zeeland seaport» SI De Klerk Adviseurs Sloelijn afgestemd op groei De stoomtrein voerde over het Mallardviaduet in de richting van het emplacement Sloe. Foto: duofoto De nieuwe Sloelijn vervangt de oude lijn, die verouderd was en niet geschikt om het groeiende goe derenvervoer in Zeeland te bedienen. Deze toename is met name een ge volg van de groeiende bedrijvigheid in het havengebied Vlissingen-Oost. Tegelijkertijd ontlast de nieuwe lijn de Zeeuwse woonkernen langs de oude lijn. De nieuwe lijn is geëlektri ficeerd en heeft drie grote ongelijk vloerse kruisingen. De aanpassingen aan het emplacement in de Sloeha- ven gaan nog even door. Daarom kan er nu nog niet direct met elektri sche locomotieven gereden worden. Alle sporen zullen begin 2009 ook daar zijn uitgebreid en aangepast, zodat Vlissingen-Oost klaar is voor het goederenvervoer in de toekomst. door Henk van de Voorde VLISSINGEN - De eerste plannen voor de nieuwe Sloelijn dateren al van ruim een decennium geleden en de aanleg an sich vergde bijna driejaar. Zo zorgde de vondst van niet-ontplofte explosieven nabij de snelweg van de A58 voor zeven maanden stagnatie. De nieuwe Sloelijn is een enkel- sporige goederenspoorlijn met een lengte van bijna drie kilometer. Het tracé loopt over het grondgebied van de gemeenten Goes, Middelburg, Borsele en Vlissingen. De nieuwe Sloelijn is op maandag 6 okto ber officieel geopend door minister Ca- miel Eurlings van Verkeer en Waterstaat en Zeeuws commissaris van de koningin Karla Peijs. Ze onthulden een doek met de tekst 'De Sloelijn is open' op een goede renwagon. Daarna volgde een rit per stoomtrein over de nieuwe Sloelijn. Een bijzondere passagiersrit, een stoomtrein vol genodigden, op een lijn die normaal alleen voor goederentreinen toegankelijk is. Aan de nieuwe Sloelijn van drie kilometer hangt een prijskaartje van 75 miljoen euro ofwel 25.000 euro per meter. De Sloelijn is het goederenspoor dat het Sloegebied (havengebied Vlissingen-Oost) verbindt met het hoofdspoor Vlissingen-Roosen- daal (Zeeuwse lijn). Door de economische groei in het Sloegebied, zullen in de toe komst meer goederentreinen gebruik ma ken van deze verbinding. De oude Sloelijn was qua milieubelasting (geluidsoverlast, trillingen) en veiligheid niet berekend op de toenemende bedrijvigheid in de Zeeuwse havengebieden. Deze liep dwars door de kernen 's Heerenhöek, Heinkens- zand en 's Heer Arendskerke. Naast de verkorting van de afstand van negen naar drie kilometer is de veiligheid een ander belangrijk voordeel van de nieuwe Sloe lijn. Deze is flink verbeterd doordat er geen gelijkvloerse kruisingen meer zijn, maar alleen drie ongelijkvloerse kruisin gen. Het feit dat de nieuwe spoorlijn ook een bovenleiding heeft, is eveneens een groot pluspunt. De goederentreinen moe ten nu niet meer in Roosendaal worden voorzien van een diesellocomotief. De Sloelijn is nog steeds een enkelspoor, maar via een wachtspoor kunnen treinen elkaar Hans van der Hart (directeur ZS), Camiel Eurlings (minister V&W), Karla Peijs (CdK Zeeland) en Bert Klerk (bestuursvoorzitter ProRail) bij de officiële opening van de nieuwe Sloelijn. Foto: duofoto inmiddels wel passeren. Sloebocht Met de nieuwe Sloelijn is een belangrijke wens in vervulling gegaan, maar hoog op het verlanglijstje staat onveranderd de Sloebocht. Deze spoorverbinding zorgt voor een directe aansluiting van het Zeeuwse spoornet op Antwerpen. De Ne derlandse en Vlaamse autoriteiten onder zoeken of ze samen de Sloebocht kunnen aanleggen. De Sloebocht verhoogt de effi ciency aanzienlijk doordat goederentrei nen zo rechtstreeks naar Antwerpen kun nen rijden, zonder eerst een omweg naar Roosendaal te maken. Minister Eurlings stelde bij de opening van de nieuwe Sloe lijn dat er binnen een half jaar duidelijk heid verschaft wordt over de Sloebocht. Om geluidsoverlast langs de Zeeuwse lijn (in de Zeeuwse gemeenten Goes, Kapelle en Reiinerswaal en de Brabantse gemeen ten Woensdrecht, Bergen op Zoom en Roosendaal) tegen te gaan, worden ge- luidswerende maatregelen genomen. De maatregelen (gelui dsschermen, raildem pers en woningisolatie) moeten uiterlijk 1 januari 2009 zijn toegepast, omdat dan het geluidsproductieplafond van kracht wordt. Door de komst van de nieuwe Sloelijn heeft de spoorlijn in het havengebied van af de aantakking van de Sloelijn tot aan het emplacement een bovenleiding. Voor een aantal bedrijven in Vlissingen-Oost kon de doorrijhoogte van de bovenleiding logis tieke beperkingen tot gevolg hebben. Ha venautoriteit Zeeland Seaports heeft na ruggenspraak met de betreffende bedrijven haar bevindingen in kaart gebracht. Tien treinen Tegelijkertijd heeft ProRail mogelijke op lossingen aangedragen. Uiteindelijk is be sloten om de maximale doorrijhoogte aan de Europaweg-Noord, Finlandweg, Est- landweg, Frankrijkweg en Luxemburgweg te verhogen naar 5,20 meter. De eerste rit over de nieuwe Sloelijn geschiedde overi gens, na vele jaren van voorbereiding en bijna twee jaar bouwen, 'al' op 22 septem ber van dit jaar. Exact conform de plan ning reed de eerste goederentrein om 07.19 uur over het gloednieuwe Mallard viaduet in de richting van het emplace ment Sloe. Inmiddels rijden dagelijks tien treinen over de nieuwe Sloelijn, een aantal dat in de toekomst kan oplopen tot 27 treinen. De oude Sloelijn is van oorsprong een ou de bietenlijn. "Met de officiële opening van de nieuwe Sloelijn komt een eind aan een project dat vele jaren het Zeeuwse landschap en de Zeeuwse politiek heeft bepaald. Nu kan Zeeland er de vruchten van gaan plukken'" aldus Bert Klerk, voorzitter van de raad van bestuur van ProRail. De oude Sloelijn wordt wegge haald waarbij ProRail de vrijkomende spoorstaven en ballast 'om niet' overdraagt aan de toeristische Stoomtrein Goes-Bor- sele. De stoomtrein kan met dit equipment haar museumlijnen verder opknappen. Bert Klerk overhandigde symbolisch het eerste stukje van de oude lijn aan Maykel Kastelijn van de Stoomtrein Goes-Borsele. "Op deze manier blijft een mooi stukje Zeeuwse spoorgeschiedenis toch nog be- IfjfcS Accountants, MatthilSSe Badhuisstraat 28 4381 LS Vlissingen T 0118-416 961 F 0118-413 253 info@deklerk-matthijsse.nl www.deklerk-matthijsse.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97