Geding dreigt over gratis schoolboeken Daklozen luiden de noodklok 4 I Dinsdag 4 november 2008 pzc Caféhouders demonstreren tegen rookverboc Leverancier vindt bestekken over lesmateriaal slecht. Deel psychiatrische patiënten raakt hulp volgend jaar kwijt. Organist Klaas Jan Mulder overleden Veilig op weg met een verkeersbord op de rug 'Bijbaantjes studenten onder druk door crisis' Miljoenenbonussen voor apotheken Vrouw mishandelt tientallen dieren Rabobank lobbyt voor hypotheekverzekering KóNT li WO(/ NIET M£~r HAAR PPAreA1?' den haag - Nog voor de aanbeste ding van gratis schoolboeken goed en wel is begonnen, zijn de hoofd rolspelers al in een juridisch ge vecht verwikkeld. Boekleverancier Van Dijk Educatie dreigt 47 school besturen voor de rechter te slepen omdat het bedrijf vindt dat het aanbestedingsvoorstel van de scho len ver onder de maat is. Dit jaar hebben de ouders de aan schaf van de boeken voorgescho ten en krijgen zij het geld van het ministerie terug. Volgend jaar draaien de scholen zelf op voor de betaling. De kosten komen per school al gauw uit boven de twee ton. Europese regels bepalen dat de op dracht dan moeten worden aanbe steed. Scholen zijn op dit moment bezig hun wensen te formuleren in 'bestekken', om die vervolgens onder de verschillende spelers op de markt te verspreiden. Dat zijn de distributeurs en educatieve uit geverijen. De grootste speler is dis tributeur Van Dijk Educatie, ge volgd door Iddink. Wie de boeken en de bezorging zo goedkoop mo gelijk kan regelen, krijgt de order. Directeur Hans van der Wind van Van Dijk Educatie verklaart ruim vijfhonderd vragen te hebben ge formuleerd naar aanleiding van een bestek van Pro Mereor, een bu reau dat de aanbesteding regelt voor de 47 scholen. Volgens Van der Wind deugt het bestek van geen kanten. Hij zegt dat er ondui delijkheden zijn over dienstverle ning, prijs en tijdspad. „Wij kun nen op basis van het bestek een of- pi^ Boekleverancier Van Dijk Educa- tie dreigt schoolbesturen met een kort geding. Het aanbeste dingsvoorstel voor gratis school boeken zou onder de maat zijn. ferte maken, waarbij wij de op dracht krijgen, maar waarbij de boeken drie keer zo duur worden. Dat kan toch niet de bedoeling zijn?" Van Dijk Educatie wil van middag vóór drie uur weten of Pro Mereor zijn bestek intrekt en een nieuw maakt. Anders volgt een kort geding. Pro Mereor vindt dat Van Dijk zand in de molen strooit door zo veel vragen te stellen. Projectleider lesmaterialen, Kasper van Pinxte- ren, verdenkt Van Dijk ervan de aanbestedingsprocedure te sabote ren omdat die meer is gebaat bij de bestaande situatie. Het gevolg van de rechtszaak kan zijn dat leerlingen volgend jaar hun boeken niet op tijd krijgen. Als de procedure over moet, komt het tijdschema in gevaar. Besturen en schoolleiders in het voortgezet onderwijs, verenigd in de VO-Raad, zijn erg bezorgd. Ook zijn ze boos omdat de juridische problemen al waren voorspeld. den haag - Een op de drie psychia trische patiënten die begeleiding krijgt via de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ) raakt die hulp volgend jaar kwijt. Het gaat om duizenden patiënten, vooral dak- en thuislozen. De Fede ratie Opvang is verbijsterd. Uit een doorberekening van de ka binetsplannen blijkt dat 36 pro cent van de psychiatrische patiën ten begeleiding verliest. Van de mensen met lichamelijke klachten levert 'slechts' een kwart zorg in. Het gaat onder meer om 9200 psy chiatrische patiënten die vooral in begeleid woonprojecten verblij ven. Ook 5800 zogeheten zorgmijders (die iedere hulp mijden) kunnen straks alleen nog gebruik maken van nachtopvang, hun extra bege leiding verdwijnt. Volgens de Fede ratie Opvang dreigen deze mensen weer te gaan zwerven. Volgens het kabinet zouden men sen die niet zelfstandig kunnen le ven of die zichzelf verwaarlozen, hun recht op begeleiding behou den. Een woordvoerder van staatssecre taris [et Bussemaker van Volksge zondheid, Welzijn en Sport, zegt dat dit 'in principe' nog Steeds zo is. Desnoods moeten gemeenten voor een oplossing zorgen. ROTTERDAM - Tientallen kroegbazen hebben gisteren bij het stadhuis in Rot terdam geprotesteerd tegen het rookverbod. Zij willen de asbak terug in kleine cafés. „Gezelligheid is verleden tijd", stond op een van de spandoe ken. De caféhouders riepen alle collega's op vandaag de asbak terug op de tafels te zetten. De actievoerders trekken later deze maand, op 28 novem ber, naar het Haagse Malieveld voor een landelijk protest tegen het rookver bod. De kroegbazen stellen dat niet alleen de gezelligheid uit hun café is kampen - Op 78-jarige leeftijd is za terdag in zijn woonplaats Kampen musicus Klaas Jan Mulder overle den. Hij werd vooral bekend als or ganist. Zijn familie maakte zijn overlijden gisteren bekend. Hij wordt morgen begraven. Mulder gaf jaarlijks veel orgelcon certen, maakte cd's en was diri gent van mannenkoren. Vanaf i960 dirigeerde hij het christelijk Kamper mannenkoor Door Een dracht Verbonden. Vooral het jaar lijkse kerstconcert in de Bovenkerk in Kampen geniet in de orgelwe reld grote bekendheid. amersfoort - Met een verkeers bord op je rug de straat op voor de verkeersveiligheid. Dat kan binnen kort in Amersfoort. Kinderen in de wijk Kattenbroek krijgen deze week een rugzakje met daarop de afbeelding van een 30-kilometer- bord. Om de bewoners van de wijk en andere weggebruikers be wust te maken van de maximum snelheid deelt Amersfoort de rug zakjes uit aan schoolkinderen. Zij moeten automobilisten er op wij zen dat zij hun snelheid in de ga ten houden. den haag - Het wordt voor studen ten steeds moeilijker een bijbaan als uitzendkracht te vinden. Voor al de vraag naar mbo'ers en andere lager geschoolde studenten neemt af stelt algemeen directeur Ronald Kardol van studentenuitzendbu reau ASA. De uitzendsector heeft door de financiële crisis een extra klap gekregen, meent Kardol. In sommige sectoren is het aantal vacatures afgenomen met 5 tot 10 procent. Een gevolg is dat bedrij ven er vaker voor kiezen om stu denten voor korte periodes in dienst te nemen. utrecht - Apotheken en apotheek- houdende huisartsen hebben vo rig jaar 780 miljoen aan bonussen en kortingen van de geneesmidde lenfabrikanten verdiend. Dat jaar hield de gemiddelde apo theek 186.000 euro aan bonussen en kortingen over naast het vaste inkomen. Dat blijkt uit onderzoek dat de Ne derlandse Zorgautoriteit (NZa) in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid deed. De bonus sen en kortingen zijn in drie jaar tijd met bijna een derde gestegen. almere - Een 36-jarige vrouw uit Almere heeft tientallen dieren mis handeld in haar zucht naar aan dacht en liefde. De politierechter in Lelystad veroordeelde haar giste ren tot 80 uur voorwaardelijke werkstraf. Haar vier kinderen zijn uit huis geplaatst. Zij wilde toch iets hebben om voor te zorgen en nam honden, katten en knaagdie ren in huis. Als zij ziek werden, zette zij de dieren op straat, omdat zij geen geld had voor de dieren arts en de zorg niet aankon. De vrouw lijdt aan de persoonlijk heidsstoornis borderline. utrecht - Rabobank heeft giste ren een plan voor een verzekering die huizenbezitters moet bescher men tegen waardedalingen van hun woning naar de Tweede Ka mer gestuurd. Het plan zou ertoe leiden dat woningbezitters jaar lijks een premie van maximaal 0,15 procent van de hypotheeksom betalen. De politiek reageerde eerder over wegend negatief Het CDA zei niet voor een verplichte verzekering te zijn en de VVD noemde het idee 'bezopen'. 'AHjN vi?ouw bfyjpT aaam.< Cat O EAJ 1|< EEAJ V£R Hout?/AjCÏ PETER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4