Webwinkels schieten Toverstaf via de brievenbus 2SS3SSSrS5i Open dag Tonnenmagazijn 'Sommige dingen zijn te hard om op te schrijven' Olette Luitwieler schrijft boek over haar leven in een seksclub. Bijna vervijfvoudiging in zes jaar tijd van aantal Zeeuwse zaken. Angelina Hermus uit Sirjansland heeft een heksenwebwinkel. Aandacht voor mooie locaties en de vrouw in oorlogsgebieden. Betere bezetting moet voortbestaan Dorpshuis kunnen waarborgen. Schrijfster Olette Luitwieler: „Mijn gevoel was in die tijd geblokkeerd". foto Ruben Oreel 22 Dinsdag 4 november 2008 PZC door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Nooit zou ze haar le vensverhaal op papier zetten. Daar van was Olette Luitwieler uit Mid delburg overtuigd.. Het verhaal was te pijnlijk. Maar twee jaar gele den kon ze er niet langer meer om heen. Het schreeuwde erom ver teld te worden. En nu ligt haar boek in de winkel. Zielewind, heet het. Over haar leven in de tijd dat ze in een seksclub werkte. Olette is geboren in Vlissingen en verhuisde voor haar studie genees kunde naar Amsterdam. De oplei ding was niet wat ze zocht. Schrijf ster wilde ze worden. En om zich volledig op het schrijven te concen treren, kon Olette er geen gewone baan bij hebben. Ze besloot contact op te nemen met een seksclub. Door twee avon den in de week te werken, hield ze genoeg tijd en geld over om zich te richten op het schrijverschap. Zo rationeel als het klinkt, was het uiteraard niet. Ze werd gekwetst en teleurgesteld in mannen. „Mijn gevoel was in die tijd geblokkeerd. Afgestompt. Dat moet ook wel. Anders kun je dit natuurlijk niet. Ik was toen heel zelfdestructief be zig." Twee jaar werkte ze in de club, met tussenpozen. Inmiddels is dat alweer tien, twaalf jaar geleden. Het was een zware periode. Zo zwaar, dat het boek niet volledig autobiografisch werd. „Dat kon ik niet. Ik moest afstand creëren. Daarvoor maakte ik gebruik van een personage, Sofie. En sommige dingen die ik meemaakte, zijn afge zwakt. Die situaties waren te hard of te rauw om op te schrijven." In het boek worstelt Sofie met wie ze is, wat ze wil, hoe ze zo gewor den is en hoe ze haar leven een an dere wending kan geven. Daarover voert ze gesprekken met Houwe, een vriend die ze tijdens haar stu die heeft leren kennen. Olette stopte met het werk toen ze zwanger raakte. Ze koos voor zich zelf en haar kind. Ze verhuisde naar Middelburg en pakte haar stu die weer op. Twee jaar geleden be gon ze aan de uitdaging haar le vensverhaal op te schrijven en sinds vorige week ligt Zielewind in de boekhandel. „Ik liet het manu script aan mijn vader lezen. Die reageerde er goed op. Daarmee viel er voor mij een grote last van mijn schouders. Inmiddels ben ik bezig aan het vervolg op Ziele wind." Hoewel Olette het nog altijd pijn lijk vindt om eraan te denken, deinst ze er niet voor terug om er over te praten. Op vrijdag 21 no vember vertelt ze vanaf 16.30 uur over haar boek in De Drukkerij aan de Markt in Middelburg. Zielewind is verkrijgbaar in de boekhandel. Het ISBN-nummer is 9789025959203. Q www.oletteluitwieler.nl door Esme Soesman ZIERIKZEE - Ze schieten als padden stoelen uit de grond: webwinkels. In Zeeland is het aantal zaken in zes jaar tijd gestegen van 25 (in 2002) tot 142 (oktober 2008). Vijf tien daarvan zetelen op Schou- wen-Duiveland. Topper is Terneu- zen met in totaal 33 winkels, die voor de verkoop van hun waar uit sluitend op internet zijn gericht. Vlissingen is een goede tweede met zestien webwinkels. Zelfs Noord-Beveland, en Goes, waar in 2005 geen enkele webshop was ge vestigd, tellen er nu respectievelijk drie en tien. „Een flinke stijging", stelt Mare Volleman van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Neder land vast. „De kamer speelt daar op in door bijvoorbeeld seminars aan te bieden en informatie te ver strekken via internet. Want er zit ten wel wat haken en ogen aan door Esme Soesman SIRJANSLAND - Inmiddels weten veel dorpsgenoten van Angelina Hermus wel zo'n beetje wat ze doet. Maar er is vast een tijd ge weest dat ze zich verbaasd afvroe gen wat buur Angelina toch alle maal met dozen liep te sjouwen. Vanuit haar woning aan de Dorps straat in Sirjansland drijft Hermus twee digitale neringen. De ene is gericht op producten die iets te maken hebben met rituelen en ma gie (www.spiritduality.com). De ander is gewijd aan vrouwenpro ducten (www. vrouwlief nl). Begin 2006 begon Hermus haar eerste bedrijf. „Ik was zelf in wic- ca, heksen en spiritualiteit geïnte resseerd geraakt en ontdekte hoe moeilijk het was, of zelfs onmoge lijk, om aan spullen te komen." Ze begon met het aanbieden van een stuk of zeventig tot honderd producten. Inmiddels is haar assor timent tot circa 750 producten ge- een eigen webwinkel", zo verwijst hij naar de noodzaak om privacy bescherming en betalingsvoor waarden goed te regelen. Herkenbaar, weet webwinkelier Angelina Hermus uit Sirjansland. Het is wat haar betreft het enige minpunt aan haar internetavon- tuur. „De administratie, het boek houdkundige deel. Met de winkel- software aan de slag gaan. Daar gaat ontzettend veel tijd in zitten. Dat moet je als je begint niet on derschatten." Ook in financieel op zicht is het starten van een web winkel niet niks, geeft de inwoon ster van Sir aan. „Ik maak een heel klein beetje winst op de produc ten die ik verkoop, maar voor je dan je investering er uit hebt. En dat geld stop je vervolgens weer in het uitbreiden van je basisvoor- raad." Ze heeft de afgelopen jaren weieens overwogen om ook in het echt, vanuit een uit stenen opge trokken pandje in Zierikzee, haar koopwaar aan te bieden. „Maar die kosten zijn gigantisch en het is maar een klein stadje. Zomers met groeid. Van new ageachtige materi alen (zoals meditatiecd's, algeme ne spirituele boeken en wierookar tikelen) tot allerhande heksenspul. Vanuit hartje Sirjansland worden toverstaffen, schrijfveren en hek- senbezems de wereld rond ge stuurd. Klanten komen uit alle windstreken, vertelt Hermus. Ne derlanders, veel Belgen. Eén keer heeft iemand zelfs zijn digitale winkelmandje in Israël gevuld. 'Ik ontdekte hoe moeilijk het was, of zelfs onmogelijk, om aan spullen te komen' Hermus betrekt haar koopwaar eveneens via internet, wereldwijd. „Dat inkoopgedeelte is écht heel leuk. Geweldig." Haar plezier in de producten heeft Hermus ertoe aan gezet naast de wiccawinkel nog een vrouwenwinkel te openen. Hoewel sommige artikelen op bei de websites voorkomen, gaat het om twee verschillende doelgroe pen. De digitale shophoudster pro beert naar haar klanten toe vooral toeristen lukt het denk ik wel, maar hoe gaat dat 's winters? En... dit heeft ook voordelen. Ik heb nu alle vrijheid." Uit recent door e-commercebedrijf PayPal verricht onderzoek blijkt dat Nederlandse winkeliers op hun beurt vaak aan- hikken tegen het opzetten van een webwinkel naast de onderneming die ze al draaien. Tijdgebrek is de belangrijkste oorzaak. Hermus is er overigens van overtuigd dat het kopen via internet de 'gewone' winkel nooit zal verdrijven. „Dat is toch heel anders. Of je nu met Sin terklaas Zierikzee ingaat of je kijkt op de computer. Die sfeer. Muziek. Geuren. Dat is toch een heel ander gevoel." De KvK houdt donderdag 13 november de eerstvolgende se minar over het beginnen van een webwinkel in Middelburg. De aan vang is om 19.00 uur. Het aantal webwinkels in Zee- land is sinds 2002 bijna vervijf voudigd tot 142 webshops. Het beginnen van een digitale winkel moet niet worden onderschat. duidelijk te zijn. „Ik vind een goe de én persoonlijke service heel be langrijk." Hermus merkt dat som mige mensen het 'eng' vinden digi taal te bestellen. „Door persoonlijk te reageren bouw je een klanten band op". Dat is naast het inkoop- deel nog een heel leuk aspect aan een eigen webwinkel, zegt Her mus. „Het ligt natuurlijk aan jezelf of je ook persoonlijk reageert, maar ik heb inmiddels wel wat contacten opgebouwd." Dat was merkbaar tijdens het laat ste Castle Fest; een driedaags festi val in Lisse. Klanten waarmee ze tot dan toe uitsluitend digitaal had gecommuniceerd, kwamen haar 'li ve' gedag zeggen. Van haar heksenwebwinkel leven kan Hermus (nog) niet. Ze hoopt dat dat in de toekomst wel kan. „Dat is mijn wens, ja. Dat dit gro ter groeit. En dat ik dan ook eigen producten, onder mijn eigen naam kan verkopen." Haar eerste zelfgemaakte product is de deur al uit. Een zogenaamde handfasting- bezem, die gebruikt wordt bij een heksenhuwelijk. „Die was binnen twee dagen verkocht." zierikzee - In het MFC in Zierik zee staan deze week twee bijzon dere bijeenkomsten specifiek voor vrouwen op de agenda. Dat betreft ten eerste morgenmid dag vanaf 14.00 uur het optreden van Marga Haas voor de Wereld vrouwen. Zij publiceerde het boek je Inspirerend Zeeland over een reis langs vijftig plaatsen met een bij zonder verhaal. Zij maakte dat sa men met Aarnoud van der Deijl. Haas gaat nader in op de kracht van inspirerende verhalen die an deren uitnodigen na te denken of zij ook een plek kennen, die be^ langrijk voor hen is of een speciale betekenis voor hen heeft. De tweede vrouwenontmoeting is vrijdag vanaf 16.00 uur en betreft de jaarlijkse netwerkbijeenkomst van de Zeeuwse Engel (Expertise Netwerk Gender en Levensbe schouwing). Centraal staat hier de VN-resolutie 1325 over Vrouwen, Vrede en Veiligheid. Het blijkt in de praktijk slecht gesteld met de naleving van deze bepaling en dat vrouwen in conflictgebieden extra kwetsbaar zijn en bescherming moeten krijgen. Met informatie, dialoog en netwerken tracht de Zeeuwse Engel in samenwerking met andere vrouwenorganisaties daar verbetering in te brengen. Op geven kan via COS Zeeland: 0113-250051. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Voor zijn voort bestaan is het Tonnenmagazijn in Brouwershaven gebaat bij een bre dere bezetting. Om meer bekend heid te geven aan de mogelijkhe den binnen dit gemeenschapscen trum houdt beheerder Johan Goe- mans zaterdag een open dag. „Voor de vaste gebruikers van het Tonnenmagazijn is dit een unieke kans zich te presenteren aan het publiek", zegt Goemans. De grote zaal wordt ingericht met kraampjes, waarin de diverse vere nigingen informatie verstrekken en nieuwe leden proberen te wer ven. De open dag begint om 13.00 uur met de onthulling van twee ton nen bij de ingang van het Tonnen magazijn. de Ronde, de laatste particuliere tonnenlegger in de Grevelingen, verricht die hande ling. Dweilband Dé Notekluvers treedt op en leden van handboog schietverenigingen Artemis, TOG en Zodiak geven een demonstra tie. Bij de Soroptimistenclub Schou- wen-Duiveland krijgen bezoekers te horen waar deze servicevereni ging voor staat en hoe zij haar doelstellingen tracht te bereiken. Verder geeft Jacqueline Binnendijk informatie over haar yogalessen en Mariëlle Baron vertelt over de gym- nastiektraining, die ook in het Ton nenmagazijn wordt gegeven. Bij de stand van de Stadsraad Brou wershaven kunnen bezoekers met hun wensen en ideeën terecht. Ui teraard presenteert ook de organi satie van het Tonnenmagazijn zich zelf met een stand en een diapre sentatie. Om 15.00 uur worden de winnaars bekend gemaakt van een kleurwedstrijd die onder leerlin gen van de beide Brouwse basis scholen is gehouden op initiatief van muziekvereniging Apollo. Het Tonnenmagazijn kan alleen voortbestaan als de bezetting vol doende is. Daarom houdt de be heerder een open dag om nieu we leden te werven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66