Inspirerend en bedachtzaam Huis 'We gaan Amerika veranderen. We gaan de wereld veranderen.' Je gaat een van de belangrijkste reizen van je leven maken Geniet ervan.' We zijn in principe niet anti-Amerikaans maar het is aan VS om banden te verbeteren.' Ik ben bereid om met Obama te praten, mits op gelijkwaardige en respectvolle voet.' Change we need Amerika krijgt met Barack Obama een charismatische president. De 47-jarige Democraat overtuigde tijdens de epische verkiezingscampagne als een inspirerende en tegelijkertijd bedachtzame leider. Hij zal die kwaliteiten de komende vier jaar hard nodig hebben. Barack Obama PZC Donderdag 6 november 2008 I 1 3 George W. Bush huidige president, VS Dmitri Medvedev president, Rusland Hugo Chavez president, Venezuala door Frank Hendrickx foto ANP foto's boven EPA en ANP De ogen van de hele wereld zijn nu op Barack Obama ge richt. De man die ruim vier jaar gele den nog volstrekt onbekend was in Amerika, is over 76 dagen de nieuwe leider van een super macht in crisis. „We gaan Amerika veran deren", zo luidt zijn grote belofte. „We gaan de wereld veranderen." Obama, zoon van een Keniaanse vader en blanke Amerikaanse moeder, wist het vertrouwen van de Amerikanen te winnen door onverschrokken vast te houden aan zijn eigen koers. In de 21 maanden van zijn campagne liet hij zich amper uit zijn evenwicht brengen. De kritiek dat hij te breedsprakig was, te ge nuanceerd, liet hij van zich afglijden. Op roepen van nerveuze medestanders om zijn rivalen Hillary Clinton en John Mc Cain harder aan te vallen, wist hij groten- deels te negeren. Nooit verloor Obama zijn waardigheid, zelden liet hij iets van onzekerheid merken. De aan Harvard opgeleide jurist en voor malige opbouwwerker presenteerde zich met verve als een bedachtzame en genu anceerde leider, een scherp contrast met de instinctieve en bijna anti-intellectue le houding van zijn voorganger George W. Bush. Zo won hij uiteindelijk ook kiezers voor zich die lange tijd sceptisch waren. Obama is er in geslaagd om zijn vaak jeugdige achterban te inspireren met een afkeer voor de confronterende, hardvoch tige stijl die de Amerikaanse politiek zo wel in eigen land als op het wereldto neel heeft gekenmerkt. Obama pleit juist voor meer gemeen schapszin en minder ruig individualis me. 'En hij roept een nieuwe generatie op een rol op te eisen in de geschiede nis. Met ongekend succes: Obama's cam pagne wist uit te groeien tot een volksbe weging met miljoenen vrijwilligers en nog meer kleine geldschieters. Het idealisme van Obama is tegelijker tijd opmerkelijk pragmatisch. De cam pagne mocht een volksbeweging zijn, maar wel één die geleid werd door een uiterst effectieve organisatie. Niets werd aan het toeval overgelaten. Vrijwilligers mochten niet met de pers praten, de kandidaat las zijn speeches bijna altijd voor van een autocue, de re clamecampagne was gelikt, voor sponta niteit was amper plaats. De combinatie van idealisme en pragmatisme is ook zichtbaar op beleidsmatig terrein. Zijn plan voor de gezondheidszorg is minder radicaal dan het plan van Hillary Clin ton. Zijn voorstellen voor de economie waren sober vergeleken met die van Jo hn McCain. Veelzeggend was zijn keuze voor 'run ning mate' Joe Biden. Obama koos niet voor een geestverwant en hemelbestor mer, maar voor een ervaren, door de wol geverfde buitenlandspecialist die hem tijdens de campagne nog scherp had bekritiseerd. Het was Obama pur sangeen voorzichtige dromer die vaak kiest voor de praktische oplossing. De overwinning van dinsdagnacht is de apotheose van Obama's wonderlijke, ruim zeshonderd dagen durende reis door Amerika. Hij heeft de sleutel van het Witte Huis gekregen, maar dat kan niet verhullen dat de overwinning voor een groot deel gebaseerd is op zijn charis ma. Nooit koos Amerika voor zo'n oner varen president. John Kennedy en Bill Clinton waren jonger, maar Kennedy kon naast zijn werk als senator wijzen op zijn louterende ervaringen als mili tair in de TWeede Wereldoorlog. Clinton was jarenlang gouverneur van Arkansas en liep zich al lang warm voor het presi dentschap. Obama zal een opperbevelhebber zijn die nauwelijks in contact is geweest met de strijdkrachten. Op zijn campagne na heeft de 44ste president van Amerika nooit een organisatie van enige omvang bestuurd. De keuze voor Obama is een sprong in het diepe, maar hij heeft met zijn ruime overwinning een duidelijk mandaat gekregen van de Amerikaanse kiezer. Democraten hebben een ruime meerderheid in het Congres en Obama kan bovendien rekenen op de goodwill van de internationale gemeenschap. Hij zal dat hard nodig hebben. De nieu we president moet het land door zwaar weer loodsen. Hij erft een economie in recessie, een begrotingstekort van onge kende omvang en twee oorlogen. Enige garantie dat hij een antwoord heeft op die problemen is er niet, maar een van Obama's campagneslogans luidde sim pelweg: 'hoop'. Dat is precies wat de Amerikanen nu hebben. Reageren? www.nieuwsredactie@wegener.nl Uitslag Amerikaanse presidentsverkiezingen 2008 noemen waarop de Amerikaanse troepen Irak moeten verlaten. Oba ma en zijn adviseurs zullen de ko mende weken uitgebreid bijgepraat worden door het Pentagon en de CIA. Kort voor de inauguratie zal Obama dan het koffertje met de co des voor de nucleaire wapens krij gen. President Bush benadrukte giste ren dat hij er alles aan zal doen om de transitie soepel te laten verlo pen. „Hij heeft mijn volledige me dewerking. Ik zal hem op de hoog te houden van de beslissingen die ik neem." Adviseurs kondigden gisteren aan dat Obama de Amerikaanse bevol king tot 20 januari nauwgezet op de hoogte gaat houden van de stap pen die hij neemt op weg naar het Witte Huis. Hij zal dat deels doen om de hoge verwachtingen enigszins te tempe ren. Amerika heeft een steile hel ling te beklimmen, zo merkte hij dinsdagnacht al op in zijn overwin ningstoespraak. Obama McCain De staten en het aantal kiesmannen Kiesmannen nodig om te winnen: 270 Massachusetts 12 Rhode Island 4 Connecticut 7 New Jersey 15 Resultaat nog niet bekend Alaska 3 infographic: CRW bron: RealClearPolitics

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13