eland een kwestie van geluk Bos bekijkt compromis Landsbanki Op internet vind je alles 'Gewoon doorademen' Een sober lang leven Een goed stuk spek Oefenramp Geen Zeeuwse winst op NK bloemsierkunst Goes en Veere heffen beslaglegging op activa bank voorlopig niet op. PZC Dinsdag 4 november 2008 3 ZIERIKZEE - „Wie nieuwsgierig is, kan niet zonder internet." En nieuwsgierig is de 101-jarige Hen drik Ringelberg uit Zierikzee zijn hele leven al, dus surft hij regelma tig op het web. Dat hij met zijn tijd meegaat, wil echter niet zeg gen dat hij 'vroeger' vergeet. Integendeel: herinneringen aan de roerige oorlogsjaren en de Ramp gaan nog regelmatig door z'n hoofd. „Ik ben een ongeluk", zei meneer Ringelberg drie weken ge leden tijdens zijn verjaardag. „Ik droom er 's nachts over. Eigenlijk heb ik nooit rust." HANSWEERT - „Gewoon blijven ade men", dat is het advies van Adri van Eijkeren voor mensen die even oud als hij willen worden. „Daar heb je zelf niks over te zeg gen", zegt de 105-jarige. Hij heeft niet zoveel meer te doen in zorgin stelling Mariaoord in Hansweert. „Vroeger speelden we elke dag een potje kaart, maar tegenwoordig doet niemand dat meer." Verder heeft hij weinig te klagen. Wat hem nog helder voor de geest staat zijn de dorpsfeesten in Hans- weert. „Dat was leuk. Het hele dorp was erbij betrokken." Janus Koster werd vorige week donderdag 100 jaar. foto Lex de Meester COMMENTAAR De oefening Waterproef is al een groot succes voordat hij is afgelopen. Niet omdat alles perfect loopt. Juist niet. Tijdens de oefening, waarin hulpdiensten en bestuurders het hoofd moeten bieden aan 'de ergst denkbare overstroming', komt een ernstig misverstand aan het licht over de rolverdeling tussen Middelburg en Den Haag. Minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken verwacht dat de voorzitter van de Veiligheidsregio Jan Lonink en de dijkgraven wel even afreizen naar Den Haag, terwijl in Zeeland een ramp dreigt. Dat getuigt van weinig bestuurlijk gevoel. Juist bij een naderende superstorm moeten Lonink en zijn dijkgraven hier in Zeeland pal staan. De stuurlui verlaten het schip niet als zich zwaar weer aandient. Weinig vertrouwenwekkend is verder de tweespalt tussen de Zeeuwse bestuurders. Commissaris van de Koningin Karla Peijs vindt dat de provincie de rampenbestrijding moet leiden. Jan Lonink vindt het logischer dat het samenwerkingsverband Veiligheidsregio stuurt. Weliswaar steunt nieuwe wetgeving Lonink, maar Peijs heeft wel een punt. Zij is de natuurlijke spin in het web, Overigens kunnen bij een echte watersnood zelfs de beste afspraken zinloos blijken. Want het kan best zijn dat Den Haag dan onder water staat. Of dat de aangewezen Zeeuwse bestuurders zélf in nood zijn. Wie in de extreme ellende van een watersnoodramp met het vanzelfsprekende gezag dat in die chaos vereist is snel de juiste beslissingen zal nemen, is niet te voorspellen. Laat staan waar dat zal gebeuren. MIDDELBURG - Op zijn 93e stapte Ja nus Koster voor de eerste keer op het vliegtuig om zijn dochter te be zoeken op Kreta. En tot zijn 98e zat hij nog op z'n fiets. „Toen ik viel was het mooi geweest en heb ik m'n fiets opgeruimd. Nu loop ik achter mijn rollator." Vorige week door Frank Balkenende GOES - De gemeenten Goes en Veere zetten voorlopig-hun juridi sche procedures door om hun mil joenen die bij de ingestorte IJsland se bank Landsbanki Islands staan, terug te krijgen. Minister Bos van Financiën heeft gedreigd deze beslagleggingsproce- donderdag vierde hij in zorgcen trum Eben-Haëzer zijn honderd ste verjaardag. Dertig jaar heeft hij hard gewerkt bij de Schelde als bankmedewerker en leidde een so ber leven. En dat doet hij nog steeds, zo zuinig als hij is met wa ter en licht. dures te vernietigen. Hij wil dat in eerste instantie particuliere spaar ders hun geld terugkrijgen. Over heden komen - op de tweede plaats. Het Noord-Holland-overleg (de ge dupeerde provincies Noord-Hol land en Groningen, 23 gemeenten, de provincie, een waterschap en energiebedrijf EPZ) heeft gisteren minister Bos een compromisvoor stel gedaan. Als het Rijk bereid is tot een 'redelijke vorm van risico deling' en samen met de lagere door Harold de Puysseleijr HULST - Boterhammen met bruine suiker en een goed stuk spek. Dat is volgens Albert Bleyenbetg het geheim om oud te worden. Bleyen berg vierde gisteren zijn honderd ste verjaardag in zijn appartement op het terrein van de Blaauwe overheden wil optrekken, zal de Noord-Holland-groep de procedu res uitstellen of staken. De exacte inhoud van het voorstel is nog ge heim. Uitgangspunt is dat het geld (wel zoveel mogelijk) terugkomt, om dat volgens de Goese wethouder De gedupeerde overheden die geld hadden staan bij Landsban ki, hopen dat minister Bos van daag hun compromisvoorstel om armt. Hoeve in Hulst. De kans om zo oud te worden is behoorlijk klein. Uit onderzoek blijkt dat maar ze ven op de duizend mensen de mijl paal van honderd jaar halen. De in Clinge geboren Bleyenberg woont nog zelfstandig. Hij puzzelt graag en is lid van de kaartclub Sophie van 't Westeinde 'over heidsgeld ook geld van de gewone belastingbetaler is'. Volgens haar is al beslag gelegd op de activa van Landsbanki en kunnen die ook te gelde worden gemaakt. Het ministerie reageert vandaag op het compromisvoorstel. De af zonderlijke colleges van GS en B W kunnen daarover dan met een een standpunt innemen. Mor gen volgt dan verder overleg met het ministerie, tenminste als beide kampen elkaar vinden. NIEUWEGEIN - „Het waren twee he le mooie dagen, ik heb goed kun nen werken hier", zegt de 25-jarige Jeroen Peeters uit Lewedorp. Peeters haalde gisteren de vierde plek bij het Nederlands Kampioen schap Bloemsierkunst tijdens het Floral Movement evenement in Nieuwegein. Dit kampioenschap wordt één keer in de twee jaar ge houden. Er werd gestreden orri de Gouden Tulp Trofee. De deelnemers kregen onder ande re de opdracht om een lichaamsde coratie van plantaardig materiaal te maken. Peeters deed al eerder mee met wedstrijden voor junioren tot 24 jaar. De Lewedorper heeft zijn ei gen winkel in het Zeeuws Vlaamse Terneuzen. „Morgen zetten we daar alle stuk ken van de wedstrijden neer. Ho pelijk hou ik er nog wat contacten aan over." Meneer Ringelberg (101) surft regelmatig op internet, foto Dirk-Jan Gjeltema Adri van Eijkeren: „Gewoon blijven ademen. foto Willem Mieras Albert Bleyenberg met zijn dochters Monique en Frida. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3