Buitenland 'Minister handelde met voorkennis' Alles wat Gordon Ramsey aanraakt, verandert in goud Zestig lichamen op kust Zuid-Jemen Brievenbus van Belgische koning ligt vol bedelbrieven Hulpkonvooi komt aan in Congolese stad Aandelentransacties enkele uren voor overname Fortis. Een 'hardwerkende' kok met 25 restaurants en 11 Michelinsterren PZC Dinsdag 4 november 2008 9 door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Karei De Gucht, wordt beschuldigd van han del met voorkennis in Fortis-aan- delen. Volgens een anonieme klacht, ingediend bij de Belgische beurswaakhond, heeft zijn echtge note op 3 oktober haar hele pakket aandelen gedumpt. Zij deed dat luttele uren voordat de verkoop van de Nederlandse onderdelen van Fortis aan de Nederlandse re gering bekend werd gemaakt. Volgens het weekblad Humo, dat vandaag verschijnt, heeft de echt genote van De Gucht, Mireille Scheurs, op 3 oktober voor een half miljoen euro aandelen van de hand gedaan. Diezelfde avond werd bekend dat de Nederlandse staat de Nederlandse Fortis-activi- teiten inlijfde, inclusief de bankver zekeraar ABN Amro. Uit het soort opdracht zou blijken dat zij haast had; zij verkocht tegen de markt prijs in plaats van tegen een tevo ren vastgestelde waarde. De Gucht reageert woest op de aantijgingen, maar hij geeft toe dat zijn echtgenote, werkzaam als poli tierechter in Aalst, aandelen Fortis heeft verkocht. Hij ontkent echter dat hij gevoelige informatie heeft doorgespeeld. Volgens De Gucht betrof het tweeduizend aandelen De Belgische minister Karei De Gucht ligt onder vuur nu bekend geworden is dat zijn vrouw haar aandelen Fortis mogelijk met voorkennis heeft verkocht. die in bezit waren van zijn schoon moeder, maar die beheerd werden door Schreurs en haar broer. De laatste zou erop hebben aange drongen de aandelen te verkopen. Zij gingen van de hand voor 5,50 euro. Er was 22,50 euro voor be taald, aldus De Gucht, die op dit moment samen met de Belgische koning en koningin een bezoek brengt aan India. „Doorgaans zegt een anonieme klacht meer over de indiener er van dan over de grond van de zaak", zegt De Gucht, „en dat is ook nu duidelijk het geval." Hij vermoedt dat iemand een bescha digingcampagne tegen hem voert. De beschuldiging dat ook vrien den van hem op het laatste mo ment massaal hun aandelen heb ben gedumpt noemt De Gucht 'grotesk'. De minister benadrukt al le medewerking te willen verlenen aan een eventueel onderzoek. De oppositie ruikt ondertussen bloed. De Vlaamse socialist Peter Vanvelthoven vindt dat De Gucht onmogelijk nog kan functioneren als minister. Hij wil dat er een on derzoekscommissie wordt inge steld. door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - De Schotse tv-kok Gor don Ramsey is vooral bekend van zijn programma Ramsey's Kitchen Nightmares waarin hij pubs en res taurants die in het slop zijn ge raakt weer op de rails zet. Hij zorgt voor nieuwe kookfaciliteiten en verbetert de slechte reputatie van de restaurants door de menu's aan te passen. Daarbij gaat hij te keer als een bruut. Hij scheldt eige naren de huid vol en vertelt ze kei hard de waarheid. De formule sloeg aan in Engeland en Gordon Ramsey lanceerde het programma in de VS. De Ameri kaanse variant verschilt behoorlijk van het Britse origineel. De Engel se restauranteigenaren zijn door gaans onder de indruk van hun ex traverte leermeester. Maar van de Amerikanen krijgt Ramsey vaak zelf de wind van voren, omdat ze vinden dat hij zich niet met hun bedrijf moet bemoeien. Meestal weet hij de eigenwijze managers BRUSSEL - De Belgische koning ont vangt steeds meer bedelbrieven nu de economie bij de zuiderbu ren in het slop raakt. Dit jaar vroe gen al tienduizend Belgen om hulp van de koning, meldde de Vlaamse krant De Standaard giste ren. Vooral de laatste maanden puilt de brievenbus uit met post van mensen die bijvoorbeeld de huur of de gasrekening niet meer kun nen betalen. Enkele briefschrijvers hebben ge luk. Het hulpfonds van koningin Paola stuurt sommigen 200 euro. Een groeiend aantal Belgen kan op zo'n financiële bijdrage rekenen. In 2006 ging het om 242 mensen. Vorig jaar kregen 354 Belgen 200 euro. „Die kleine som geeft ook morele ondersteuning", aldus pa leiswoordvoerder De Bauw. wel te overtuigen van zijn gelijk. In Ramsey's andere populaire tv-programma - The F-word - ko men bekende pop- en tv-sterren met hem koken. Ook hierin is het grove taalgebruik niet van de lucht, wat ook geldt voor zijn nieu we programma, Cookalong, waar in hij de kijker in een uur tijd een driegangenmenu laat klaarmaken. „Mijn probleem is dat ik te eerlijk ben", zei de grofgebekte kok on langs over zijn optredens. „Ik vind het belangrijk om te zeggen hoe ik ergens over denk. Koks hebben die eerlijkheid nodig." 'Ik vind het belangrijk om te zeggen hoe ik ergens over denk' Zijn ongepolijste aanpak zorgt soms ook voor problemen. Afgelo pen voorjaar wilde de topkok een restaurant openen in Australië, maar zijn plannen werden tegenge houden door het gemeentebe stuur van Sydney, omdat men zijn taalgebruik onfatsoenlijk vindt. De Schot veranderde hierop zijn be leid in al zijn horecagelegenheden: SANAA - Op de kust van Zuid-Je- men zijn in het afgelopen weekein de zestig lichamen van migranten gevonden. Dat heeft de internatio nale hulporganisatie Artsen zon der Grenzen (AzG) gisteren be kendgemaakt. AzG-medewerkers zeiden dat zij met vertegenwoordigers van twee verschillende groepen bootvluchte lingen hadden gesproken in een poging de noodlottige gebeurtenis sen te reconstrueren. Beide groe pen hadden geprobeerd vanuit Afrika de Golf van Aden over te steken om zo Jemen te bereiken. Smokkelaars zouden bij nadering van de kust een van-de groepen hebben gedwongen opnieuw zee te kiezen, omdat zij verdachte lich ten zagen. Kennelijk waren tiental len leden van deze groep omgeko men. Een zwangere vrouw raakte zwaargewond doordat zij na over boord te zijn gezet door de schroef er mag niet langer gescholden wor den. Voor zijn televisieprogram ma's geldt die regel nog niet. Intussen bouwt Ramsey aan een imperium; hij bezit inmiddels 25 restaurants en pubs in de VS, Azië en Europa en heeft al elf Miche- lin-sterren. Ramsey's rijkdom vormt een groot contrast met zijn jeugd. Hij groeide op in een arm gezin en zijn vader mishandelde zijn moeder regelmatig als hij te veel gedronken had. Wellicht zet hij zich daarom ook in voor liefda digheid. Zo liep hij vier keer mee in de Londense marathon om geld in te zamelen voor Tommy's, een liefdadigheidsinstelling voor pasge boren baby's. Vorig jaar hielp de kok mee 62.500 euro in te zamelen voor een organisatie die vrouwen in nood helpt. Zijn moeder heeft hier vroeger veel hulp van gekre gen. Hij heeft er een hekel aan te wor den beschouwd als een beroemd heid. „Ik wil niet vergeleken wor den met mensen die aan Big Brother meedoen en vervolgens een beroemdheid worden ge noemd", zei hij ooit „Ik werk heel erg hard en ik ben een serieuze kok die af en toe op televisie is." van de boot was geraakt. De groep was twee dagen eerder vertrokken uit het Somalische Bosasso. De boot van de tweede groep, be staande uit Somaliërs en Ethio- piërs, was tijdens de oversteek ge kapseisd, waarna minstens 23 pas sagiers waren verdronken. Die wa ren vrijwel onmiddellijk door over levenden van de groep begraven. Het werd niet duidelijk waar deze groep was vertrokken. Dit jaar hebben naar schatting 32.000 mensen geprobeerd via de Rode Zee of de Golf van Aden Je men te bereiken. Ongeveer 22.000 van hen waren af komstig uit Somalië, aldus cijfers van de Jemenitische regering en het vluchtelingenbureau van de Verenigde Naties. In de eerste twee weken van sep tember werden ongeveer 165 licha men op de Jemenitische kust ge vonden. Over 2007 bedraagt het Televisiekok Gordon Ramsey Op de kust van SOMALIË Zuid-Jemen zijn in het afgelopen weekend tientallen lichamen van Somalische en Ethiopische bootvluchtelingen gevonden. 250 km infographic: CN aantal dodelijke slachtoffers en ver misten volgens AzG ongeveer veer tienhonderd. AzG constateert veel aandacht voor de piraten voor de Somali sche kust, maar weinig voor de tra gedie van de migranten die probe ren naar Jemen over te steken. foto GPD RUTSHURU - Een hulpkonvooi van de Verenigde Naties heeft gisteren de Oost-Congolese stad Rutshuru bereikt. Het is het eerste konvooi in Rutshuru, sinds de VN vorige week alarm sloegen over ongeveer 50.000 mensen die uit vluchtelin genkampen in en bij Rutshuru wa ren verdreven. Een medewerker van de BBC die met het konvooi meereist, zei dat de kampen vrijwel leeg zijn. Het konvooi bestaat uit circa twaalf voertuigen en vijftig blauw helmen. De hulptroepenen heb ben onder meer water en medicij nen bij zich. Het konvooi is verder bedoeld om te zien of er mogelijk heden zijn meer hulp door het ge bied te loodsen waar de rebellen heersen. Rutshuru is zwaar getrof fen door de gevechten in Congo. De stad lag in de vuurlinie tussen de regeringstroepen en die van re bellenleider Laurent Nkunda. Vluchtelingen RODE SAUDI-ARABIË ERITREA Sanaa JEMEN Aden GO! f - DJIBOUTI ETH,0PIË Bosasso

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9