Wolters Kluwer schrapt 931 banen m 3 Nederlandse aandelen 32 mld minder waard Carlsberg verlaagt winstverwachting Ikea Groningen op één na grootste van Europa Malaise autoindustrie treft maker spiegels Europeanen kopen minder mobieltjes Total boekt vier miljard euro winst Kroes vermoedt kartels in cementsector EU Informatieconcern: slechtere markt noopt tot kostenbesparingen. R3RAT1S 4 JAAR 4 JAAR Van experts kun je meer verwachten PZC Donderdag 6 november 2008 1 7 VALBY - De Deense bierbrouwer Carlsberg kan door de moeilijke economische omstandigheden niet aan zijn winstverwachting voor dit jaar voldoen. Carlsberg verwacht dat het bedrijfsresultaat dit jaar met 8 procent toeneemt in plaats van de eerder voorspelde groei van 12 procent. De brouwer schrapt arbeidsplaatsen in Finland en de Baltische staten en sluit de brouwerij in het Engelse Leeds. GRONINGEN - De vestiging van Ikea in Groningen wordt de op één na grootste van Europa. Na een ver bouwing, die in 2009 begint, is de woonwinkel met een oppervlakte van 41.000 vierkante meter in ie der geval de grootste van Neder land, meldt een woordvoerster. De extra ruimte wordt vooral gebruikt als magazijn- en distributieruimte. Hierdoor zijn voortaan meer pro ducten uit voorraad leverbaar. MONTFOORT - De producent van spiegelverstelinstrumenten MCi schrapt 55 arbeidsplaatsen. De toe leverancier kampt met een teruglo pende vraag naar auto's wereld wijd. MCi onderhandelt met de bonden over een sociaal plan. Het aantal orders loopt snel terug bij MCi. I „Hierdoor wordt de capaciteit van de productielijnen niet maximaal benut", zegt het bedrijf NEW YORK - Producenten van mo biele telefoons in West-Europa voelden het afgelopen kwartaal de gevolgen van de wereldwijde finan ciële crisis. Het aantal verscheepte toestellen daalde in deze periode met 8 procent ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar, zo blijkt uit cijfers van onderzoeksbureau IDC. „Klanten stellen het vervan gen van mobieltjes uit", zegt on derzoeker Francisco leronimo. PARIJS - Het Franse olieconcern To tal boekte in het derde kwartaal een nettowinst van 4,07 miljard euro, 35 procent meer dan een jaar eerder. Net als zijn concurrenten profiteerde het bedrijf in het afge lopen kwartaal van de hoge olie prijs. De productie van de olie maatschappij stond wel onder druk door aanhoudend geweld in Nigeria en problemen met olievel den in Libië en de Noordzee. BRUSSEL - EU-commissaris Neelie Kroes (Concurrentie) denkt dat be drijven in de Europese cementsec tor regels voor eerlijke concurren tie hebben overtreden en mogelijk verboden prijsafspraken hebben gemaakt. Haar ambtenaren deden deze week invallen bij een aantal bedrijven en namen daar de admi nistratie mee. De invallen waren in verschillende EU-landen. AMSTERDAM - Het informatiecon- cern Wolters Kluwer heeft: giste ren opnieuw de omzetverwach- ting verlaagd. Om de verslechterde marktomstandigheden het hoofd te bieden, gaat het concern harder in de kosten snijden. Eind 2011 moet Wolters Kluwer 931 voltijdba nen minder tellen. Wolters Kluwer rekent dit jaar op een omzetgroei van minder dan 3 procent. In juli paste Wolters Klu wer de omzetverwachting ook al aan van 4 naar 3 procent. Vorig jaar behaalde de uitgever een om zet van dik 3,4 miljard euro. Wolters Kluwer kondigde in fe bruari bezuinigingsmaatregelen aan, waaronder het schrappen van een niet nader genoemd aantal ba nen door het opheffen van dubbe le functies en het uitbesteden van werk naar lagelonenlanden. De in greep zou vanaf 2011 besparingen opleveren van jaarlijks 50 tot 75 miljoen euro. Nu ziet Wolters Klu wer noodzaak om dit programma te intensiveren. Kantoren worden sneller samengevoegd, werkne mers moeten sneller gaan werken met hetzelfde computersysteem. De extra ingrepen moeten de jaar lijkse besparingen tillen naar 120 miljoen per jaar vanaf 2011. De te schrappen 931 arbeidsplaatsten ma ken zo'n 5 procent uit van het tota le personeelsbestand. Of Wolters Kluwer hiermee meer banen schrapt dan in februari werd be oogd, wilde het concern niet zeg gen. Een deel van de banen ver dwijnt via natuurlijk verloop, maar gedwongen ontslag is niet uitgesloten. Het bedrijf, dat onder meer medi sche en juridische tijdschriften pu bliceert, heeft te kampen met ver slechterende marktomstandighe den voor producten die niet op abonnementen gebaseerd zijn, zo als advertenties en boeken. Wol ters Kluwer haalt hier ongeveer 30 procent van zijn omzet uit. Het concern liet ook weten het mes te zetten in de gezondheidstak. Om de slechtere markt het hoofd te bieden, snijdt Wolters Kluwer dieper in de kosten. Eind 2011 moet het concern 931 vol tijdbanen minder tellen. DEN HAAG - De beurswaarde van al le Nederlandse aandelen kelderde in oktober met maar liefst 32 mil jard euro. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). De verliezen komen bo venop de 178 miljard aan beurs waarde die in de eerste 9 maanden van dit jaar al verdampte. Maar oktober was daarmee niet eens de slechtste beursmaand van het jaar. Januari en september wa-r ren met verliezen van respectieve lijk 73 en 66 miljard euro nog veel slechter. Oktober was wel de maand met de grootste uitschie ters op de beurs. Zo werd op 6 ok tober bijna het grootste dagverlies van dit jaar geleden. Op die dag ging ruim 30 miljard euro in rook op. Dat verlies werd precies een week later, op 13 oktober, weer vrij wel goedgemaakt. Die dag boekten de Nederlandse aandelen een tota le waardestijging van 26 miljard eu- inclusief gratis hard disk videorecorder met 250 gb t.w.v. 379.- GARANTIE GARANTIE PANASONIC 106 cm Full HO Plosma-TV 15,4" X-black beeldscherm 320 GB harde schijf 4 GB werkgeheugen Nu met gratis Microsoft Office pakket ter waarde van 99.- I LT42S90. Breedbeeldscherm met 1920 x 1080 pixels, SlimLine, Home Cinema weergave, MaxxBass en DynaPix. Ultra dun design L^U^2miSV£illrei^MaHnl^^2MSif'H42PZ8. breedbeeldscherm met 1920 x 1080 pixels, ViBRA Link, 24p weergave, 100 Hz, DVB-T tuner en 2 x HDMI. Prachtige beeldkwaliteit VAN 949^ LE37A656. Breedbeeldscherm met 1920 1080 pixels, Ultra Clear Panel, 100 Hz technologie, SRS Tru- Surround en 4 x HDMI. Metdraaivoet EHmESjjjWSmVGN Nb1Z/S Bijzon-, der stijlvol dankzij slank profiel dat garant staat vóór mooie looks en uitstekende draagbaar heid. Makkelijk mee te nemen in tas of koffer WAE28172EX. Met 6 kg vulgewicht, éénknops- bediéning, programmaverloopindicatie, snelpro- gramma's en Aqua-Stop. Onbalansherkenning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17