Geen tijd te verliezen op weg naar het Wittt 'Mooi om te zien dat dit miljoenen mensen in beroering bracht in VS en daarbuiten.' 'Obama laat zien dat 'iedereen kan dromen van het verbeteren van de wereld'. 'Ik hoop deel te nemen aan wat een aantal mooie jaren voor de VS zullen zijn.' Uitblazen na de slopende, maanden durende campagne is er niet bij voor de 'president-elect' van de Verenigde Staten. Wil hij een goede start maken, dan zal Barack Obama nu al flink aan de bak moeten. En dat doet hij dan ook. Donderdag 6 november 2008 PZC Jan-Peter Balkenende premier, Nederland Nelson Mandela ex-president, Zuid-Afrika Hillary Clinton ex-kandidaat Democraten De echtparen Obama (links) en Biden (rechts) op het podium in Chicago waar ze de verkiezing tot president en vice-president van de Verenigde Staten vieren. door Frank Hendrickx Barack Obama zal pas op 20 januari 2009 de eed af leggen als de 44ste presi dent van Amerika, maar hij is gisteren meteen al verder ge gaan met de voorbereidingen voor zijn machtsovername. Vooral op economisch gebied zal hij zich la ten gelden voordat hij over ruim zeventig dagen de scepter over neemt van zijn voorganger George W. Bush. Obama riep gisteren in Chicago meteen zijn belangrijkste advi seurs bijeen voor overleg. Hij zal waarschijnlijk al deze week zijn nieuwe stafchef voor het Witte Huis benoemen. De grote favoriet is Rahm Emanuel, een Congreslid uit Chicago die voorheen diende onder president Bill Clinton. Ema nuel staat bekend als een no-non- sensebestuurder die weet hoe hij een effectieve organisatie moet neerzetten. De nieuwe president zal bijna drie duizend ministers, ambtenaren en adviseurs moeten benoemen. Oba- ma's campagne is al maanden gele den begonnen voorbereidingen te treffen. Nu Amerika in een reces sie is beland, zal de nadruk de ko mende weken liggen op zijn eco nomisch team. Obama heeft de af gelopen weken al intensief overleg gehad, soms meerdere keren per dag, met minister van Financiën Henry Paulson over de samenstel ling en uitvoering van het red dingsplan voor de financiële sec tor. Obama gaf eerder aan dat Paulson wellicht als adviseur moet aanblij ven om de nieuwe regering bij te staan. Hij zal zijn post als minister wel moeten opgeven. Zijn vervan ger zal in veel opzichten de belang rijkste benoeming zijn die Obama moet maken. De Democraat lijkt zijn blik te rich ten op generatiegenoot Timothy Geithner, de voorzitter van de cen trale bank in New York en een voormalige medewerker van Clin ton. Larry Summers, ex-minister van Financiën onder Clinton, is een andere belangrijke kandidaat. Het Amerikaanse Congres zal over twee weken al beginnen met de sa menstelling van een stimulerings pakket voor de economie. Obama zal de Democratische meerderheid van advies voorzien. Zijn adviseurs beginnen nu al met het schrijven van wetten die moe ten leiden tot belastinghervormin gen, waarbij de rijkste 5 procent van Amerika meer gaat betalen. -Obama wordt waarschijnlijk ook betrokken bij de financiële top die president Bush op 15 november be legt in Washington. De toekomstige president zal zich daarbij waarschijnlijk op de achter grond houden, omdat hij formeel gezien geen enkele inbreng heeft. „We hebben maar één president te gelijkertijd", zo benadrukte Oba ma al voor de verkiezingen. President Bush kan voor 20 janua ri bijvoorbeeld nog steeds over gaan tot een aanval op de nucleai re fabrieken van Iran, iets waar lang over is gespeculeerd, maar wat nu steeds onwaarschijnlijker lijkt. Obama erft naast een recessie ook nog twee oorlogen, in Irak en in Afghanistan. De Democraat zou volgens enkele berichten geneigd zijn de huidige minister van Defen sie, Robert Gates, tijdelijk te hand haven. De Republikeinse senator Chuck Hagel zou een andere kandidaat zijn. 'Obama wil meer nadruk gaan leg gen op diplomatie en ex-presi dentskandidaat John Kerry is een gegadigde voor de post van minis ter van Buitenlandse Zaken. Voor malig topdiplomaat Richard Hol brooke, een supporter van Hillary Clinton, zou eveneens in aanmer king komen. Obama zal ook moeten beslissen wat hij met generaal David Petrae- us gaat doen. De 'redder van Irak' heeft nu de verantwoordelijkheid over beide oorlogen. Hij geniet groot respect onder Amerikanen, maar is een tegenstander van Oba- ma's voornemen een datum te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12