Zeeland PZC Pleidooi toltarief voor alle Zeeuwen De laatste makronventer geëerd in Heille Veel belangstelling voor opleiding Sluis kiest goede doelen 21 ZEEUWS-VLAANDEREN 34 en 35 27 Broekhuysen: alleen korting Z-Vlamingen is kortzichtig plan. Markante marskramer binnenkort officieel terug in 'zijn' dorp. Financiële crisis remt bouw van kascomplex, maar de opleiding niet. Raads- en collegeleden kunnen donatie doen in plaats van kerstpakket. Rory Delap maakt naam met verre ingooien Dinsdag 4 november 2008 Hulp aan hoogbegaafd kind op basisschool ontbreekt vaak nog Tip? redtern@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - Pleidooien voor een lager tunneltarief voor Zeeuws-Vla mingen lijken op het eerste ge zicht sympathiek, maar kunnen voor de streek economisch hele maal verkeerd uitpakken. Daarom breekt het Terneuzense raadslid Pim Broekhuysen (eigen lijst) een lans voor aanpassing van het tolta rief voor de Westerscheldetunnel voor alle Zeeuwen. Hij reageert daarmee op het initiatief van de ge meenteraad van Hulst om samen met Terneuzen en Sluis bij de pro vincie aan te kloppen met het drin gende verzoek de Zeeuws-Vlaam- se tunnelgebruikers een reductie op het tarief te bezorgen. Die roep klinkt overigens al langer, onder andere uit de keel van de verkeerswethouders van de drie ge meenten. Nu de Westerscheldetun nel per t januari door het Rijk wordt overgedragen aan de provin cie, pakt politiek Zeeuws-Vlaande- ren de draad weer op. Broekhuysen spreekt van een on doordachte actie en hij weet zich gesteund door het bedrijfsleven in de regio. „Een pleidooi voor een lager tun neltarief voor Zeeuws-Vlamingen lijkt sympathiek. Maar als je even doordenkt, heeft het voorstel ui terst nadelige consequenties. Voor de 'overkanters' werp je een drem pel op om Zeeuws-Vlaanderen nog te bezoeken. Het kan leiden tot éénrichtingsverkeer van Zeeuws-Vlamingen richting koop centra, theaters en andere voorzie ningen boven de Westerschelde, terwijl de trek van de overige Zeeuwen richting zuiden achter wege blijft." Het raadslid vindt.een eenzijdige tolverlaging te kort door de bocht. „Het mes moet aan twee kanten snijden. Daarom lijkt het me beter een algeheel lager toltarief voor met name het gebruik van de t-tag in te voeren. Het stimuleert de aan- Terneuzens raadslid Pim Broekhuysen vreest voor aantasting economie in regio als tunneltol wordt verlaagd voor alleen Zeeuws-Vlamingen. schaf en levert ook een flinke ren tewinst op." Volgens Broekhuysen kan de inkomstenderving, die ver volgens toch nog ontstaat, onder meer worden ondervangen door een iets langere afschrijvingster mijn van de tunnel. En verder moet er volgens hem een onderzoek komen naar in hoe verre de mogelijkheid bestaat het BTW-tarief terug te brengen van 19 naar 6 procent. Dat scheelt de gebruiker veertig cent per keer. Broekhuysen vraagt burgemeester en wethouders de mogelijkheden aan te kaarten bij de provincie. door René Hoonhorst HEILLE - De 'makronkasse' was een verrassingskastje met een aantal vakken. In een van die vakjes lag een makron (een destijds geliefd zoet koekje), in een ander een blokje noga en in een derde niets. Voor een paar centen mocht je vroeger aan een wijzer 'op de kas- se' draaien. Als je geluk had, ging het laatje met de makron open en als je pech had, greep je overal naast. Eén van de laatste makron- venters was Alphons Aloysus van Vooren, die zijn hele leven, van 1881 tot 1959, in H -il'c woonde. Iedereen kende Van Vooren als Spieker, een bijnaam die hij waar schijnlijk dankte aan zijn werk in de plaatselijke smederij. „Ik weet niet zeker of hij spijkers maakte als smidsknecht, maar het lijkt voor de hand te liggen", zegt de Middel burgse documentairemaker Phons Bakx, die een paar jaar geleden een radioprogramma over de mar kante marskramer maakte. Van Vooren werd geboren met een heel dun been en een dunne, gemankeerde arm. Die handicaps maakten Spieker een nog geken- der figuur. Van Vooren ging niet al leen als marskramer rond met tex tiel en garen, hij stroopte ook met zijn makronkasse kermissen en jaarmarkten in de grensstreek af De overlevering wil dat Spieker het lot graag een, gemankeerd, Het portret en het beeldje van Alphons Aloysus 'Spieker' van Vooren in het dorpshuis van Heille. foto Peter Nicolai handje hielp. Mocht de makron, die overigens niet verward mag worden met de huidige kokosma kroon, te vaak bij handige draaiers terecht dreigen te komen, dan wil de Spieker nog wel eens 'per onge luk' met de kasse wiebelen. In 1981 maakte de inmiddels overleden Sluisenaar A. Reijnhoudt een ei kenhouten beeldje van Spieker. Dat beeldje is dit najaar door de zoon van Reijnhoudt geschonken aan de gemeenschap van Heille. Het is de bedoeling dat het enkele decimeters hoge beeld eind dit jaar een mooi plaatsje in het dorps huis van Heille krijgt, meldt be heerster Bianca Dankaert. Een in formatiebord over zijn werk als smidsknecht en vooral zijn bij baantje als marskramer en ma kronventer moet Spieker als voor malige, markante inwoner van het dorp tot leven wekken. door Conny van Cremberghe TERNEUZEN - De bouw van het glas- tuinbouwcomplex in de Smids- schorrepolder bij Westdorpe liep door de financiële crisis vertraging op. Maar volgens wethouder Adhe- mar van Waes geeft dat het Voor- lichtings- en Opleidingscentrum (VOC) geen enkele reden om op een lager pitje verder te gaan. Bij het centrum meldden zich de voorbije maanden vele tientallen mensen mét interesse voor werk in of een gerichte opleiding voor het nieuwe kassencomplex. Het VOC werd begin vorige maand officieel geopend door staatsecretaris Achmed Aboutaleb, maar het complex was toen nog niet klaar. Het leidingennet moest nog wor den afgemaakt, de teeltbakken wa ren nog niet geplaatst en en de to- matenplantjes waren nog niet ge plant. De komende weken worden de laatste werkzaamheden afgerond. De eerste week van december kun nen de installaties dan proef draaien. Ook de bouw van de kas sen voor de eerste telers krijgt lang zaam vorm. De eerste 10 hectare wordt beplant door Greenpart ners. Naar verwachting is dit in het voorjaar van 2009. De datum van de eerste open dag is inmid dels ook bekend: 6 maart 2009. door Frank van Cooten SLUIS - leder raads- en collegelid van de gemeente Sluis mag in plaats van het traditionele kerst pakket een donatie doen aan een goed doel als War Child, Artsen zonder Grenzen of de Zonne bloem. Het college geeft geen ge hoor aan het verzoèk van fractie voorzitter William Gijsel van Ge meentebelangen de kerstpakketten te schenken aan de voedselbank. Gijsel vroeg het pakket in overleg met de voedselbank samen te stel len. Maar het college heeft dit jaar gekozen voor een organisatie waar bij ieder raads- en collegelid de mogelijkheid heeft via een web shop een cadeau uit te kiezen of een donatie te doen. „Prima, maar ik zou het goede doel dichter bij huis zoeken, zoals de voedsel bank", reageert Gijsel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55