Zeeland Waterproef bij dreigende dijkdoorbraak Hulp aan hoogbegaafd kind op basisschool ontbreekt nog vaak Zeeuw niet bang voor overstroming Gezamenlijke aanpak van dronken jeugd Mosselkwekers aan de slag in Waddenzee Defensie kan binnen 24 uur communcatie deels veiligstellen. Onderzoek Universiteit wijst op groot belang informatie bij ramp. TR0UWM0DESH0W MAANDAG 8 DECEMBER Initiatief om te komen tot Leonardogroep bij basisschool Walcheren. Maatschappij kijkt al niet meer op van zatte jongeren op straat. PZC Dinsdag 4 november 2008 27 Zendamateurs van de vereniging Dares in Krabbendijke tijdens de oefening Waterproef. foto Willem Mieras door Marcel Modde MIDDELBURG - „Twee vrachtwagens met een aggregaat. Dat is alles", zegt kapitein Ad Hoogstrate. Alsof het de meest normale zaak van de wereld is dat er in de achtertuin van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) voor vijftig laptops en even zoveel telefoons een satellietverbin ding tot stand wordt gebracht. Twee andere eenheden staan opge steld bij het provinciehuis en de brandweerkazerne in Krabbendij ke. De apparatuur stelt het regio naal beleidsteam en de operatione le diensten in staat te communice ren met de buitenwereld, wanneer normale verbindingen uitvallen. Die situatie dreigt door dijkdoor braken voor delen langs de Wester- schelde en op de koppen van de Zeeuwse eilanden, luidt het scena rio van Waterproef De oefening speelt zich verspreid over vijf da gen in verschillende delen van het land af, te beginnen gisteren in Zeeland. Hier geen evacuaties of zandzakken voor de deur zoals in 'Dat betekent niet dat wij contact leggen met ondergelopen dorpen' Friesland en de Gooi- en Vecht streek. De oefening beperkt zich in grote mate tot crisisberaad en speelt hoofdzakelijk achter geslo ten deuren. De deelname van het 101ste Com municatie- en Informatiesystemen Bataljon en de vereniging van ra diozendamateurs Dares is in de kuststreek het enig uiterlijk ver toon. Defensie heeft in totaal zes tig satellieteenheden, die de com municatie bij stroomuitval in stand houden. De aansturing ver loopt via het landelijk operatio neel centrum in Driebergen „Dat betekent niet dat wij contact leg gen met ondergelopen dorpen. Daar zijn onze vrienden van Dares voor", prijst Hoogstrate nog altijd de meerwaarde van zendamateurs bij rampen. De vereniging met 25 Zeeuwse leden kent een landelijk netwerk. Een goede communicatie vergt meer dan een technisch hoogstandje. „Het overleg met de minister van binnenlandse zaken verloopt moeizaam", ervaart VRZ-voorzitter Jan Lonink. Com missaris van de Koningin Karla Pe- ijs corrigeert hem ogenblikkelijk: „De communicatie verloopt niet!" MIDDELBURG - De Zeeuwse bevol king acht de kans op een grote overstroming in de komende tien jaar 'tamelijk onwaarschijnlijk'. Dat blijkt uit een onderzoek naar de inschatting van overstromingsri sico's door de Universiteit Twente. Mocht het tóch zover komen, dan zal de schade eerder materieel van aard zijn, dan dat er ook veel men sen om het leven zouden komen, denken de 560 Zeeuwen die zijn ondervraagd. Bijna driekwart vindt rampenplannen en commu nicatie van groot belang. In het bij Bruidshuis Ellen (Oostburg) en Van Westen Mannenmode (Zaamslag) door René Schrier ARNEMUIDEN - Het valt niet mee om een hoogbegaafd kind te her kennen. Sjaak de Reu uit Arnemui- den weet waar hij het over heeft. Zijn vrouw en hij komen uit het onderwijs, maar ze moesten door de huisarts op het spoor worden gezet dat hun zoon wel eens hoog begaafd zou kunnen zijn. De Reu verdiepte zich in de mate rie en merkte dat hoogbegaafde kinderen in het regulier onderwijs niet geholpen (kunnen) worden: „Ze zijn nog niet herkend als zorg groep. Kinderen met een erg laag IQ. wel, maar met de andere kant van het spectrum is nog niet zo veel ervaring. Hoogbegaafden zijn eigenlijk een nieuwe doelgroep zorgleerlingen. Daar is ook in de politiek nog niet zo veel aandacht voor, want dan kost dat maar weer geld." De Reu schetst dat nogal wat hoogbegaafde kinderen in de pjjj Hoogbegaafde kinderen krijgen nu vaak geen extra zorg in het re guliere basisonderwijs. Op Wal cheren is daarom een Leonardo groep opgericht. problemen komen. De sommen die ze op school moeten maken zijn veel te gemakkelijk voor hen. Dus ze gaan zich vervelen en on aangepast gedrag vertonen. Ande ren maken braaf de sommen maar leren er eigenlijk niets van, ze wor den ook niet geprikkeld. Ze heb ben niet geleerd om te leren. En dat kan ze dan weer opbreken in het voortgezet onderwijs. De familie De Dreu is op zoek ge gaan naar andere ouders met hoog begaafde kinderen. Nu zijn ze zo ver dat het initiatief genomen is om zogenaamde Leonardogroepen op te richten in samenwerking met basisscholen op Walcheren. Die samenwerking is nodig omdat de kinderen juist samen met ande re kinderen moeten kunnen spe len en communiceren. Het lespak ket van de Leonardogroep is wel aangepast. De Dreu denkt aan drie groepen; een jongerengroep voor 4 tot 6 jarigen, een middengroep van 7 en 8 jarigen en een boven bouw van 9 tot en met 12 jarigen. Ieder met maximaal 16 leerlingen. Dat potentieel is er op Walcheren. De initiatiefnemers voor de Leonar dogroepen in Zeeland houden dins dag 11 november een informatiebij eenkomst in de Burgerzaal van de Roosevelt Academy om 20.00 uur. www.leonardozeeland.nl. KL Jf KLAVERBLAD ZEELAND Medicijngebruik: Wat zijn uw ervaringen? Doe mee met de landelijke meidactie over medicijngebruik van 3 t/m 16 november. w w.w. klaverbladzeeland.nl unieke trouwmodeshow op een unieke locatie: Golfcentrum De Brugse Vaart Oostburg} bestel snel kaarten 12,50) 0117-454861 of via www.vanwesten.com/modeshow zonder noemen ze informatie over de tijd die beschikbaar is om in veilig gebied te komen, de eva cuatieroutes en reistijden, welke belangrijke papieren meegenomen moeten worden, informatie over opvangplaatsen en beveiliging van het gebied tegen plundering en diefstal. In geval van een evacuatie gaat 65 procent met de eigen auto. HARLINGEN - Zeeuwse mosselkwe kers beginnen vandaag met de na jaarsvisserij op mosselzaad in de Waddenzee. Zij gaan aan de slag op mosselbanken die zo goed als zeker anders door storm of zeester ren verdwijnen. Het zaad wordt op kweekpercelen in de Wadden zee uitgezaaid om op te groeiên tot consumptiemosselen. Bij dich te mist of te veel oostenwind va ren de schepen nog niet uit. door René Schrier MIDDELBURG - Dronken jongeren op straat op vrijdagmiddag na schooltijd. We kijken er niet meer van op. Muren van lege kratten pils op een camping in Renesse; het zou er allemaal bijhoren. Maar het zegt wel iets over de manier waarop we als maatschappij naar alcholgebruik onder jongeren kij ken, zegt manager Ernest Franken van Indigo Verslavingszorg. Hij kijkt terug op een geslaagde bij eenkomst over Jeugd en Alcohol in Goes, waar de Zeeuwse burge meesters en de provincie afgespro ken hebben samen op te trekken in een beleid dat is gericht op alco holpreventie onder jongeren. Initiatiefnemer voor de bijeen komst was Bram van Moolen- broek, teamchef jeugdpolitie in Zeeland. Die erkent dat de politie misschien op een andere manier met de registratie van alcohol en jongeren om moet gaan, om een goed beeld te krijgen van de ernst van de situatie in deze provincie. In feite geven alleen de cijfers van de Jeugdmonitor van Scoop enig inzicht in het drankgebruik van Zeeuwse jongens en meisjes onder de 16 jaar. Het is van belang, beklemtonen Franken en Van Moolenbroek, dat alle partijen in Zeeland die met dit onderwerp bezig zijn gezamenlijk optrekken. Ook kunnen vraagte kens gezet worden bij de aard van de (media)campagnes tegen alco holgebruik onder jongeren. Mis schien zijn ze niet confronterend genoeg, suggereren ze. Hoe dan ook, geeft Franken aan, het effect is wel dat er over jongeren en alco hol gepraat wordt. Dat zouden veel meer ouders met hun kinde ren moeten doen over dit onder werp, vindt hij. Overigens valt het met excessen in Zeeland wel mee. 'Zuipketen' zijn er nauwelijks. Maar er wordt wel (thuis) inge dronken en ook het begrip 'coma- zuipen' heeft hier zijn intrede al enige tijd geleden gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29