Zeeland Vier miljoen voor herstel kreekuitlopen Argeloze wandelaar niet Tïme-Out vaker open Redelijk alternatief verdient een kans Waterschap pakt projecten rondom de Westerschelde aan. Sluis eerste gemeente met internationale strandborden. Scholierencentrum in Oostburg opent deuren voor alle jongeren. Decemberdagen 22 I Dinsdag 4 november 2008 PZC door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen pakt de ko mende jaren het herstel aan van de kreekuitlopers in de afwate- ringsgebieden Othene en Campen. Er is een som van ruim vier mil joen euro rijksgeld beschikbaar voor waterprojecten in het Zeeuw se deel van het stroomgebied van de Schelde. Niet alleen de waterkwaliteit is hiermee gediend. Er kan ook ge zorgd worden voor extra waterber ging, de aanleg van natte ecologi sche verbindingszones en verster king van landschap en natuurhisto- rie. Het geld komt uit het Synergie- programma Kaderrichtlijn Water (KRW). De regering trekt hier lan- delijk 115 miljoen euro voor uit. In de afwateringsgebieden Othene en Campen worden zogenaamde plas-drasoevers aangelegd. Die zor gen op verschillende plaatsen tege lijkertijd voor een robuuste natte verbinding en voor waterberging. De stuwen in het gebied worden zo ingericht dat vissen er door heen kunnen. Ook voor het recrea tieve aspect en de leefbaarheid is er de nodige aandacht. De kreek uitlopers zijn straks toegankelijker voor publiek dan nu. Ten zuiden van Axel, worden in het kader van dit project de over blijfselen van de Staats-Spaanse Li nies in het landschap geaccentu eerd. Er ligt nog een aantal restan ten van forten uit die tijd. Volgens woordvoerster Monique van de Pas van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen zijn de plan nen nog in een zeer vroeg sta dium. Het is dan ook nog niet be kend wanneer ze worden uitge voerd. De projecten worden straks inge bed in de planvorming voor 'Wa terbeheer 21e eeuw' en de 'Kader richtlijn Water'. „Pas als die plan nen op papier staan en de benodig de procedures zijn doorlopen wor den de projecten geconcretiseerd. Het zal dus nog wel een aantal ja ren duren voordat een en ander ten uitvoer komt." Het andere Zeeuwse project wordt uitgevoerd bij Veere, waar het wa terschap Zeeuwse Eilanden de ves ten en de Veerse Kreek onder han den neemt. De Zeeuwse projecten kosten gezamenlijk bijna vijftien miljoen euro. Voor een deel zit daar ook provin ciaal geld in, onder meer voor land schapsontwikkeling. Uiterlijk 2015 moeten alle projecten afgerond zijn. W* Het Zeeuws-Vlaamse waterschap krijgt vier miljoen euro van het Rijk om kreekuitlopers in de afwateringsgebieden Othene en Kampen te verbeteren door Frank van Cooten SLUIS - Sluis grossiert in titels. De schoonste stranden, de groenste stad. En nu profileert de gemeente zich als eerste regio in Nederland met de nieuwe internationale be- bording langs de kust. Binnen de Europese Unie zijn nieuwe richtlijnen in voorberei ding waar informatieborden bij de stranden vanaf 2012 aan moeten voldoen. „Ik ben er best trots op dat wij de eerste gemeente in Nederland zijn met de nieuwe borden conform de Europese richtlijnen. In dit ge meentehuis werken mensen die nauw op de voet volgen wat in Eu ropa op het gebied van regelgeving aan de hand is", zegt wethouder Maria le Roy. „We zouden een dief van onze eigen portemonnee zijn als we nieuwe borden hadden ge plaatst volgens de oude manier. Daarom voldoen we nu al aan de uniforme richtlijnen vanaf 2012." De bezoeker wordt tevens op een duidelijke manier gewezen op de regelgeving van de Algemene Plaat selijke Verordening (APV). Van de toerist mag immers niet worden verwacht dat hij een exemplaar van de APV in de achterzak heeft. De Nederlandse Reddingsbrigade is actief betrokken geweest bij het ontwerp en ziet de nieuwe borden van de gemeente Sluis als een voor beeld voor de rest van Nederland en Europa. De richtlijnen streven naar unifor me pictogrammen zodat iedere toerist waar ook in Europa in een oogopslag kan zien wat allemaal mag en niet mag op het strand. En voor de badgast is duidelijk wat hij op het strand kan verwachten. Is bijvoorbeeld vliegeren toegestaan, dan is de kans groot dat de zonaan- bidder mensen met een vlieger te genkomt. Is kitesurfen toegestaan dan moet de toerist niet vreemd 'Veel mensen zijn zich niet bewust van de gevaren van de zee' opkijken dat deze sport op dat deel van het strand wordt beoe fend. „De argeloze wandelaar wordt dan niet meer verrast", zegt beleidsmedewerker Tiny Maen- hout. Om het voor de toerist gemakkelij ker te maken zijn de ge- en ver bodsbepalingen duidelijk en her kenbaar weergegeven en zijn er uniforme richtlijnen voor vlaggen. De groene vlag mag bijvoorbeeld niet meer worden gebruikt omdat de zee altijd risicovol is. Op de nieuwe borden staat ook door René Hoonhorst OOSTBURC - Scholierencentrum Time-Out in Oostburg opent van af volgende week de deuren op al le werkdagen tussen 13.15 en 16.30 uur. Het centrum is vanaf 12 no vember ook op woensdagavonden van 18.45 tot 21.45 uur open. Die avonden zijn dan niet niet alleen voor leerlingen van het Zwin Col lege, maar voor alle jongeren. De Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaander.en wil, sa men met de gemeente Sluis en het Zwin College, binnen afzienbare ALMANAK Met de feestelijke decemberdagen in aantocht, schoof oma afgelopen weekeinde een reclameboekje van een speelgoedwinkel onder de neus van de vierjarige Erik uit Vlissin- gen. Kijk hier eens naar", zei ze. „Wijs maar aan welk speelgoed je leuk vindt. Het bedrag mag met een één of een twee beginnen." tijd drie avonden open om de jeugd vaker een alternatief voor de straat te geven, legt jeugdopbouw- werker Ruud te Winkel uit. In Time-Out kunnen jongeren, behal ve elkaar ontmoeten, poolbiljarten en computerspelletjes spelen. Ook zijn er af en toe optredens in het scholierencentrum op het terrein van het Zwin College. Komende vrijdag, van 19.30 tot 24.00 uur, kan de jeugd van 12 tot en met 25 jaar luisteren naar de rappers van STC, stonerrockband The Massachrista en DJ Sarre. Ook kunnen zij zich sportief meten in een pannatoernooitje. Informatie stands van Indigo, Zinloos Ge weld, de politie, de GGD en Zorg: saam completeren de activiteiten. Tip? redactie@pzc.nl Na wat geblader had de jongen snel een keuze gemaakt'. „Deze wil ik! Dat kan wel hè omaWant hier staat ook een twee vooraan", zei hij. Zijn vinger bleef steken bij een plaatje van een Wii-spelcomputer van maar liefst 249,00 euro. De kleuter heeft nu ook geleerd wat een komma is. Bewoners van de Kop van Hontenisse pleiten voor een slanker plan Perkpolder. Tot nu toe vergeefs. Dat Oost-Zeeuws-Vlaande- ren een economische im puls kan gebruiken staat ook voor de bewonersgroep bui ten kijf. Met het provinciebestuur en de bestuurders van Hulst zijn de polderbewoners van mening dat het project Perkpolder de streek in economisch opzicht kan dienen, maar niet het plan dat nu het finale besluitvormingstraject ingaat. Daarvoor draagt het miljoe nenproject te veel risico's in zich. Het plan Perkpolder voorziet in een jachthaven, een nieuw schor- gebied van 75 hectare, een golf baan, een dorp op het veerplein met 250 permanente woningen en nog eens zoveel recreatiewoningen ANALYSE door Conny van Gremberghe in de belendende polders. Vier honderd hectare landbouwgrond verliest zijn huidige bestemming. De risico's en het ruime grondbe- slag waren voor de bewoners aan leiding om een alternatief plan te laten opstellen. Twee studenten plattelandsvernieuwing deden dat met enthousiasme. Het eerste juli-weekeind werd dit plan gepre senteerd in het bijzijn van gedepu teerde Frans Hamelink en de Huls ter wethouder Frank van Dries- sche, alsmede enkele Hulster raads leden. Afgelopen week bleken de bestuur ders echter last te hebben van een erg selectief geheugen. Van het al ternatieve plan wisten ze inhoude lijk niets. Het was nooit formeel overhandigd, nooit ingebracht in de procedures. Tot grote deceptie van de bewo nersgroep, die afgelopen donder dag nog eens probeerde politieke aandacht te krijgen voor het alter natief) dat niet eens veel afwijkt van het plan van Hulst, provincie, Rabobank en projectontwikkelaar AM. De bewonersgroep heeft alleen de golfbaan geschrapt, het estuariene natuurgebied wat kleiner gemaakt en ruimte geschapen voor kano routes, wandel- en andere paden en een manege. Met die aanvullin gen hopen de bewoners het recrea tief medegebruik van het gebied te verruimen, minder de ruimte in te nemen en een breder maatschap pelijk draagvlak voor het hele pro ject te verwerven. Overheden, die verzuimen een re delijk alternatief op zijn merites te beoordelen, maken een grove fout. Provincie en de gemeente Hulst kunnen dat nog voorkomen. Een kitesurfer aan het strand van Cadzand. een duidelijke overzichtskaart van het desbetreffende gebied met in een oogopslag de belangrijkste voorzieningen. De uniforme regeling was niet de enige reden voor de gemeente de 33 borden te vervangen door nieu we exemplaren. De oude duinovergangborden wa ren na veertien jaar hard aan ver vanging toe. De opdruk bij sommige borden was bijna onleesbaar geworden, de folie was verweerd en op veel plaatsen gescheurd en de gegevens waren niet meer actueel. „De nieuwe borden zijn veel uitge breider en bevatten informatie in meerdere talen", zegt Maenhout. Toch staat er niet alles op. De ge meente Sluis blijft een beroep doen op de eigen verantwoorde lijkheid van de strandgangers. „Veel mensen die hier niet van-, daan komen zijn zich niet bewust van de gevaren van de zee. De zee is geen zwembad", aldus wethou der Le Roy. „Dat geldt ook voor het graven van kuilen in de dui nen. Kinderen beschouwen het strand als een grote zandbak. Maar als ik een kind te ver zie graven in de duinen, grijp ik in. Het strand is van ons allemaal. Alle badgasten hebben een gezamenlijke verant woordelijkheid door bijvoorbeeld op de kleine kinderen te letten." Op de nieuwe borden staan ook de sportstranden langs de kust dui delijk aangegeven. In de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) is een aantal zones aangegeven als sportstrand voor het beoefenen van strand- en wa tersporten inclusief surfen. Het gaat onder meer om het gebied bij Het Zwin ten westen van strandca bine 10 tot aan de Zwingeul en bij paviljoen Matour tussen de paal hoofden 7 en 9. De uniforme bebording is onder deel van het project '120 kilometer kustkwaliteit'. Dit project zet in op thema's als ecologisch kustbeheer, strandveiligheid en toegankelijk heid. Het gaat om een samenwer kingsverband tussen de Zeeuwse en Vlaamse kustgemeenten, van Schouwen-Duiveland tot en met foto Peter Nicolai Middelkerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56