Verkiezingen duurste aller tijden Sprint nu naar Telfort voor supersnel en voordelig internet. Palin voor gek gezet met neptelefoontje lelfbrtr. Nog even doorbijten Nieuws over de presidentsverkiezingen in de VS Kiezen president en Congres kost miljard dollar meer dan in 2004. Tante Obama al 4 jaar illegaal in VS Telfort internet. Goedkoper. Dus leuker. Vaste lage prijs Met video's en foto's. Kijk op www.pzc.nl/amerikakiest PZC Maandag 3 november 2008 9 WASHINGTON - Aan de Amerikaan se presidents- en Congresverkiezin gen op 4 november wordt naar schatting 5,3 miljard dollar (4,1 mil jard euro) uitgegeven. Dat is onge veer een kwart meer dan tijdens dezelfde verkiezingen in 2004, al dus het Center for Responsive Poli tics in Washington. Volgens het niet-partijgebonden instituut zijn de uitgaven nog nooit zo hoog geweest. In 2004 kostte de verkiezingscampagne 4,2 miljard dollar, vier jaar daarvoor 1 miljard minder. Alleen al in de strijd om het Witte Huis zamelden de Democratische kandidaat Barack Obama en zijn Republikeinse rivaal John McCain de afgelopen 20 maanden een re cordbedrag van in totaal 1 miljard dollar in. Dat blijkt uit cijfers van de Federal Elections Commission, een over heidscommissie die toezicht houdt op de inkomsten en uitga ven van campagneteams. Van dat astronomische bedrag wist Obama het leeuwendeel - 639 miljoen - te vergaren, voor onder meer radio- en tv-commercials, terwijl McCain het moest doen met 'slechts' 360 miljoen dollar. Obama heeft zijn overwicht te dan ken aan het feit dat hij afzag van publieke campagnefinanciering, als eerste presidentskandidaat ooit. Sindsdien haalde hij recordbedra gen binnen, vooral via zijn vele particuliere donateurs op internet. De campagnes voor de verkie- zing van een nieuwe president en heden van het Congres kost ruim een miljard dollar meer dan in 2004. Zijn absolute topmaand was sep tember, toen hij ruim 150 miljoen dollar inzamelde. Doordat McCain wel besloot belastingeld aan te ne men, zat hij de laatste twee maan den wettelijk vast aan 84 miljoen dollar. Wel mocht zijn Republikeinse par tij nog bijspringen, met een slordi ge 100 miljoen. Het stemmen voor de presidents verkiezingen is ondertussen al in volle gang. De belangstelling voor het 'vroeg stemmen' in de aanloop naar de Amerikaanse presidents verkiezingen op dinsdag is enorm. Tot nu toe hebben al meer dan 23 miljoen mensen hun stem op een van de kandidaten uitgebracht^ meldden Amerikaanse media giste ren. In meer dan dertig van de vijf tig staten kunnen mensen vroegtij dig stemmen. De hoge opkomst bij het vervroeg de stemmen lijkt vooral goed nieuws voor presidentskandidaat Barack Obama. Volgens peilingen van tv-zender CNN en andere nieuwsorganisa ties zou de Democraat kunnen re kenen op circa 58 procent van de vroege stemmen, tegen 42 procent voor zijn Republikeinse rivaal Jo hn McCain. Door onze correspondent Frank Hendrickx De oudere vrouw achter de kassa op het vliegveld van Washington scant het tijdschrift en het pak je kauwgum. Dan opeens zegt ze: „O, ik word hier zo ziek van." De vrouw ziet mijn verbaasde blik en wijst naar de televisie die direct achter haar aan de wand hangt. CNN staat aan. Het is half negen in de ochtend. John McCain houdt een speech. „We moeten hier nu al weken naar luisteren," zucht de vrouw. „Die televisie mag niet uit van de baas, het geluid ook niet. En dat gaat maar door, de hele dag. Ik kan die toespraken inmiddels zelf geven als het moet." Er zijn meer mensen die wel een beetje klaar zijn met de verkiezingscampagne. Het is helemaal geen pretje om in een swing state te wonen. Sommige kiezers krijgen in die regio's wel twaalf 'robocalls', met een vooraf opgeno men bericht, per dag. De campagnes geven maar niet op. Het ene moment hangt de Republikeinse ex-burgemeester van New York, Rudy Giuliani, aan de lijn om te vertellen dat Obama 'soft' is op het vlak van criminaliteit. Het andere mo ment belt weer Jeri Watermolen, een voormalige Mc Cain-supporter die is overgelopen naar Obama omdat de Democraat tenminste niet zo'n smerige campagne voert. Een kiezer klaagde tegen CNN dat zijn zoontje geen oog meer dicht doet. Hij wordt voortdurend wakker gebeld. „Het zijn stressvolle tijden", aldus de vader. Dat zal de komende dagen zo blijven. Vooral de Republikeinen ge loven heilig in robocalls. Op de televisie is er ook al geen ontsnappen meer aan. Alleen al vorige week waren er in totaal ruim vijftigdui zend commercials van Obama te zien op de nationale en lokale televisie, berekende de onderzoeksgroep Evan Tracy. Een stad als Miami kreeg r.120 spotjes te verduren van ieder 30 seconden. En dan was er uiteraard ook nog de Obama 'infomercial' van een half uur die op prime time te zien was op zeven zenders tegelijk. Of dat niet een beetje overdreven was, wilde iemand van Obama weten. De kandidaat vond van niet. Mensen kunnen tenslotte gewoon de televisie uitzetten en bij voorbeeld een computerspelletje gaan doen, zei hij. Mis! Obama was blijkbaar vergeten dat hij ook adverteert in videogames. Mensen die op internet computerspelletjes spelen als Guitar Hero III of Madden NFL '09 moeten nu eerst een politieke boodschap bekijken. Het is een strategie die nooit eerder is gebruikt. Revolutionair volgens de media- strategen. Dinsdag zal blijken of Obama inderdaad is ge slaagd in het onmogelijke: gamers van hun geliefde bank afkrijgen en naar het stembureau toe. Tot die tijd moeten Amerikanen nog even doorbijten. Dat geldt zeker voor de vrouw in de tijdschriftenwinkel. Vandaag staan er nog zo'n twaalf speeches van McCain en Obama op het programma. Van Colorado tot Florida, van Virginia tot New Mexico: CNN zal er bij zijn, valt te vrezen voor haar. „De volgende verkiezingen moeten we ze gewoon alle bei een half uur laten praten op televisie", vindt de ver koopster. „Ze kunnen uitleggen wat ze willen met dit land. En dan is het klaar. Stemmen." WASHINGTON - De Republikeinse vice-presidentskandidaat Sarah Pa lin is zaterdag telefonisch in de ma ling genomen door een komiek uit Canada die zich voordeed als de Franse president Nicolas Sarkozy. „Het is zo goed om van je te ho ren, bedankt dat je ons belt...John McCain en ik hebben zoveel res pect voor je, we zijn gek op je!" rea geerde Palin enthousiast. „We hebben veel dingen gemeen, ik houd van jagen", aldus 'Sarkozy' met een zwaar aangezet Frans ac cent, waarop Palin voorstelde sa men op jacht te gaan. „Ik ben gek op het doden van dieren", zei de neppresident, waarop de gouver neur van Alaska lachend reageer de. 'Sarkozy' verzekerde Palin dat hij de Amerikaanse presidentsverkie zingen op de voet volgde met zijn speciale adviseur Johnny Hallyday (Franse rockzanger). Het nepstaats- hoofd vond het gemeen dat som mige mensen van mening zijn dat Palin weinig buitenlandervaring heeft, zoals hij ook tegen zijn 'vriend, de Canadese premier Steph Cars' (eigenlijk Stephen Har per) had gezegd. Palin reageerde niet op de verkeerde naam. „Ik zie jou nog wel eens president worden", zei de komiek. „Mis schien over acht jaar", lachte Palin. Palin leek gedurende de hele con versatie niets door te hebben. Na ongeveer zes minuten onthulde de komiek, Sebastien Trudel, dat ze in de maling was genomen. Palin beëindigde de conversatie. De McCain-campagne liet later weten dat Palin 'lichtelijk geamuseerd' was. De Québécoise Justiciers Masqués (gemaskeerde onrechtbestrijders), hebben vaker grappen uitgehaald met bekende mensen, zoals Mick Jagger en Britney Spears. WASHINGTON - Een Keniaanse tan te van Barack Obama verblijft ille gaal in de Verenigde Staten. Een immigratierechter heeft vier jaar geleden een asielverzoek van de vrouw afgewezen. Obama's tante, Zeituni Onyango, woont in een so ciale huurwoning in Boston. Waar om ze het land niet heeft verlaten is onduidelijk. Onyango begaat een administratie ve overtreding van de immigratie- wet. Die worden buiten het straf rechtsysteem om behandeld. Waar schijnlijk wonen er tien miljoen van dergelijke migranten in de VS. Bel 0800-1707 Bestel telfort.nl Bezoek Telfort winkels Kijk voor de voorwaarden op telfort.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9