effeweg.nl Kabinet Asbestclaim is zet in op meer werk ouderen Wilders en Hitler in een adem genoemd supervoordelige busreizen 5 dagen - Sauerland Willingen Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Aboutaleb wil dat actieteam nog eens 15.000 banen vindt. Campagne wil sport en drank scheiden Steun Navo-missie in Afghanistan neemt af 5 dagen - Thüringen Erfurt 6 1 Dinsdag 4 november 2008 PZC mJ^^ontvanctwel Kortingscode LM47 €20,- korting bij boeking voor vertrek op: 21 en 28 november Hoogtepunten: Sacre.Coeur, stadsrondrit Parijs, het Louvre, Döme des Invalides, Champs Elysées, boottocht Seine, La Grande Arche, Versailles, Eiffeltoren. Inclusief: 3 hotelovernachtingen 3 maal ontbijtbuffet Vervoer per Tourist Class touringcar Liever naar Templin Brandenburg? Boek voor vertrek op 8 december en ontvang €30,- korting! Kortingscode LM48 Effe Weg, Postbus 23, 7710AA Nieuwleusen. (ook groepsreizen mogelijk) DEN HAAG - Staatssecretaris Ah med Aboutaleb (Sociale Zaken, PvdA) legt de lat hoger bij het aan werk helpen van oudere werklo zen. Volgend jaar moet het Actie team Talent 45+ nog eens 15.000 extra werkloze ouderen aan een baan helpen. Van hen moet boven dien een op de drie ouder zijn dan 55 jaar. Hiermee wordt een ver volg geven aan het speciale actie team bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) dat sinds 1 ja nuari 2007 voor oudere werklozen aan de slag is. TWee jaar lang moest het CWI jaar lijks 15.000 extra 45-plussers aan de slag krijgen ten opzichte van 2006. Dat betekende dat 30.000 extra oudere werklozen aan het werk geholpen moesten worden. Dat streefgetal werd al begin dit jaar bereikt. Nu zijn er sinds 1 januari 2007 in totaal 130.000 werklozen van 45 jaar en ouder aan werk geholpen. Dat zijn er 55.000 meer dan in eer dere jaren toen er nog geen CWI-medewerkers speciaal waren vrijgemaakt voor de ouderen. Maar volgens Aboutaleb is de ar beidsmarktpositie voor een werk zoekende 45-plusser ondanks de door het actieteam geboekte resul taten nog steeds slecht. Zo heeft driekwart van deze groep werklo zen meer dan een jaar nodig voor het vinden van een nieuwe baan. Volgens een woordvoerder van het CWI wordt jaarlijks maar 2 pro cent van de 1,2 miljoen vacatures ingevuld door 45-plussers. In sep tember was 5,4 procent van de 'be roepsbevolking werkzoekend' zon der baan. Voor de leeftijdscategrie van 45 tot 55 jaar lag dit percenta ge op 5,8; onder 55-plussers 11. Asbest is 'de giftigste stof die ooit op de Nederlandse werkplekken gebruikt is'. Maar bij ziekte een schadevergoeding krijgen, is lang niet makkelijk. Slechts 40 procent wordt gehonoreerd. door Hans Gertsen Leon Widdershoven weet als geen ander wat as best met een mens kan doen. Zijn vader over leed in 1987 na een ver schrikkelijke lijdensweg aan meso- thelioom, beter bekend als long- vlieskanker. Widdershoven senior had bij che mieconcern DSM jarenlang met as best gewerkt. „Hij had twee jon gens die hij had opgeleid al aan die ziekte zien sterven. Toen hij het zelf kreeg, wist hij meteen waar het vandaan kwam", zegt de voorzitter van de Asbestslachtof fers Vereniging Nederland (AVN). Aanvankelijk ontkende DSM dat er een verband was tussen de ziek te en het werk met asbest dat Wid dershoven senior al die jaren had gedaan. Het gevolg was een dubbele lij densweg, een medische en een ju ridische. De doodzieke man moest thuis worden verpleegd, omdat zie kenhuizen niets voor de patiënt Wat is asbest? met de toen nog onbekende ziekte konden doen. Met steun van de vakbond spande hij een rechts zaak aan tegen zijn voormalige werkgever. De inzet was 'dood door schuld', het was de eerste Ne derlandse asbestzaak. Er volgde een schikking: DSM bood excuses aan en betaalde compensatie aan de getroffen familie. Sindsdien is er veel verbeterd. De gevaren van asbest - sinds 1993 ver boden in Nederland - zijn veel meer bekend. En DSM betaalt te genwoordig jaarlijks 55.000 euro aan een twintigtal ex-werknemers die asbestgerelateerde ziektes heb ben opgelopen. De lijdensweg van mesothelioompatiënten (long- of buikvlieskanker) is dankzij nieuwe medicijnen iets draaglijker, maar nog altijd verschrikkelijk en onver biddelijk eindigend met de dood. Jaarlijks overlijden circa vijfhon derd mensen aan mesothelioom en dat zal naar verwachting nog ja ren zo blijven. Want er zit gemid deld 38 jaar tussen de blootstelling aan asbestvezels en openbaring van de ziekte. „Tot 1980 is er op grote schaal as best gebruikt. We denken daarom dat we nog tot 2020 veel nieuwe gevallen zullen zien", zegt Machiel van der Woude, directeur van het Instituut voor Asbestslachtoffers (IAS) in Den Haag. Het instituut, voortgekomen uit een afspraak tus sen verzekeraars, werkgevers, vak bonden en de overheid, handelt de schadeclaims af Dat is geen eenvoudige zaak. Ieder- Asbest is ëen natuurlijk product dat onder meer in Zuid-Amerika, Rusland en Canada uit de grond wordt gehaald. Het is vooral bekend als bouwmateriaal, zoals in golfplaten voor dakbedekking en zeil voor op de vloer. Het materiaal is goedkoop en is vanwege zijn sterkte en hittebestendigheid na de oorlog op grote schaal toegepast in de bouw. In vaste vorm is asbest niet schadelijk, losse vezels zijn kankerverwek kend. Sloop van asbest moet worden gedaan in beschermende pakken met zuurstofvoorziening. Asbest is ook veel gebruikt in huishoudelijke apparaten zoals haardro gers, strijkijzers en warmhoudplaatjes. In Nederland is het gebruik van as best sinds 1993 verboden, maar in andere landen wordt er nog volop aan verdiend. Canada produceert en exporteert tot op de dag van vandaag as best. W&gt WA Genoemde prijzen zijn per persoon, excl. reserveringskosten, entreegelden aNvr yUyj/ /J brandstoftoeslag a €),-p.p.p.d. Fouten voorbehouden. De aanbiedingen zijn sgb geldig vanaf de verschijningsdatum t/m 7 nov. of zo lang de voorraad strekt. DEN HAAG - De Partij voor de Vrij heid (PW) is boos over een zin snede in een lesboek van de Stich ting Dag van Respect. PW-Kamer- lid Martin Bosma maakt zich kwaad over een zin waarin de film Fitna van Geert Wilders in een adem wordt genoemd met Hitiers boek Mein Kampf. 'De film Fitna van Geert Wilders of het boek Mein Kampf van Adolf Hitler, zijn gebaseerd op eenzijdi ge denkbeelden', staat er in het les boek dat in aanloop naar de Dag van Respect op 13 november is ver spreid op tweeduizend basisscho len. Bosma wil dat de Stichting Dag van Respect de boeken terughaalt. Directeur Corinne Bierman van de stichting is dit niet van plan. Er heeft nog geen school geklaagd over het lesboek, dat in haar ogen over het geheel genomen kinderen iets wil bijbrengen over respect. Wel heeft zij spijt van de formule ring van de zin. Bierman distantieert zich van de suggestie dat de Dag van Respect Fitna gelijk zou stellen aan Mein Kampf. „Het is nooit onze bedoe ling geweest zo'n vergelijking te maken." Zij verontschuldigt zich tegenover mensen die zich door de formulering beledigd voelen. Kamerlid Bosma windt zich ook op over de volgende zin in het les boek. 'Gelukkig zijn er ook een he leboel boeken, musea en toneel voorstellingen die juist respect to nen voor mensen die anders den ken, anders geloven of er anders uitzien'. Hij vindt dat hier de sug gestie vanuit gaat dat zijn partij mensen met een andere huids kleur niet respecteert. Minister Plasterk van Onderwijs zou er goed aan doen de scholen erop te wijzen het boek niet te ge bruiken, vindt Bosma. HILVERSUM - Drinken is geen sport! Dat is het motto van een gis teren begonnen actie om de leef tijdsgrenzen bij de verkoop van al cohol in sportkantines na te leven. Aan jongeren onder de 16 jaar mag geen bier worden geschonken en aan jeugd jonger dan 18 geen ster ke drank, is de boodschap. Bij twij fel zou barpersoneel om een iden titeitsbewijs moeten vragen. DEN HAAG - De steun onder Neder landers voor de Navo-geleide mis sie Isafin Afghanistan is de afgelo pen twee jaar fors teruggelopen. Steunde in 2006 nog 40 procent van de Nederlanders de missie, in middels is dat nog 33 procent. Dat blijkt uit onderzoek van TNS/Nipo. Iets meer Nederlan ders dan twee jaar geleden vinden dat de Navo belangrijk is voor de veiligheid van Nederland. €30,- korting bij boeking voor vertrek op: 10 november Hoogtepunten: natuurrondrit Rothaargebergte, de Kahler Asten, Schmallenberg, boottocht Biggesee, Frankenberg, Slot Arolsen. Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4 maal ontbijt 4 maal diner Vervoer per Tourist Class touringcar Kortingscode LM45 Kortingscode €30,- korting bij boeking voor vertrek op: 10 november Hoogtepunten: stadswandeling Erfurt o.l.v. een gids, Thüringer Woud, Rudolstadt, Weimar, w Buchenwald monument, Mariënglashöhe. '"4 hotelovernachtingen 4 maal ontbijtbuffet 45*®* 4 maal dinerbuffet 1 drankje tijdens het dinerbuffet 4 maal avondprogramma Stadswandeling Erfurt o.l.v. een gids Vervoer per Tourist Class touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6