Zeeland PZC121 Eerst plan, dan geld voor museum 'Gelukkig heeft de kat het overleefd' Rijk betaalt zes miljoen mee aan Schorebrug BEVELANDEN-THOLEN 34 en35 27 Goese fracties stellen voorwaarden aan kapitaalinjectie. Inwoner van Kortgene ongedeerd uit brandend huis door alerte buren. Decemberdagen- Rory Delap maakt naam met verre ingooien Dinsdag 4 november 2008 Hulp aan hoogbegaafd kind op basisschool ontbreekt vaak nog Tip? redgoes@pzc.nl door Frank Balkenende GOES - Extra geld naar het 'noodlij dende' Historisch Museum De Be- velanden is oké, maar dan moet er wel een gedegen ondernemings plan op tafel komen. Dat vinden de meeste fracties in de Goese ge meenteraad. Het gaat hen te ver nu extra geld voor het museum uit te trekken, zonder dat er in het be leid iets verandert. Het museumbestuur - vertegen woordigers van de aangesloten ge meenten Goes, Kapelle, Borsele en Noord-Beveland - heeft opdracht gegeven voor een ondernemings plan. Een medewerker van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) zal dat maken. Het museum komt de laatste jaren doorlopend geld te kort. Over de afgelopen twee jaar dik 40.000 eu ro. Accountantsbureau Deloitte heeft uitgezocht waarom het mu seum steeds in de rode cijfers duikt. Nu blijkt dat entreegelden en sponsorinkomsten te rooskleu rig zijn ingeschat. Verder is er meer geld gespendeerd aan ver- blijfs- en representatiekosten van vrijwilligers en zijn cao-verplich tingen onvoldoende meebegroot. Het museumbestuur vraagt de vier gemeenten die het museum fi nancieren op voorhand al jaarlijks 75.000 euro extra bij te dragen. De meerderheid van de Goese raad gaat dat even te snel. De gaten van de afgelopen jaren dichten willen de fracties wel, echter niet zonder Het Bevelandse museum, dat in geldnood zit, moet pas structu reel meer geld krijgen als er een gedegen herstelplan ligt, zeggen de meeste Goese raadsfracties. meer structureel extra geld naar het museum schuiven. „Voorwaar de is dat op alle fronten een kwali teitsslag plaatsvindt en reëel wordt begroot", zegt CDA-fractievoorzit- ter Ellemijn van Waveren. Zij vindt dat de gemeenteraden veel te laat zijn geïnformeerd over de fi nanciële problemen. „Het accoun tantsrapport dateert van dit voor jaar. We hebben aangedrongen op bespreking in de commissie, an ders wisten we nog niets." WD-raadslid Dick van de Velde, die net als de PvdA op de lijn van Van Waveren zit, zegt dat moet worden nagedacht over een ande re bestuursvorm. Volgens beide fractiewoordvoerders kan een stichting veel beter fondsen wer- ven en dus extra geld binnenha len. Het museum is nu een ge meenschappelijke regeling. Van Waveren en Van de Velde denken dat een stichtingsbestuur gepas- sioneerder zal zijn en harder aan de kar trekt. SGP/ChristenUnie steunt het be stuur en daarmee zijn wethouder/ museumvoorzitter Joost Adriaan- se. Paul Colijn: „Stop eerst de ga ten in de bodem en kijk in 2009 wat we kunnen met het onderne mingsplan." MIDDELBURG - Het Rijk legt maxi maal zes miljoen euro bij om het tekort op een havengebonden be drijventerrein in Midden-Zeeland te dekken. Dat zijn gedeputeerde Harry van Waveren en staatssecre taris Tineke Huizinga overeengeko men. De provincie is al langere tijd op zoek naar een locatie voor een der gelijk terrein, onder meer om er twee betonbedrijven uit Goes, die moeten wijken voor woningbouw, naar toe te verplaatsen. Momen teel wordt de laatste hand gelegd aan een milieueffectrapportage. Met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid rolt Schore brug, een polder aan de oostkant van het Kanaal door Zuid-Beve land, als geschiktste plek uit de bus. Uit een haalbaarheidsonder zoek van ingenieursbureau Arcadis is begin dit jaar gebleken dat de ex ploitatie van eeri bedrijventerrein met insteekhaven echter een enorm tekort vertoont. Het ver schil tussen uitgaven en opbreng sten loopt uiteen van 16,9 tot 21 miljoen euro. Nu er steun uit Den Haag komt, moet de provincie een zelfde bedrag op tafel leggen. door Rob Paardekam KORTGENE - Het is maargoed dat de buurman elke ochtend om vijf uur opstaat en de hond uitlaat. „Anders was ik er niet meer ge weest", zegt Marco Zuidweg stel lig. De inwoner van Kortgene ont snapte gisterochtend ternauwer nood aan de brand in zijn woning aan de Wilhelminastraat. „Toen ik terugkwam met de hond zag ik al behoorlijk wat rook uit het huis komen", vertelt buurman Kees Platschorre. „Ik heb meteen de brandweer gebeld. Van een an dere buurman hoorde ik daarna dat er waarschijnlijk nog iemand in huis was." De twee mannen aar zelden geen moment en maakten de bewoner wakker door op het platte dak te klimmen en op het slaapkamerraam te bonzen. Vol gens Marco Zuidweg had het niet veel langer moeten duren. „Toen ik wakker werd, ademde ik met een een flinke hap rook in. Geluk kig kon ik het huis snel verlaten. Ik heb er niks aan overgehouden." Nou ja, niks. Een totaal verwoeste benedenverdieping is wat rest van dat deel van de woning. Boven is er vooral roetschade. „Gelukkig heeft mijn kat het overleefd", zo probeert Zuidweg er nog een posi tieve draai aan te geven. „Maar al les wat ik hier in huis met eigen handen heb gemaakt, is weg. Dat vind ik heel erg." Zowel Zuidweg als buurman Platschorre vinden dat de brandweer laat arriveerde. „Ik heb om zes uur het alarmnum mer gebeld, maar ze waren er pas 'Toen ik wakker werd ademde ik meteen een flinke hap rook in' om half zeven", stelt Platschorre „En dat terwijl je de kazerne van hier kunt zien staan", zegt Zuid- weg. Officier van dienst Rinus Cor- bijn kon gisteren ontkennen noch bevestigen dat de brandweer laat arriveerde. „Ik heb het rapport van de brand nog niet gezien", zegt hij. „Ik kan wel zeggen dat ik zelf meteen na de melding ben vertrok ken uit Vrouwenpolder en dat de blusgroep er was toen ik arriveer de." Corbijn zegt de ervaring te hebben dat wachten op de brand weer voor mensen gevoelsmatig al tijd heel lang duurt. „Maar als ze echt het gevoel hebben dat wij te laat waren, zijn we altijd bereid daar een gesprek over aan te gaan." Hoe dan ook, voor de bewo ner waren het de langste minuten uit zijn leven. „Voor mijn gevoel duurde het wel een paar uur", zegt Zuidweg. Hij heeft het vermoeden dat de brand is ontstaan in de tele visie of de stereoinstallatie. Tip? redactie@pzc.nl Met de feestelijke decemberdagen in aantocht, schoof oma afgelo pen weekeinde een reclameboekje van een speelgoedwinkel onder de neus van de vierjarige Erik uit Vlissingen. „Kijk hier eens naar", zei ze. „Wijs maar aan welk speelgoed je leuk vindt. Het bedrag mag met een één of een twee beginnen." Na wat geblader had de jongen snel een keuze gemaakt. „Deze wil ik! Dat kan wel hè oma? Want hier staat ook een twee vooraan", zei hij. Zijn vinger bleef steken bij een plaatje van een Wii-spelcomputer van maar liefst 249,00 euro. De kleuter heeft nu ook geleerd wat een komma is. De woning van Marco Zuidweg uit Kortgene is voorlopig onbewoonbaar. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45