatie met Washing ton uitbreiden, ondanks twistpunten als de Ameri kaanse steun aan de Dalai Lama en de verkoop van wapens aan Taiwan. Obama heeft China in de laatste weken van de campagne beschuldigd van het kunst matig goedkoop houden van zijn export, ten koste van Amerikaanse handel. Israël reageert gereserveerd op de zege van Obama, ook al draagt hij de Joodse staat een warm hart toe. Het land moet echter niets hebben van Obama's voor nemen om te gaan onderhandelen met Israëls aarts vijand Iran. pagina 3: commentaar pagina 9: Nederland verwacht te veel hoop en vrees onder de kenners pagina 10: Obama belooft eerlijkheid in de voetsporen van de jonge familie Kennedy pagina 11zwart Amerika zingt eigen volkslied pagina 12 en 13: inspirerend en bedachtzaam geen tijd te verliezen op weg naar het Witte Huis pagina 39: Japan baalt van keuze voor Obama meer reacties op en achtergrondverhalen over de presidentsverkiezingen op www.pzc.nl/amerikakiest door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zeeland is de enige provincie waar de vraag naar zorg tot 2012 gelijk blijft of zelfs licht daalt. Dat komt omdat de sterkste vergrijzing van de Zeeuwse bevol king achter de rug is. Die conclusie trekt Prismant in het rapport Regiomarge 2008 dat is gemaakt in opdracht van het mi nisterie van Volksgezondheid. Het geeft: onder meer aan hoeveel ver pleegkundigen en verzorgenden de komende jaren nodig zijn. In de meeste provincies dreigt een groot tekort aan personeel. Het zijn vooral de regio's in de Rand stad waar volgens de analyse pro blemen ontstaan: Utrecht, Amster dam, Haaglanden, Rijnstreek en Kennemerland. In de meer perife re gebieden zijn de problemen minder groot, aldus Prismant. Opmerkelijk is dat Zeeland in 2012 te maken krijgt met een overschot aan verpleegkundigen en verzor genden. De analyse gaat uit van twee scenario's: één waarin de vraag naar personeel laag en één waarin de vraag naar personeel hoog wordt ingeschat. Afhankelijk van het gekozen scenario is het overschot in Zeeland respectieve lijk 4 of 2,3 procent. Landelijk is er sprake van een tekort van 3 of 5,3 procent. Obama gaat de wereld veranderen reageeropwww.pzc.nl Directie Zorgstroom chanteert medewerkers ■■■■■■■■■■186% ÖWBfns 14% aantal reacties: 51.2 Zeeland: 2, 3, 25 t/m 31; Binnen land: 4 t/m 8; Buitenland: 8; Presi dentsverkiezingen VS: 9 tm 13; Me ningen: 15; Beurs: 16; Boeken: 19 en 21; Weer: 22; Strips: 23; Agen da: 33; Weekagenda: 34 en 35; Cul tuur: 36 en 37; Sport: 39 t/m 45; Tv: 46 en 47. Barack Obama viert na afloop van zijn speech in Chicago zijn overwinning met zijn oudste dochter Malia. foto Jae C. Hong/AP Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800- 0231 231 DEN HAAG - De Belgische staat stelt voor 240 miljard euro aan staatsga ranties beschikbaar voor de bank verzekeraars Fortis en Dexia. De België waarborgt daarmee de le ningen die de concerns aangaan met andere banken. Voor Fortis is 150 miljard euro beschikbaar, voor Dexia 90 miljard. Fortis maakte gisteren bekend dat het voltallige bestuur aftreedt. BERGEN OP ZOOM - Een intercity van Vlissingen naar Amsterdam is gisteravond op een overweg bij Bergen op Zoom in botsing geko men met een vrachtwagen. Er vie len geen gewonden. Tussen Bergen op Zoom en Krui- ningen-Yerseke reden daardoor gis teravond geen treinen. Reizigers tussen Roosendaal en Vlissingen liepen forse vertraging op. L WIE WORDT DE LEUKSTE BABY VAN NEDERLAND?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1