Amerikaanse verkiezingen 1! Lil Ldm Ld46" 1! 314i» Li Lil4" Li4" Li Li Li Veranderin voor Ameri a< m 'Tijd voor schone lei' 'Obama heeft evenwicht' 'Ik ben per direct klaar om opperbevelhebber te zijn. Ik heb geen on-the-job training nodig.' 'Senator Obama: Ik ben Bush niet. Als u tegen Bush had willen strijden, had u dat vier jaar geleden t moeten doen.' 'We moeten winnen in Irak. Als we ons terugtrekken, komt er chaos en genocide, en dat zal ons naar huis volgen.' 10 Dinsdag 4 november 2008 PZC Strijd om de 'swing states' Een swing state is een term die gebruikt wordt voor staten waarvan nog niet duidelijk is Montana welke presidentskandidaat in de betreffende staat gaat winnen. North Dakota Indiana Ohio Barack Obama (Democraat) John McCain (Republikein) Sluiting stembureaus (Nederlandse tijd) Missouri Arizona Virginia North Carolina Georgia Opiniepeiling: 3 november 2008 Montana N. Dakota Indiana Ohio 47* 4« 47% 45% llU 04.00 03.00 01.00 01.30 Arizona Missouri Georgia 46% 03.00 47% 02.00 49% 46% Florida Florida Virginia 50% 46% m 01.00 N.Carolina 48% 02.00 46% 02.00 48% 01.30 infographic: jD/GN Als Barack Obama vandaag gekozen wordt, zal hij de eerste zwarte president van Amerika zijn. Hoever zijn we met de tolerantie in Nederland eigenlijk? „Allochtonen worden hier nog steeds als probleemgroep neergezet." door Hanneke Keultjes Illustratie Erna van Eerdewijk En het Barack Obama is voor heel veel mensen 'very special', stelt Paul Murp hy. De Amerikaan heeft zelf ook een zwak voor de populaire presidentskandi daat. Zijn stembiljet is al per post onderweg naar de Verenigde Sta ten, want sinds hij verliefd werd op een Nederlandse - 35 jaar gele den - woont hij in Nederland. De afstand weerhoudt hem er niet van de verkiezingen in de VS op de voet te volgen. „Amerikanen snakken na acht jaar Bush naar 'change'. Ze willen sowieso een Democraat." Dat die Democraat niet blank is, is voor de meeste Amerikanen geen probleem. „Ze zien een intelligente en vastbera den kandidaat. Bij alles wat Mc Cain zegt, lijkt het alsof iemand an ders het hem heeft ingefluisterd. Obama kan zelf denken." Murphy is ervan overtuigd dat de meerder heid verder kijkt dan ras. „De Vere nigde Staten, en met name de Oostkust, zijn heel multicultureel. Door die immigranten is Amerika zo machtig geworden." In Nederland komen immigranten steeds vaker in het verdomhoekje door René Schrier „De Amerikanen willen een veran dering. En dat zal ook goed zijn voor het land. Het is nogal een rommeltje geworden op financieel en economisch gebied onder Bush en Obama zal beter in staat zijn dat weer op te bouwen dan Mc Cain. Ook in Europa is veel veran derd. De nieuwe Europese leiders zijrr er wel op gebrand om met de Verenigde Staten samen te wer ken." Giles Scott-Smith raakte op 20-jarige leeftijd, tijdens de verkie zing van Ronald Reagan in 1980, voor het eerst geïnteresseerd in de Amerikaanse verkiezingsstrijd. In middels kijkt hij als onderzoeker van het Roosevelt Study Centre en docent van de Roosevelt Academy met andere ogen naar de strijd om het Witte Huis. Zijn specialiteiten zijn internationale betrekkingen. Obama kreeg recent het verwijt dat hij van Amerika een soort Europa, een socialistisch bolwerk, zal maken met het verhogen van belastingen en ingrepen in de sociale zorg. „Die kritiek komt duidelijk uit het Republikeinse kamp. Dat is natio nalistische taal van de Republikei nen. Dat is eigenlijk nog het meest interessant omdat het iets zegt over hoe de Amerikanen naar Eu ropa kijken." U bent Brits maar op wie zou u stemmen? „O, zeker op Obama. McCain doet wel zijn best om energiek over te komen, maar de leeftijd is zeker een item. En ik voel me ook niet zo comfortabel over zijn running mate, Sarah Palin." Hoe denkt u over de opkomst? „Die zal vooral onder Republikei nen laag zijn. Er zijn veel Republi keinen bij wie McCain niet zo goed ligt. Trouwens de opkomst is in Amerika altijd vrij laag. En wie weet voelen gekleurde kiezers zich nu juist erg aangesproken. Want op de een of andere manier heb ben huidskleur en geslacht bij de ze verkiezingen toch een rol ge speeld. Dat heeft Hilary Clinton ge merkt. Er zullen wel kiezers zijn die geen gekleurde Amerikaanse president willen, maar dat aantal zal niet de doorslag geven." Naam: Nancy Koper-Johnson (62). Komt uit: Massachusetts, een De mocratische staat die Obama in z'n zak kan steken. Nu: Woont al 37 jaar in Middel burg. Is freelance vertaalster en do cent Engels. Op wie heeft u gestemd? „Barack Obama." Waarom Obama? „Ik wil asboluut Sarah Palin niet. Ik was voor de verkiezingen erg voor Hillary Clinton. Nu stem ik Barack Obama omdat het tijd is voor een schone lei, nieuwe bezems vegen schoon." Maakt het iets uit voor Nederland wie er wint? „Obama zorgt voor betere verhou dingen met Europa, kijk maar naar zijn onthaal in Berlijn afgelo pen zomer. John McCain zal het vanwege zijn standpunten over de oorlog in Irak moeilijker krijgen in Europa." Wie gaat winnen? „Ik ben heel bang dat McCain en Palin zullen winnen. Natuurlijk hoop ik op een overwinning voor Obama." Nancy Koper-Johnson Naam: Chad Weidner (37). Komt uit: Nebraska, een echte Re publikeinse staat die ongetwijfeld voor McCain is. Nu: Docent Engels aan de Roose velt Academy in Middelburg. Op wie heeft u gestemd? „Barack Obama, natuurlijk. Ik heb een maand geleden al ge stemd." Waarom Obama? „Een jaar geleden wist ik al dat ik op hem zou gaan stemmen. Hij heeft evenwicht, dat heeft McCain niet. Bovendien is Joe Biden een goede vice-president en Sarah Palin abso luut niet. Zij moet zo snel moge lijk terug naar Alaska." Maakt het iets uit voor Nederland wie er wint? „Ik denk dat Barack Obama eerder geneigd is om naar Europa en dus ook naar Nederland te luisteren. Bij McCain zal het iets beter wor den dan onder Bush, maar niet veel beter." Wie gaat winnen? „Obama. John McCain heeft een klein kans je; door onzekere staten als Monta na, Ohio en North Dakota."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10