Binnenland erg lastig te bewijzen Betuttelend, maar een gouden kracht Parlement ontvangt Gezinsnota koeltjes Plannen van Rouvoet 'enorm betuttelend' en 'weinig verrassend'. 2007 Veel bedreigde planten herstellen zich snel Nunspeet: maatregelen tegen zwijnen bij A28 Klink toonde lef door direct over rookverbod in horeca te beginnen. DE MAAT GENOMEN PZC Dinsdag 4 november 2008 7 DEN HAAG - De Gezinsnota van mi nister André Rouvoet voor Jeugd en Gezin is koeltjes ontvangen in het parlement. Het CDA noemt de plannen voor het gezin weinig ver rassend, de SP steunt de uitgangs punten maar ziet vooral goede be doelingen. De WD ziet niets in de plannen. De liberalen vinden de Gezinsno ta 'enorm betuttelend', zegt WD-Kamerlid Ineke Dezentjé Hamming. Steen des aanstoots vor men vooral de relatiecursussen voor mensen die in scheiding lig gen. „Daar moet de overheid zich niet mee bemoeien." PvdA-Kamerlid Samira Bouchibti is positief over de nota, maar bena drukt wel dat keuzevrijheid voor op moet staan als het gaat om de inrichting van het gezin. SP'er Ma rianne Langkamp ziet niet veel kwaad in de nota, zoals relatiethe rapieën en opvoedondersteunlng, maar zij is bang dat Rouvoet in goede bedoelingen blijft steken. In de nota zet minister Rouvoet (Christenunie) nog eens op een rijtje wat het kabinet allemaal voor het gezin wil doen. Zo zou den ouders die op latere leeftijd kinderen nemen, goed weet moe ten hebben van de medische risi co's van laat ouderschap. En het ouderschapsverlof wordt losgekop peld van de levensloopregeling en wordt verruimd. Samen met de werkgevers wil het kabinet bekijken hoe werken en zorg voor de kinderen beter te combineren zijn. De Tweede Kamer is niet erg en- thousiast over de Gezinsnota van minister Rouvoet. De VVD ziet niets in de plannen. Het CDA vindt het weinig verrassend. Asbestvergiftiging ker worden pas veel later ontdekt. In sommige gevallen willen rech ters de verjaringstermijn wel wat ruimer nemen, maar niet altijd. De jurisprudentie is niet duidelijk op dit gebied", zegt Van der Wou- de van het IAS. Wat wel duidêlijk is, is dat bon den, advocaten en belangenvereni gingen niet blij zijn met de claim regeling. „Het kan en moet veel be ter", betogen zij onafhankelijk van elkaar. Widdershoven wil de com pensatieregeling ook uitbreiden met andere asbestziekten. „Er is nu nog niets geregeld voor men sen met asbestose (stoflongen). Ook een ziekte met een verschrik kelijke lijdensweg, vaak nog veel langer dan bij mesothelioom, enke le tientallen gevallen per jaar." Volgens Wim Veelen, beleidsmede werker van de FNV, is er nog al tijd veel te weinig toezicht op de verwijdering van asbest, 'de giftig ste stof die ooit op de Nederlandse werkplekken gebruikt is'. Veelen: „Er wordt te weinig gecontroleerd en sloopbedrijven die in de fout gaan, krijgen makkelijk weer een nieuw certificaat om met asbest te mogen werken. Dat moet beter." Ondanks alle maatregelen is asbest vergiftiging op het werk nog altijd een serieus probleem. Sterfgevallen door longvlies- en buikvlieskanker 2005 382 j 2000 1995 1990 infographic: CPD bron: CBS Leon Widdershoven is voorzitter van Asbestslachtoffers Vereniging Nederland. Zijn vader overleed aan een ziekte die werd veroorzaakt door de giftige stof. Er volgde een juridische strijd. foto Rob Oostwegel/GPD een bij wie mesothelioom is vast gesteld, krijgt standaard een voor schot van 17.000 euro, maar kan daarnaast een beroep doen op een schadevergoeding van maximaal 55.000 euro, inclusief het voor schot. Maar de onderbouwing van die claim blijkt in praktijk uiterst las tig, bedrijven zijn opgedoekt, de werknemer heeft de opgave aan te tonen destijds onvoldoende be schermd met asbest te hebben ge werkt, en na dertig jaar treedt de wettelijke verjaringstermijn in wer king. „Veel gevallen van asbestkan- DEN HAAG - Veel bedreigde planten komen sneller terug dan verwacht. Het gaat om planten die op de zo genoemde Rode Lijst staan. Onderzoekers vonden op 150 plek ken bijna 110 soorten van de Rode Lijst. Zij hoopten er tachtig terug te vinden. Bijzondere vondsten zijn het vet- blad bij Epe en Winterswijk en de moeraswolfsklauw. NUNSPEET - De gemeente Nun speet wil dat de provincie Gelder land maatregelen neemt zodat wil de zwijnen niet meer via provin ciale wegen op de A28 kunnen be landen. Onlangs zijn zwijnen ge zien vlakbij de snelweg en de spoorlijn in de gemeente. Nunspeet wil dat de provincie meer wildroosters plaatst. Langs de snelweg staan al wildrasters. Dat blijkt niet afdoende te zijn. door Frouke Tamsma Charisma: Daar moet Ab Klink het niet van hebben. Maar op cha risma zit het electoraat ook hele maal niet te wachten, zoveel is na vier verkiezingszeges van het CDA en Jan Peter Balkenende aan het roer wel duidelijk. Klink treedt niet graag op de voorgrond, is zel den op televisie. Hij is niet flam boyant of verrassend, eerder be trouwbaar en een beetje saai. Ach ter de schermen is hij een gouden kracht. Daadkracht: Zijn gebrek aan cha risma wordt ruimschoots gecom penseerd door zijn daadkracht. Wat je er ook van mag vinden, er is lef voor nodig om al in de eer ste week van je installatie als mi nister van Volksgezondheid te roe pen dat de horeca rookvrij wordt. Minister van I Volksgezondheid, Welzijn en Sport RAPPORTCIJFER Niet in 2011, maar in 2008. Ook in de discussie rondom or gaandonatie roeit Klink tegen de stroom in. Bijna iedereen is inmid dels voor een meer dwingend re gistratiesysteem. Ook een zware commissie onder voorzitterschap van D66'er Jan Terlouw. Maar Klink houdt vast aan het huidige, vrijwillige systeem. Ook zijn ambitie om het aantal vermijdbare ziekenhuisdoden fors omlaag te brengen, getuigt van doortastendheid. Politiek gevoel: Bij de linkse op positie in de Tweede Kamer ligt Klink beter dan voorganger Hans Hoogervorst. Maar die VVD'er te kende dan ook voor het impopu laire nieuwe zorgstelsel. Met de portefeuille Volksgezondheid kan Klink het sociale gezicht van het CDA laten zien en dat valt goed. Als hij zich wat meer zou profile ren, kan hij het nog ver schoppen. Lang niet iedereen weet dat Klink, voormalig directeur van het we tenschappelijk bureau van het CDA, een van de grote denkers binnen de partij is. Hij is daar naast plaatsgenoot, adviseur én goede vriend van Balkenende en schrijver van het CDA-verkiezings- programma. Blunders: Klinks grootste fout is dat hij het imago van 'betuttelen de moraalridder' min of meer over zichzelf heeft afgeroepen. Door meteen over het rookverbod in de horeca te beginnen, maakte hij zich bij een grote groep Ne derlanders ongeliefd. Het afkeuren van erotisch getint campagnemate riaal voor orgaandonatie maakte een preutse indruk. En toen hij vervolgens ook nog op een ver bod op happy hour zinspeelde, was er geen houden meer aan. Sindsdien is 'Klink' de afkorting van 'kleinburgerlijk'. Momenteel voert hij een persoon lijke campagne om van dit imago af te komen. Dat over dat happy hour was een groot misverstand, lezen we overal. Verkeerd opge schreven door de media. Hij is niet anti-roken, Klink steekt thuis in zijn studeerkamer zelfs graag een sigaartje op. Hij wil alleen roken in de openbare ruimte verbieden. En dat afkeuren van die campagne had niks met naakte beelden te maken. Zijn po gingen om deze misverstanden uit de wereld te helpen zijn ge doemd te mislukken. Niets is hard nekkiger in de politiek dan beeld vorming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7