Licht op tonnen en boeien België (Hin Belgenmoppen mi) 30 1 Dinsdag 4 november 2008 PZC Litho van Johan Melse, 1931, gemaakt na een vaartocht van Zierikzee naar Katse Veer. Wallenburg. Hij werd in 1921 in Middel burg geboren, ging naar de De Ruyter- school in Vlissingen en trad na de TWee- de Wereldoorlog in dienst bij de Konink lijke Nederlandse Stoomvaart Maatschap pij. In i960 begon hij zijn loopbaan bij het loodswezen. Na een jaar in Vlissin gen werd hij commissaris op Terschel ling en in Den Helder. In 1981 zwaaide hij af Gedurende zijn hele carrière bij het loodswezen verzamelde hij materiaal over tonnen en boeien. Dat resulteerde in eerste instantie in een handboek. Het nu gepresenteerde boek is een be langrijk uitgebreide versie van die eerde re uitgave. De auteur - nog steeds woon achtig op Terschelling - vertelt bij de pre sentatie van zijn boek enthousiast over de vondst van het complete archief van het tonnenmagazijn van Enkhuizen, dat op een zolder verloren dreigde te gaan. Alles wat hij in de loop van vele jaren verzamelde - van brievenboeken tot arti kelen en speeches - kon hij .voor het schrijven van zijn standaardwerk gebrui ken. Het resultaat is indrukwekkend te noemen. Alsof er geen detail aan de aan dacht van de auteur ontsnapt. Hij heeft het over de organisatie van het beton- ningswezen, het ambt van bakenaar en de verschillende betonningsstelsels. Als de soorten, maten, geluiden en kleuren van de 'wegwijzers voor de scheepvaart' aan bod komen, wordt de lijst schier ein deloos. Steekbakens, kopbakens, drijfba- kens, de Loganton, de Peacockton, de Scheldeton, het Petroleumvaatje... Het is slechts een selectie. En dan gaat het ook nog over verankering van boeien, beton ning van wrakken, ijsgang, de schepen voor betonningswerkzaamheden. Kortom: Als 't diep verloopt ontsluiert een wereld, waarvan je als leek niet de flauwste notie hebt. Voortaan zijn we ge boeid door boeien en tonnen. Met dank aan Jo van Wallenburg. Jo van Wallenburg: Als 't diep verloopt verset men de bakens - De ontwikkeling van tonnen en boeien door de eeuwen heen - Uitgeverij De Ba- taafsche Leeuw, 778 pag., 75,- euro. door Jan van Damme Nog altijd wil er op de Wester- schelde wel eens een schip uit het roer lopen. De ene keer wat spectaculairder dan de an dere. Afgelopen weekend een schip met afgekeurd fruit, dat snel vlot kon worden getrokken. Een week eerder een contai nerschip bij Ossenisse. Varen op een water als de Westerschelde blijft een spannende aangelegenheid. En dat ondanks alle inspanningen om de roergangers op koers te houden. Hoe er eeuwenlang al gewaarschuwd wordt voor verraderlijke zandbanken is onderwerp van de vuistdikke studie, die vorige week in het Muzeeum in Vlissin gen werd gepresenteerd. Als 't diep ver loopt verset men de bakens, is de op Jacob Cats geïnspireerde titel, met als verkla ring erbij gevoegd: 'De ontwikkeling van tonnen en boeien door de eeuwen heen'. In Nederlandse wateren, dat had er nog aan toegevoegd kunnen worden. Het boek is het levenswerk van Jo van Jo van Wallenburg. foto Lex de Meester door Frans van der Heijde TGae glad nie goed mee onze zuderburen, de Belgen, 't Is julder toch ook wè opge- valle, dat er de leste jaeren alleên mè rao- re dingen di gebeure en da ze glad nie mi meetelle in de wereld. Ze ebbe vee moeite om een bitje regeringe bie mekaore te zoeken, en zo lang as ze mekaore nie kunne of wille verstae, oordt het êlemaele niks en raekt België een onbe- stuurbaer schip. En ebbe ze dan nog een soort minister-president gevonde, dan kan'un nog nie eêns het volkslied opzeie. En van 't koninklijk uus moete ze 't ook nie ebbe. Mensen, mensen, die schuttere di ook wat. De scheve schaetsen van de koning ore overal tentoongesteld en over de prinsen haen ook de meêst wonderlijke verhalen. Die bin a jaeren dankbaere onderwerpen bie de grappenmaekers van 't land. Het leger bliekt zó af en toe hin kogels mi in voorraed t' ebben en dat maekt noe ook bepaeld hin goeien indruk. En in de sport stelle de Bel gen ook a nie vee mi vö, mee as triest diepte punt dien êne gouwe medaille, die ze van de zeumer uut China meegenomen ebbe. Jae, ook nog een zilveren vö een estafettenummer, mè al leên prins Philip docht da ze noe vuuf medailles aode...) 't Is overal en aolmè wi 'nèt nie'. Ze telle as land nie mi mee, neê, ze bin afgezakt nè de kelder van Europa. Het bin echte "loezers" (as je dat woord zó schrieft, liekt het net Zeeuws) ho- re. Kiek, in 1830 waere ze zó stom om d'r eihen vrie te vechten nou ja,vechte....) van ons land. Ik bin d'r ook nie bie geweest, mè ik dienke zómè dat ze beter bie die kaeskoppen mee die dikke nekken aode kunne bluve. Mè goed, ze moeste zó nódig vó d'r eihen beginne en 't is gegae as mee zóvee dingen, 't wier opgaen, blinke en mis schien wè verzinke. Wan z'ebbe gebloenke. In de vorigen eêuw telde ze mee Brussel wier de 'hoofdstad' van Euro pa en koning Albert vond Ta dolce Paola', wi ons toen, onwetend nog van êne Maxima, tae- melijk jaloers op waere. Ze schene mekaore goed te verdraegen, a waere de taalproblemen nie van de lucht. En op sportgebied stoenge ze d'r mannetje en d'r vrouwtje. Het voetbalelftal, de rooie duvels, kieperde Nederland nog wè es uut een eindtoer- nooi voetbal. En jaeren vond'ik niks an de ronde van Frankriek, omdat Eddy Merckx aolmè won. En nog nie zó lang gelee waere 't Henin en Clus ters, die aole vrouwen op de tennisbaene af droogde. Mè di is noe flink de klad in gekomme. Noe wille ze in Vlaenderen apart verder, de Wa len voele d'r eihen twiderangs, de rooie duvels bin net makke schaepen en Henin en Cleijsters bin mee voortplantingsverlof Alleên de herinne ringen bluve. 't Is misschien dirom da ze einde loos die serie van 'De kampioenen' bluve herha- le op de tillevisie en weêmoedig bluve zinge: 'Kampioen zijn is plesant'. Di wier pas op de tillevisie gevrohe an iemand, wirom of de 'noorderburen' het overal zóvee be ter doe. Het antwoord vond ik prachtig. In z'n ei hen taal zei die man: 'Het is net as mee 't bier. In België brouwe ze drieonderd lekkere soorten bier en niemand drinkt ze in 't butenland. In Ne derland maeke ze vier soorten slecht bier en over eêl de wereld ore ze gedroenke. Z'ebbe ge woon meer uutstraeling'. Toch oop ik, da ze nie zulle verzinke, die Belgen. In dat mooie land wi aoles een bitje losser gaet, wi nie zóvee regeltjes bin, mee een Bourgondi- schen inslag. Wi ao je eindeloos kan fletse en ge niete van de natuur, die nèt een bitje anders is. Desnoods lêne me Balkenende een stuitje uut, dan komme ze d'r zeker bovenop di! En onze biedraege...? Hin Belgenmoppen mi! M.s. Frans Naerebout in het Oostgat voor Westkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32