'Moeilijke keuze' 'Nederlanders willen het niet toegeven, maar tolerantie is hier een mythe.' Op wie stemmen de sterren? John McCain: Barack Obama: Paul Murphy, een Amerikaan die in Nederland woont PZC Dinsdag 4 november 2008 1 1 Witte Huis kleurt... terecht. Murphy: „Nederlanders willen het niet toegeven, maar tole rantie is hier een mythe." Max Westerman is het daarmee eens. Na zo'n vijftien jaar New York is de oud-correspondent voor RTL Nieuws alweer een jaar terug in Nederland. Hij schrok van wat hij aantrof „Allochtonen wor den hier constant als probleem groep neergezet. Dat kun je in de VS écht niet maken. Dat zou poli tiek incorrect zijn. Maar hier, in het tolerante Nederland, gebeurt het wel." Westerman verwonderde zich over alle ophef die ontstond toen de in Marokko geboren Ahmed Aboutaleb werd voorgedragen als nieuwe burgemeester van Rotter dam. „Ik had verwacht dat er al lang een Marokkaanse burgemees ter zou zijn. Het is toch al veertig, vijftig jaar geleden dat de eerste Marokkanen naar Nederland kwa men?" Als correspondent zag Westerman de Afro-Amerikaanse bevolking in de VS de afgelopen jaren politiek steeds actiever worden. Al in de ja ren zestig, het decenniu,m waarin segregatie officieel werd afgeschaft, kiest Cleveland de eerste zwarte burgemeester. Inmiddels telt het land zo'n veertig zwarte parlemen tariërs. Toch ligt pikzwart nog steeds moeilijk, realiseert Max Wester man zich. „Obama heeft als 'voor deel' dat hij natuurlijk niet hele maal zwart is, zijn moeder is im mers blank. Zo steekt hij boven de rassen uit. Voor veel Amerikanen is hij daarom een veilige keuze." Voor het gevreesde Bradley-effect is Westerman dan ook niet bang. Tom Bradley wilde in 1982 gouver neur worden van de staat Califor- nië en in opiniepeilingen zeiden kiezers dat ze op de Afro-Ameri- kaan zouden stemmen. Maar een maal in het stemhokje kozen ze een blanke kandidaat. „Dat was een andere tijd. In 25 jaar is er veel veranderd." Wat niet wil zeggen dat er in de Verenigde Staten geen racisme be staat, een land waar zwarten in het verleden werden gelyncht en de racistische groepering Ku Klux Klan nog steeds bestaat. Dat weet ook Catherine Tucker, een Amerikaanse die twee jaar in Nederland woont. De mate van discriminatie is volgens haar afhan kelijk van waar je in de VS bent. Natuurlijk is een zwarte presi dentskandidaat in het diepe zui den moeilijker te verkopen dan in het elitaire noordwesten of aan de liberale Westkust. Maar de 'racis ten' zijn vaak laag opgeleid en zijn niet geïnteresseerd in politiek. „Daarom is de huidskleur van Ba- rack Obama niet echt een issue. Zijn talent spreekt voor zich. Hij is gewoon de beste kandidaat." Reageren? nieuwsredactie@wegener.nl 'Yes, we can (change)!' (Ja, we kunnen veranderen) «mits ifïtwi ïf 'Ik ben niet tegen alle oorlogen. Ik ben tegen domme oorlogen.' 'Er is geen zwart of wit Amerika, geen latino of aziatisch Amerika, er is de Verenigde Staten van Amerika.' Chad Weidner Naam: Tina Halphen (27). Komt uit: Louisiana, een Republi keinse staat waar John McCain zal gaan winnen. Nu: Woont sinds twee jaar in Ter- neuzen, werkt in Bergen op Zoom. Op wie heeft u gestemd „Een paar week geleden heb ik per post op Barack Obama gestemd." Waarom Obama? „Het was een moeilijke keuze. Ik was voor Hilary Clinton, die meer ervaring heeft om president te worden dan Obama. Het was een teleurstelling dat ze de primaries verloor. Allebei de kandidaten zullen het denk ik goed doen, maar ik heb voor Obama gekozen vanwege zijn standpunten op het gebied van so ciale zekerheid en gezondheids zorg." Maakt het iets uit voor Nederland wie er wint? „Obama zal Amerika, meer dan McCain, uit een internationaal iso lement halen." Wie gaat winnen? „Moeilijk om dat te voorspellen. Ze hebben allebei een goede kans, ik heb het gevoel dat Obama zal winnen, maar dat is misschien wishful thinking." Tina Halphen Britney Spears, Bo Derek, Tom Selleck, Clint Eastwood, Alice Cooper, Heather Locklear, Chuck Norris, Mickey Rooney, Jessica Simpson, Kurt Russell, Marilyn Manson, Marie Osmond en Bruce Willis. Oprah, Bruce Springsteen, Jennifer Aniston, Robert de Niro, Chris Rock, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson, George Clooney, Ben Affleck, Steven Spielberg, Eddie Murphy en Madonna.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11