Zeeland Oud worden is vooral 2§ 1 'J ÉH £5 PZC dag in teken van goed nieuws Gezonde boerenkost en 'n borrel Beelden De krant 5 weken voor 15 euro! PZC VN Goed nieuws geen nieuws? Niet op vrijdag 7 november. 2 Dinsdag 4 november 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT Niets is zo welkom als zon in november. Zaterdag be dekt Pluvius nog de prachtige herfstkleuren van het Zeeuwse land met zijn grijze regentoets. Op zondag trekt hij zich echter terug en geeft alle ruimte aan de zon. De magere warmte lijkt sterker door het overal aanwezige geel, rood en bruin van de herfst. De winterjas blijft even aan de haak. De kinderen vinden na veel opjutten hun rijbroeken en -laarzen en we gaan op pad voor het wekelijkse paardrijden. Lady, de pony staat al trouwhartig te wachten: 'Ha, daar zijn ze'. De kinderen aaien haar zachtjes over haar hals. De hals is al bedekt met het zachte warme winterhaar. De oudste zet haar voet in de stijgbeugel en hijst het slungelige puberlijf in het zadel. De jongste neemt de halsterlijn en samen stappen ze de polder in met hun begeleider. Ze lopen in de richting van de Lettenburg, één van de mooiste en oudste huizen in de omgeving. Het statige witte landhuis ligt er stil en verlaten bij. De geschiedenis van het huis gaat te rug tot de zestiende eeuw. Streng en verlaten kijkt het huis neer op zoveel jeugdige blijheid. Ik kijk ze na en hoor het aangename gebabbel met af en toe een lach. De zon overgiet het tafereel met een vrolijk, stralen de saus. De blauwe rijbroek, de paarse jas, de rode pet steken onbeschaamd helder af tegen het witte huis en de glimmende klei. Het fototoestel ligt zoals altijd thuis. Ik zal het met mijn eigen geheugendrive moeten doen. Als ik ze na twee uur op haal zit de slik tot in hun haren. De prijs voor een rit in de pol der. Ze gieren het uit. Ze hebben iedereen luid gegroet die ze zagen en zo hun blijheid uitgestrooid over het kale lege land. Soms mis ik de stad, maar meestal niet. Ik zal het met mijn eigen geheugendrive moeten doen Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 31, 4460 AA Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Gisteren vierde de 62e eeuweling van 2008 zijn honderdste verjaardag. Tijd om even stil te staan bij het groeiende aantal honderdjarigen in Zeeland. door Ondine van der Vleuten Zou er ooit nog een tijd komen dat een eeuwe ling net zo gewoon is als nu een 65-plusser? Hoe oud kunnen we eigenlijk worden? En wat moet je doen om heel, heel oud te worden? Geriater Francien Kruyt, grondleg ster van de ouderengeneeskunde in Zeeland, glimlacht om al die vragen. „Daar zijn de boeken nog niet over gesloten", zegt ze. Er is nog veel te onderzoeken. Zeker is wel: erfelijkheid speelt een belang rijke rol. De genen die een mens van zijn ouders meekrijgt, zijn me de bepalend voor de ouderdom die hij kan bereiken. Net zoals de aanleg voor bepaalde (ouder- doms)klachten erin vastgelegd ligt. Dus: hebben je eigen ouders een hoge leeftijd bereikt, dan mag je zelf ook verwachten dat je het lang uithoudt. Je genen krijg je mee. Daar kun je weinig aan veranderen. Maar een mens kan wel iets doen om langer van het leven te genieten. Kruyt somt wat adviezen op. „Het gaat om algemene zaken. Niet roken is belangrijk, dat kan jaren schelen. Bewezen is ook de schadelijke in vloed van zonlicht, die huidkan ker kan veroorzaken. Wat betreft voedsel is het belangrijkste: geva rieerd eten." Voedingssupplemen ten zijn bij normale, gevarieerde voeding niet nodig, zegt de geria ter. „Alleen bij aangetoonde tekor ten zou ik die nemen. Denk niet: baat het niet dan schaadt het niet. Supplementen kunnen wel dege lijk schade aanrichten. Ik zou ze al tijd in overleg met een arts ne men." Wie oud wil worden, moet uitkij ken voor overgewicht. „Dat kan ypjiWféutf tc 3 o TÓ ja a» O QJ aj 7 ÖON N 5 5 5 2 Noord- Beveland Terneuzen HÜËÉn vrouw j Tholen A -J Reimerswaal 'J, Schouwen-Duiveland -J Sluis Veere 'J ssingen 0 1 2 3 4 5 6 7 PZC Willem Adriaansens, GN een te hoog cholesterolgehalte en suikerziekte veroorzaken. Ik advi seer zeker anderhalf uur per dag li chamelijke inspanning, bij voor keur buiten." De eeuwelingen die zweren bij de dagelijkse borrel krij gen gelijk: „Matig alcoholgebruik is goed. Eén a twee glazen per dag geeft uitstel van hart- en vaatziek ten." Kruyt wil nog even met na druk zeggen dat het levensstijl-ad viezen zijn. „Het gaat dus niet om dingen die je even gaat doen als je tachtig bent." Peter Boeije van de Stichting Werkt voor Ouderen is het daar roerend mee eens. „Als iemand zijn leven lang elke dag friet heeft gegeten, wat in principe te vet is, zullen wij geen gezonde voeding opdringen. Als iemand zich goed voelt, wordt hij ouder. Tegen ie mand van twintig met ongezonde gewoontes zeg ik: doe er wat aan. Maar een tachtigjarige roker die hier verpleeghuis Ter Reede bin nenkomt, vertellen wij niet dat hij moet stoppen. Dan neem je ie mand iets af, en dat maakt niet ge lukkig." Honderd jaar. Dat is een mijl paal om even bij stil te staan. De burgemeester komt een handje geven en natuurlijk is er ook media-aandacht. Vast on derdeel van het interview is altijd de vraag naar Het Geheim. We citeren wat de sterken der aartje daar in de PZC zelf over zeiden: Ék Goed leven. Op z'n tijd een sherry, een goed glas wijn of een borrel. Goed eten: gezonde boerenkost, zoals sla met spek. Iedere week zeekraal eten. Vooral blijven genieten van het sigaartje, de sigaret, het sjekkie of de pijp. Sober leven. Niet roken, geen al cohol drinken. Veel bewegen. Elke ochtend zwemmen. Vreugdevol le ven. Gevoel voor humor hebben. Nooit klagen. Niet zeuren, hard wer ken. Geen ruzie maken. Altijd con tent zijn. Niet boven je stand leven. Geen schulden maken. Weinig pra ten. Van je hart geen moordkuil ma ken. Niet bitter worden. Geluk heb ben, want als je veel verdriet hebt, word je niet oud. De genezende kracht van de beet van een enorme, blauwe kwal. Blijven ademen. Ge woon doorgaan en verder leven. Niks doen: oud worden gaat vanzelf. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuurde bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Tinr' De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, In het colofon treft t j nadere informatie door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - De krant van 7 no vember wordt een blije krant. Het is die vrijdag namelijk Nationale Goed Nieuwsdag en de PZC doet mee. „Menig lezer klaagt dat we zo veel slecht nieuws brengen", zegt hoofdredacteur Peter Jansen. „Mis schien lezen ze over het goede nieuws heen. Daarom zullen we vrijdag al het goede nieuws bena drukken door er een vignet met een smiley bij te zetten. Daarnaast vragen we lezers ons te attenderen op vermeldenswaardige nieuw tjes." Het is de bedoeling op elke pagina minstens één goed-nieuws- bericht te plaatsen. Heeft u goed nieuws uit uw omge ving dat u met de PZC-lezers wil delen? Of wilt u de aandacht vesti gen op goed nieuws dat onderbe licht is gebleven? Laat het ons we ten. Inzendingen (maximaal 150 woorden), eventueel voorzien van foto, kunnen verstuurd worden naar postbus 91, 4330 AB Middel burg of naar redactie@pzc.nl. Eeuwlingen in Zeeland In Zeeland wonen 62 mensen van honderd jaar of ouder. Hieronder de verdeling per gemeente. Borsele Goes Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2