'M'n gevoel was in die tijd geblokkeerd' Veteranen aanwezig in plaatsen bevrijding Growshop tegen sluiten Ouderen vrezen tv-loze dagen Lezing over beurtschippers Platform Souburg vergadert sanidröme Olette Luitwieler schrijft boek over haar leven in een seksclub. Vlissingen en Westkapelle herdenken bevrijding in 1944. w PZC Dinsdag 4 november 2008 23 Schrijfster Olette Luitwieler uit Middelburg debuteert met het boek Zielewind. „Nu gaat het echt beginnen." foto Lex de Meester door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Nooit zou ze haar le vensverhaal op papier zetten. Daar van was Olette Luitwieler uit Mid delburg overtuigd. Het verhaal was te pijnlijk. Maar twee jaar gele den kon ze er niet langer meer om heen. Het schreeuwde erom ver teld te worden. En nu ligt haar boek in de winkel. Zielewind, heet het. Over haar leven in de tijd dat ze in een seksclub werkte. Olette is geboren in Vlissingen en verhuisde voor haar studie genees kunde naar Amsterdam. De oplei ding was niet wat ze zocht. Schrijf ster wilde ze worden. En om zich volledig op het schrijven te concen treren, kon Olette er geen gewone baan bij hebben. „Dan had ik 's avonds moeten schrijven tussen zeven en negen of zo. Dat werkt bij mij niet." OOST-SOUBURG - Het Dorpsplat- form Oost-Souburg houdt woens dag 19 november een openbare ver gadering. Er wordt gepraat over de brede scholen, een dorpshuis, het wijkbudget en nieuwe activiteiten Ze besloot contact op te nemen met een seksclub. Door twee avon den in de week te werken, hield ze genoeg tijd en geld over om zich te richten op het schrijverschap. Zo rationeel als het besluit klinkt, was het uiteraard niet. Ze was ge kwetst en teleurgesteld in man nen. „Mijn gevoel was in die tijd geblokkeerd. Afgestompt. Dat moet ook wel. Anders kun je dit natuurlijk niet. Ik ben in die perio de heel zelfdestructief bezig ge weest." Twee jaar heeft ze daar gewerkt met tussenpozen. Inmiddels is dat alweer tien, twaalf jaar geleden. Het was een zware periode. Zo zwaar, dat het boek niet volledig autobiografisch is geworden. „Dat kon ik niet. Ik moest een afstand creëren. Daarom heb ik gebruik ge maakt van een personage, Softe. En mijn passie voor schrijven, is in het boek Sofie's passie voor schilderen geworden. Sommige dingen die ik tijdens mijn werk daar heb meegemaakt, zijn afge- in het dorp zoals Koninginnedag, een kerstmarkt en een straatfesti val. Ook staan de Karolingenburg en kerstbomen op de agenda. De bijeenkomst is om 19.30 uur in buurthuis De Zwaan. zwakt. Die situaties waren te hard of te rauw om op te schrijven." In het boek worstelt Sofie met wie ze is, wat ze wil, hoe ze zo gewor den is en hoe ze haar leven een an dere wending kan geven. Daarover voert ze gesprekken met Houwe, een vriend die ze tijdens haar stu die heeft leren kennen. „Het is een bewustwordingsproces dat ik heb doorlopen. Het was een grote in- 'Sommige situaties waren te hard of te rauw om op te schrijven' nerlijke worsteling. Aan de ene kant was er het grote verlangen overal bij te horen, maar aan de an dere kant wilde ik mijn eigen le ven leiden. In mijn boek heb ik de fictieve persoon Houwe gebruikt om die ontwikkeling te vertellen." Olette stopte met het werk toen ze zwanger raakte. Ze koos voor zich zelf en haar kind. Ze verhuisde MIDDELBURG - Eigenaar M. Gur van de growshop aan de Varkensmarkt in Middelburg legt zich niet neer bij het bevel van de gemeente om zijn zaak drie maanden te sluiten. Hij liet gisteren weten dat hij via de rechtbank het bevel zal aanvech ten. Naar eigen zeggen heeft hij niets onrechtmatigs gedaan en is het bevel dan ook onterecht. De growshop moet van de ge meente vanaf maandagmiddag 10 november voor drie maanden ge sloten worden. Tijdens een inval begin oktober vond de politie na naar Middelburg en ging weer stu deren. Twee jaar geleden begon ze aan de uitdaging haar levensver haal op te schrijven en sinds vori ge week ligt Zielewind in de boek handel. „Nu gaat het echt begin nen", zegt ze. „Een paar vriendin nen wisten wel wat ik vroeger ge daan heb. Maar verder was het een groot geheim. Een tijd terug heb ik het manuscript aan mijn vader laten lezen. Die reageerde er goed op. Daarmee viel er voor mij een grote last van mijn schouders. In middels ben ik bezig aan het ver volg op Zielewind." Hoewel Olette het nog altijd pijn lijk vindt om aan die periode te rug te denken, deinst ze er niet voor terug om er over te praten. Op vrijdag 21 november geeft Olet te om 16.30 uur een presentatie over haar boek in De Drukkerij aan de Markt in Middelburg. Ziele wind is verkrijgbaar in de boekhan del. Het ISBN-nummer is 9789025959203. £5 www.oletteluitwieler.nl melijk dertig gram softdrugs in die shop. Ook zou de eigenaar ver klaard hebben dat hij soms soft drugs verkocht aan vaste klanten. De vondst en die verklaring zijn voor de gemeente reden om de vergunning van de eigenaar voor drie maanden in te trekken. Gisteren liet de eigenaar desge vraagd weten dat die dertig gram geen handelsvoorraad was maar zijn eigen gebruikershoeveelheid. „Ik fieb altijd wat op voorraad voor eigen gebruik." Ook geeft hij soms wat aan vaste klanten. VLISSINGEN - In Vlissingen en Westkapelle is gisteren de bevrij ding van 1944 herdacht. Bij de plechtigheden waren veteranen aanwezig die najaar 1944 hebben gevochten voor de bevrijding van Walcheren. Verder waren er ook zon honderd oud-commando's bij. De herdenking in Vlissingen gister ochtend vond plaats bij het com mandomonument aan de Com- mandoweg. Er werden toespraken gehouden en kransen gelegd. Gis termiddag was er een herdenking in Westkapelle, bij het monument Erica bij de radartoren. Ook hier waren toespraken en werden kran sen gelegd. Daarna ging het gezel schap naar de begraafplaats achter de vuurtoren. Hier werden voor drachten gehouden door de kinde ren van basisschool De Lichtstraal. Daarna legden de kinderen, samen met de oud-commando's, kransen bij de graven. Komende zaterdag is er ook nog een herdenking in Vrouwenpol der. Vanaf 10.00 uur verzamelen genodigden, organisatie en belang stellenden zich in het verenigings gebouw aan de Dorpsdijk. Daarna gaat het gezelschap naar het monu ment aan de Fort den Haakweg. Hier worden toespraken gehou den en kransen gelegd. Na de plechtigheid is er nog een bijeen komst in het verenigingsgebouw. MIDDELBURG - De Seniorenraad Middelburg is bang dat veel oude ren vanaf dinsdag 11 november en kele dagen zonder tv-ontvangst zit ten. Die dag moeten veel tv's wor den geherprogrammeerd omdat Delta de uitzendfrequentie veran dert. De raad vreest dat er onvol doende monteurs en vrijwilligers zijn om overal die dag de tv's te herprogrammeren. P. Couwenberg van Delta is niet bezorgd. Volgens hem zijn er met veel instanties af spraken gemaakt om te helpen. Zo worden onder anderen studenten van de Hogeschool Zeeland inge schakeld. TERNEUZEN - Middelburger Adrie Koppejan geeft donderdag in pavil joen Westkant in Terneuzen een lezing over de laatste beurtschip pers in Zeeland. Koppejan bracht dit jaar het boek De Blikken Motor uit, waarin allerlei fotomateriaal en herinneringen van beurtschip pers zijn opgenomen. Eerder schreefhij Sturen en Turen. Koppejan houdt zijn uiteenzetting op verzoek van de Heemkundige Vereniging. Aanvang: 20.00 uur. L V'-mY, 1 li""'" j 6, arpas de betere badkamer -Vraag naar www.arpas.sanidrome.nl de voorwaarden Mortiereboulevard 7, Middelburg, (0118) 55 10 80

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25